metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 4 °C

Středa 7. prosince 2022. Svátek má Ambrož, Benjamin

Větší foto
Julie Červená | foto: Metro.cz

Sloupek Julie Červené: Dva tisíce sirotků

  11:11
Péče v rodině je levnější pro stát a nesrovnatelně lepší pro dítě, píše Julie Červená ve svém sloupku pro deník Metro.

Ke kauze padesáti sirotků ze Sýrie už asi všichni všechno řekli, takže si klidně můžeme povídat o těch českých. Právě „naši“ sirotci, o které se musíme postarat, byli pro premiéra Andreje Babiše jedním z argumentů pro jeho ostudné odmítnutí přijmout opuštěné děti ze zahraničí. A jak se tedy o ty „své“ staráme? No, nic moc. Každý rok skončí v kojeneckých ústavech dvě tisícovky nejmenších dětí, o které se jejich biologické rodiny nemohou nebo nedokážou postarat. Dvě tisícovky miminek žijí v ústavech, kde je teplo, sucho a někdo je tam krmí.

Ale při nejlepší snaze nemohou zaměstnanci, kteří se u dětí střídají na směny, zajistit dětem pocit bezpečí a lásky. Tenhle pocit je přitom jednou ze základních lidských potřeb. A je vědecky dokázáno, že bez jedné milující náruče se u dítěte trvale a nevratně poškodí jeho psychický a sociální vývoj. Když to hodně zjednoduším, tak miminko, které není milováno, se samo nenaučí milovat druhé. Nedokáže si vytvořit zdravé vztahy, a tím pádem se dobře postarat o vlastní děti. Miminka prostě do ústavu nepatří. Patří do rodiny. Když biologická rodina nefunguje a selžou všechny možnosti, jak jí pomoci, mělo by miminko být v rodině náhradní.

U pěstounů přechodných či dlouhodobých nebo v rodině adoptivní. Nepotřebujeme velké a drahé kojenecké ústavy. Péče v rodině je mnohem levnější pro stát a nesrovnatelně lepší pro dítě. Když se nad tím zamyslíte, je naprosto nepochopitelné, že u nás „kojeňáky“ pořád ještě fungují. Je potřeba změnit zákony, podporovat umísťování dětí do rodin. A je nehorázné, že se premiér ohání „našimi sirotky“, když se o ně stát skutečně pořádně nestará.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek

Dáváte si novoroční předsevzetí? Zkuste se v nich zaměřit na svou kariéru

vydáno 6. prosince 2022  14:09

S čím a jak začít? Přinášíme vám článek a v něm sedm tipů, jak na to můžete jít.  celý článek

Strkejte si ruce do kyblíků s ledem, brzy vám bude hej, radí biohacker Libor Mattuš

vydáno 6. prosince 2022  13:59

S biohackerem Liborem Mattušem se potkáváme na konferenci o štěstí v práci, kde zvědavým přihlížejícím popisuje příznivé účinky chladu na tělo. Okamžitý...  celý článek