metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 14 °C

Úterý 27. září 2022. Svátek má Jonáš

Větší foto
Iva Málková | foto: ArchivMetro.cz

Sloupek Ivy Málkové: První jarní den

  13:13
Jarní únavu nedělá jen nevhodné jídlo, ale také rozhozená psychika.

Kdy oficiálně začíná jaro? Právě zítra – 20. března. První jarní den označujeme jako jarní rovnodennost, protože noc a den jsou přibližně stejně dlouhé. Od tohoto dne se noc zkracuje a den prodlužuje, což trvá až do letního slunovratu, kdy je den dvakrát delší než noc. Na jarní rovnodennosti je také závislé proměnné datum Velikonoc. Jaké vám naskakují v těchto dnech myšlenky?

Zavřete oči a nechte plynout myšlenky spojené se slovy jaro a Velikonoce. Co vás napadá? Jsou to spíše negativní myšlenky typu: Jé, to je hrůza, beránek, mazanec, to zase o Velikonocích přiberu. Až odložím kabát, to budu vypadat a až dojde na plavky, to bude strašné. A nebo převažují pozitivní myšlenky: S prvními jarními paprsky si konečně užiji teplého počasí, vytáhnu zase oblíbené kolo, dopřeji si jarní vyvážený jídelníček. Přejeme, aby se vás první varianta netýkala.

Čím negativnější myšlenky máme, tím hůře se cítíme a je větší pravděpodobnost, že propadneme zlozvykům. Jarní únavu nezpůsobuje jen nevhodné jídlo plné živočišných tuků a cukrů, nedostatek pohybu, ale velkou část energie nám může ukrajovat také rozhozená psychika, kdy původem rozladěnosti bývá právě negativní myšlení. Snažte se v každém dni najít něco hezkého, co se povedlo a podařilo. Když se budete soustředit na to, co se daří, bude se vám dařit ještě víc.

Pouštějte se do činností, které by vám mohly dělat radost, jako je například nordic walking, tanec, skotačení s dětmi, návštěva welness. A to teď hned, máte právo užít si jakoukoliv činnost a aktivitu bez ohledu na tvar a velikost vašeho těla. Užívejme každé minuty života. A pokuste se nepřemýšlet o tom, co se nám v životě nepovedlo, ale všímejte si toho, co se povedlo. Užívejme každé minuty života.

Komentáře

Hlavní zprávy

Spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží od pondělí nepojedou tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek