metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 19 °C

Pondělí, 16. září 2019. Svátek má Ludmila.
Jakub Kohák
Větší foto
Jakub Kohák | foto: Archiv

Sloupek Jakuba Koháka: Kubišička

27. srpna 2019  12:55 Jakub Kohák
Přijela po druhé světové válce s dědou až z Kyrgyzstánu. Do té středoasijské země se dostala jako malá, když je tam Stalin v rámci osidlování prázdných míst široké Rusi spolu s asi dalším půl milionem lidí „přemístil“ z Rostova na Donu, kde – dle jejího vyprávění – patřili k nižší šlechtě, přičemž jeden z předků byl dokonce ataman neboli náčelník kozáků!

Nikdy se nenaučila pořádně česky, mluvila takovou směsí ruštiny, češtiny a občas se tam vzácně zamíchalo slovo kyrgyzské. Jako třeba „rachmat“, což znamená „hotovo“ nebo také „vyřešeno“ či „v pořádku“. Dále se u nás – především v souvislosti se mnou – používala věta: „Nemses ma jak šikuraman“, což znamená „moc se mi líbíte!“, nebo „kaida barasin“, což je „kam jdeš“. Nejvíce ovšem hovořila rusky, takže slova jako kartoška (brambory), kušať (jíst), padaždí (počkej), vot balvan (to je trouba) a stovky dalších mi přirozeně utkvěly v paměti, takže třebaže rusky vůbec nemluvím, tak běžnému hovoru pohodlně rozumím.

Také si vzpomínám, že když se obědvalo a mně už toho na talíři moc nezbývalo, tak říkávala, abych to dojedl, vždyť toho je jak „kot naplákal“, což se používá v ruštině a znamená to, že je toho málo. Stačí si jen představit, kolik toho napláče kočka. Moc toho nebude. Nebo byla legrační říkačka „Izvinitě – na čom siditě?“, což znamená „Promiňte – na čem sedíte?“ a odpovídalo se NA ZADKU! Pracovala v bance, v budově dnešní ČNB. Chodili jsme do Sluníčka, což bylo kino pro nejmenší děti, kde jsme trávili mnoho hodin. A říkala mi „vot kukačka“ kvůli mým velkým očím. Byly to nádherné časy.

V sobotu 24. srpna by jí bylo 102 roků. Natálie Leviová. Moje babička. Ahoj, babuško, vzpomínám na Tebe!

Komentáře

Hlavní zprávy

Čechy trápí i jiné choroby než rakovina. Přitom jsou, na rozdíl od ní, nevyléčitelné

Ilustrační snímek
vydáno 16. září 2019  5:51

Onemocnění Karla Gotta zvedlo zájem veřejnosti o zhoubné nemoci.   celý článek

Naposled a osudově. Do kin vtrhne nabušený veterán Stallone

Rambo z roku 1985
vydáno 15. září 2019  6:18

Jeden z nejslavnějších akčních hrdinů, kteří se kdy objevili na filmovém plátně, symbol osmdesátých let i hojně nakoukávaný protagonista z pokoutně...  celý článek

S výrobkem platíme také za vzduch, který je kolem obalu

Pár háčků, jinak vzduch.
vydáno 14. září 2019  5:52

Spolu s výrobkem kupujeme i to, co vůbec nevyužijeme. Třeba návody ve všech jazycích.  celý článek

Jen 730 infarktů. Léto je pro záchranky klidné

ilustrační snímek
vydáno 13. září 2019  16:48

Prázdniny jsou pro zdravotníky specifické. Mnoho Pražanů sice odjíždí na dovolené, ale jejich počty dorovnávají turisté.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám