metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 29 °C

Čtvrtek, 20. června 2019. Svátek má Květa.
Jan David
Větší foto
Jan David | foto: ArchivMetro.cz

Sloupek Jana Davida: Vyšehrad bude čumět

3. prosince 2018  11:11 Jan David, kdysi kluk z pod Vyšehradu
Slavná Eiffelovka v Paříži známá díky své konstrukci je o 12 let starší, než pražský železniční most, píše Jan David ve svém sloupku.

Vlaky nejezdí přes Vltavu v Praze pouhé dva dny. Za tu dobu přestává fungovat starý železniční most pod Vyšehradem a na stejném místě je zprovozněn nový. Zní to jako sci-fi nebo akce japonských stavitelů pověstných svou rychlostí. Ve skutečnosti jde o zručnost tří firem v metropoli před více než sto lety.

Jak se s obdobnou situací vypořádá Praha dnes? Čerstvá informace zní: ocelová konstrukce železničního mostu je v tak špatném stavu, že se musí zbourat. Ještě v roce 2015 přitom odborníci odhadovali jeho životnost při současném zatížení na 30 let. Uběhly 3 roky.

U železničního mostu jsem prožil velkou část života. Viděl jsem ho fungovat před 10 lety, 20 lety, 30 lety… Často jsem se divil, proč se o jeho konstrukci nikdo očividně nestará? Kde jsou nátěry? Rez se rozlézala kolem nýtů. Však prkna v lávkách pro pěší kdysi měnili až v době, kdy dírami mohl propadnout do řeky i můj pes.

Pro představu - slavná Eiffelovka v Paříži známá díky své konstrukci je o 12 let starší, než pražský železniční most pocházející ze zmíněné rychlo-přestavby v letech 1900 - 1901. Ve Vltavě podle dohledatelných informací vznikly nové pilíře v ose stávajícího mostu a po obou stranách vyrostly dvě provizorní konstrukce. Na té proti proudu postavili nové části mostu, které pak přenesli v rámci dvoudenní odstávky vlaků na nové pilíře. Staré části mostu totiž přesouvali na konstrukci po proudu. Dva dny! A vlaky zase jezdily.

Vidím to tak, že jak pečujeme o své prostředí, pečujeme i sami o sebe. Tvoříme si rituály, které nám pomáhají v životě stát. Proč stojí Eiffelovka? Kvůli lidské péči. Proč je (prý) pražský železniční most na odstřel? Obávám se, že kdyby měl Vyšehrad oči, tak asi brzy bude čumět. Virtuozitu stavebních prací, které braly svojí rychlostí i ohledy na život lidí ve městě, už zažil. A dvakrát prý nevstoupíš do stejné řeky.

www.ritualista.cz

Komentáře

Hlavní zprávy

Žebráci mění hábity a důvody

Mladá žebračka se na I. P. Pavlova vydává za stařenu.
vydáno 20. června 2019  7:45

Do pražských ulic a MHD se vracejí zahraničí žebravé gangy. Kdysi dominující Rumuny střídají jiné národnosti.  celý článek

Komerční sdělení

Lions poprvé v Paddock lize padli. I tak je čeká semifinále doma

Lions poprvé v Paddock lize padli. I tak je čeká semifinále doma
vydáno 20. června 2019  7:00

Až v předposledním kole Paddock ligy amerického fotbalu našli Prague Lions přemožitele. V devátém kole nastoupili Lions k odvetě proti Pardubicím...  celý článek

Ze Starého Chodova budou muset místní překonávat silnici podchodem. Cesta se protáhne o kilometr

Chodovská lávka překonává 9 jízdních pruhů dálnice.
vydáno 20. června 2019  6:42

Především seniory a maminky s kočárky ze Starého Chodova a okolí čeká dle místních krušné léto. První červencový den jim tu totiž dělníci na dva měsíce...  celý článek

Nechtějte po mně, abych udělala Lízu Simpsonovou, říká muzikálová herečka

Ivana Korolová
vydáno 19. června 2019  13:37

V nakažlivém rytmu svižného elektropopu jí přibývají hlasy v hitparádách i počty zhlédnutí vydařených klipů. Ivanu Korolovou zkrátka už nebudeme znát...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám