metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 4 °C

Středa 7. prosince 2022. Svátek má Ambrož, Benjamin

Větší foto
Julie Červená | foto: Metro.cz

Sloupek Julie Červené: Dvě děti ze sta

  11:11
Celých osmadevadesát procent dětí bude raději čelit kybervyděrači, píše Julie Červená ve svém sloupku.

Zhruba každé dvanácté dítě čelí v prostředí českého internetu vydírání. A jen dvě procenta dětí se s tím svěří rodičům. Jenom dvě procenta! Bezpečnostní expert Martin Kožíšek o tom nedávno mluvil v rozhovoru s Martinem Veselovským v DVTV. Celých osmadevadesát procent dětí bude raději čelit kybervyděrači a posílat mu třeba pod různými hrozbami další intimní fotky nebo videa, než aby to řekly rodičům a požádaly o pomoc. Jenom dvě děti ze sta mají k rodičům takovou důvěru, která unese tohle velké trápení a průšvih.

Co myslíte, jak jste na tom s důvěrou svých dětí vy? Když vaše malé dítě pobíhá se zmrzlinou v ruce, vy mu desetkrát důrazně řeknete, že si ji má sníst v klidu, ono neposlechne, zakopne a zmrzlina se mu rozplácne na chodník, dítě brečí, že mu upadla zmrzlina. Co uděláte vy? Vynadáte mu, důrazně ho pokáráte, že to má za to, že vás neposlechlo? Ještě mu dáte na zadek, aby si pamatovalo, že si mělo dávat pozor? Nebo plačící dítě nejdřív utěšíte a pak spolu v klidu proberete, jak to příště udělat, aby zmrzlina neskončila na chodníku?

Když se vám větší dítě přizná, že udělalo něco, co nemělo, potrestáte ho, vymácháte mu v tom čumák, nebo mu nejdřív pomůžete vyrovnat se s následky?

Je to jenom moje spekulace, ale hádám, že mezi těmi devadesáti osmi procenty, které se nesvěří rodičům s kyberšikanou, bude mnohem víc dětí, které slýchaly „já ti to říkal“ nebo „to máš za to, že neposloucháš“. A slýchaly to tak dlouho, až pochopily, že když se dostanou do průšvihu, rodiče je potrestají, ale nepomohou jim. Moje děti jsou zatím malé na internetovou šikanu, ale věřím, že důvěra začíná už u té zmrzliny rozpláclé na chodníku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek

Dáváte si novoroční předsevzetí? Zkuste se v nich zaměřit na svou kariéru

vydáno 6. prosince 2022  14:09

S čím a jak začít? Přinášíme vám článek a v něm sedm tipů, jak na to můžete jít.  celý článek

Strkejte si ruce do kyblíků s ledem, brzy vám bude hej, radí biohacker Libor Mattuš

vydáno 6. prosince 2022  13:59

S biohackerem Liborem Mattušem se potkáváme na konferenci o štěstí v práci, kde zvědavým přihlížejícím popisuje příznivé účinky chladu na tělo. Okamžitý...  celý článek

Období až opulentních hostin se blíží, dají se zvládnout bez těžkostí

vydáno 6. prosince 2022  6:00

Chcete se po svátcích vejít do svého oblečení? Na přibírání má vliv nedostatek spánku, kila naskáčou i po alkoholu.  celý článek