metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 13 °C

Pondělí, 18. února 2019. Svátek má Gizela.
Julie Červená
Větší foto
Julie Červená | foto: Metro.cz

Sloupek Julie Červené: Mít děti není pro každého

28. června 2018  13:13 Metro.cz
Porovnávali jsme si tuhle s kamarádem, čí dítě se v noci kolikrát budí a vzájemně se při tom litovali. Jeho syn spí v noci ještě o něco hůř než naše o málo mladší dcera, což mě v mé fatální únavě trochu utěšilo. „No jo,“ pokýval kamarád odevzdaně hlavou, „mít děti není pro lidi, co se chtějí vyspat.“ Trochu hořce jsme se tomu zasmáli.

Ono mít děti také není pro lidi, co chtějí mít doma pořádek. Není to pro lidi, co se chtějí v klidu najíst. Ani pro lidi, co si chtějí souvisle povídat s jinou dospělou osobou. Mít děti není pro lidi, kteří nechtějí mít poblitá záda, drobky v autě a pošlapané boty. Nevím, pro koho teda to rodičovství vlastně JE.

Protože kdyby bezdětní věděli, co je SKUTEČNĚ čeká, nejspíš by dramaticky klesala porodnost. Nikdo přece nechce mít všechno zapatlané, věčně se přizpůsobovat, budit se v noci každé dvě hodiny a nemít čas na práci, na partnera ani na sebe.

Nikdo normální se nechce místo na film dívat na Tlapkovou patrolu. A přesto to „dobrovolně“ podstupujeme. Někteří i opakovaně. Protože ono je to vlastně jako s tou statečností. Statečný není ten, kdo se vůbec nebojí, ale ten, kdo svůj strach překoná a jde do toho, i když se bojí.

Takže mít děti je pro lidi, co se chtějí vyspat, ale dokážou překonat únavu. Je to pro lidi, co se chtějí v klidu najíst, ale zvládnou se navečeřet i s dítětem na klíně. Je to pro lidi, co mají rádi pořádek, ale dočasně prostě přežijí, že musí kličkovat mezi hračkami a občas se lepí na podlahu. Mít děti je pro lidi, kteří mají rádi čisté oblečení, ale když miminko pláče, tak ho chovají bez ohledu na to, že jim poblinká svetr. Mít děti totiž stojí za to všechno.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nepopírám, že být ženou ve světě rock´n´rollu má někdy své výhody, říká Morella z Gaia Mesiah

Gaia Mesiah
vydáno 18. února 2019  14:20

Po dlouhých jedenácti letech se na hudební scénu vrací crossoverová kapela Gaia Mesiah. Zítra v Praze pokřtí své nové album Excellent Mistake. „Tahle...  celý článek

Placení kartou v příměstských autobusech vázne

Zdánlivě snadné
vydáno 18. února 2019  12:28

Už několik měsíců mohou lidé platit jízdné u řidiče ve vybraných příměstských autobusech Pražské integrované dopravy platební kartou. Podle pražského...  celý článek

Vyhřívané lanovky i rolby, které řídí satelit. Špindl udělal mílový krok

Šestisedačková lanovka má i vyhřívání.
vydáno 18. února 2019  9:19

Tam, kde v Krkonoších končí vodní nádrž Labská a začíná Špindlerův Mlýn, stávala ještě v devadesátých letech u ­parkoviště bouda s obrovskými kamny....  celý článek

Konec Tlusté koaly. Poslední pivo tu padne tento týden

Filip Jaroševský (vpravo) se loučí se „svým“ podnikem.
vydáno 18. února 2019  6:57

Redaktor deníku Metro naposledy poseděl v pubu v Senovážné ulici.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám