metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Středa 7. prosince 2022. Svátek má Ambrož, Benjamin

Větší foto
Julie Červená | foto: Metro.cz

Sloupek Julie Červené: Do třetice?

  11:20
Prosím vás, na další dítě se mě zeptejte, až se zase pořádně vyspím.

Asi jsem prošvihla nástup nějakého nového trendu, ale tohle jsem fakt nečekala. Celkem ještě pochopím, že jsem musela čelit tlaku nejbližší rodiny, když jsem byla bezdětná. Být single v mém věku už pomalu začínalo být nevhodné. Když se nám pak narodila první dcera, dalo nám okolí zhruba rok, než se začaly objevovat otázky na téma druhé dítě.

Nejdříve se to dělo tak zlehka, občas se někdo zeptal spíš v tom smyslu, jestli hypoteticky o druhém dítěti uvažujeme. Pak začalo otázek přibývat a vyznívaly spíš jako: Tak kdy už konečně…? Zatímco my s mužem jsme si ještě lízali rány z toho, jak nás převálcovalo první kolo rodičovství, okolí už ťukalo na hodinky a přátelsky upozorňovalo, že už je čas na další. No a pak jsme čekali druhé. Všechno bylo náročnější, my jsme byli o pár let starší a o poznání unavenější.

Porod byl opět napínavý, i když úplně jiným způsobem než ten první. A tak jsme s mužem konstatovali, že v počtu čtyř členů je naše rodina zřejmě už kompletní. (Abych citovala manžela přesněji: „Ty vole, tak tohle už potřetí nedám, na to fakt nemám nervy.“)

Jeden by myslel, že když máme dvě děti, máme už jaksi „splněno“. Ale netrvalo to ani půl roku a otázky ohledně dalšího dítěte se vrátily. Zpočátku spíš jen na půl vážně myšlené: „Tak co? Nezkusíte do třetice ještě toho kluka?“ Ptá se rodina, ptají se přátelé… Ptá se mě dokonce i gynekolog. Že prý by to určitě šlo, tak proč to nezkusit. A dětská doktorka prohlásila, že děláme tak krásný a šikovný děti, že by bylo vyloženě škoda neudělat jich víc. To je snad nějaké spiknutí za účelem vyšší porodnosti, tohleto! Prosím vás, na další dítě se mě zeptejte, až se zase pořádně vyspím.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek

Dáváte si novoroční předsevzetí? Zkuste se v nich zaměřit na svou kariéru

vydáno 6. prosince 2022  14:09

S čím a jak začít? Přinášíme vám článek a v něm sedm tipů, jak na to můžete jít.  celý článek

Strkejte si ruce do kyblíků s ledem, brzy vám bude hej, radí biohacker Libor Mattuš

vydáno 6. prosince 2022  13:59

S biohackerem Liborem Mattušem se potkáváme na konferenci o štěstí v práci, kde zvědavým přihlížejícím popisuje příznivé účinky chladu na tělo. Okamžitý...  celý článek