metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 0 °C

Pondělí, 6. prosince 2021. Svátek má Mikuláš.

Větší foto
Mardoša, člen skupiny Tata Bojs | foto: ArchivMetro.cz

Sloupek Mardoši: Dravý spánek

  10:10
„Tenkrát nám říkali, že v budoucnosti si možná místo oběda dáme jen pilulku,“ píše ve svém sloupku člen skupiny Tata Bojs.

Vzpomínám si na jedno dopoledne na střední škole. Profesor se podíval na naše pobledlé tváře a kruhy pod očima. Naši nevyspalost okomentoval: „Musíte se naučit spát rychle!“ Jen jsme na to něco zabručeli. Moc vtipné nám to nepřišlo. Nebo možná ano, ale nebylo nám po chuti, že se baví na náš účet. 

Dneska to oceňuji mnohem víc. Vůbec už si nevybavuji, co to bylo za profesora, natož co nás učil, ale na tuto větu si čas od času vzpomenu dodnes. Je to hodně, nebo málo? No, snad jsem si ze studií SPŠST (mimochodem ta zkratka mi vždycky připomínala citoslovce „pššt“) odnesl více. 

Dneska jsem se ale vážně zamyslel: Opravdu by to šlo? Nebo už to dokonce existuje? Panečku, to je představa: Prášky na urychlení spánku! Zhuštění. Člověk by za hodinu naspal celou noc. To by byly rychlé sny. Akčňáky. A toho času najednou! 

Připomnělo mi to další věc ze školy, ještě ze základky. Tenkrát nám říkali, že v budoucnosti si možná místo oběda dáme jen pilulku. Ne, že by to dnes tak úplně bylo, ale něco na ten způsob snad už je. Protože budoucnost mého dětství dávno nastala. (Pokud náhodou není dokonce už pryč.) Takže, jestli v nějaké formě již existuje instantní jídlo, mohl by už někdo vymyslet i instantní spánek. Nemuset tolik spát, a přitom nebýt nevyspalý! 

Člověka hned napadá, jak by mohl ve svém nabitém programu s nabytým časem naložit. To by odpověděl na všechny maily. Vyřídil odkládané úkoly. Opravdu si už všechno uklidil. Navštívil spoustu přátel a příbuzných. Přečetl více knih... Svým způsobem bychom tak mohli cestovat časem. I když jen v jednom směru – přeřadili bychom na jinou rychlost. Tato pilulka by byla řešením pro ty, kteří si stěžují a nemohou se smířit s tím, že vlastně půlku života prospí. Vtip je ale v tom, že to je ta lepší půlka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Za covidu se Češi do odvykání od cigaret příliš nehrnou, říká odbornice na odvykání

vydáno 5. prosince 2021  6:30

„Léčili jsme už i devítiletou dívenku,“ říká Eva Králíková, jedna z předních odbornic na odvykání kouření. Jestli na něčem trvá, tak na tom, aby se ani po...  celý článek

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Vaše fotky z Prahy