metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 4 °C

Středa 7. prosince 2022. Svátek má Ambrož, Benjamin

Větší foto
Julie Červená | foto: Metro.cz

Sloupek Julie Červené: Jsem stará matka

  11:11
Vědci přišli na to, že starší matky mají v pozdějším věku lepší paměť, píše Julie Červená ve svém sloupku.

Víte, jak se v úvodu sloupku píše „bylo mi pětatřicet…“? Tak to je sice pravda, ale je to pravda už nějaký ten pátek. Patřím totiž do kategorie stará matka nejen podle gynekologických tabulek, ale i tak nějak v porovnání s ostatními. Kromě toho, že moje mateřství zvyšuje republikový průměrný věk matek, má můj vyšší věk ještě další konkrétní důsledky. A jsou celkem pozitivní.

Babičky našich dětí jsou už v důchodu – nic je tedy nezdržuje od péče o vnoučata. Moje kamarádky ze školy už mají potomstvo větší, takže jsem po nich podědila oblečení i věci pro děti. Pohnuly se ledy, a než jsem se odhodlala rodit já, proměnily se porodnice z mučíren v místa, kde se k ženám chovají už celkem slušně. Zároveň se mi s věkem plíživě dostavilo i jakési sebevědomí. Takže se nehroutím z nesouhlasných pohledů okolí a doktory respektuju jako odborníky, k nimž si chodím pro radu, nikoliv jako nezpochybnitelnou autoritu, kterou musím na slovo poslechnout. Mám už hodně odpracováno, proto i když teď zrovna tlačím kočárek v parku, nemusím zoufale dokazovat svoji hodnotu na trhu práce.

Pokud bych rodila v ideálním věku podle gynekologů, což je lehce po dvacítce, teď už bych se pomalu připravovala na roli babičky. Jenže vědci přišli na to, že starší matky mají v pozdějším věku lepší paměť. Zřejmě díky hormonům souvisejícím s mateřstvím jsme pak prostě déle chytřejší. A z našeho vyššího věku těží i děti. Díky vyrovnanější psychice nás starších matek jsou i naše děti celkově víc v pohodě. Nikomu neradím děti odkládat, ale když už se to stane, berte to pozitivně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek

Dáváte si novoroční předsevzetí? Zkuste se v nich zaměřit na svou kariéru

vydáno 6. prosince 2022  14:09

S čím a jak začít? Přinášíme vám článek a v něm sedm tipů, jak na to můžete jít.  celý článek

Strkejte si ruce do kyblíků s ledem, brzy vám bude hej, radí biohacker Libor Mattuš

vydáno 6. prosince 2022  13:59

S biohackerem Liborem Mattušem se potkáváme na konferenci o štěstí v práci, kde zvědavým přihlížejícím popisuje příznivé účinky chladu na tělo. Okamžitý...  celý článek