metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 13 °C

Úterý 27. září 2022. Svátek má Jonáš

Větší foto
Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje | foto: ArchivMetro.cz

Sloupek Martina Švihly: Na levém místě

  11:11
A pán si nenechal nic líbit, pohoršeně nadával na procházející lidi, píše Martin Švihla ve svém sloupku.

Vystoupil jsem z metra na náměstí Míru a nastoupil na eskalátor. Za mě se postavil pán tak kolem šedesáti – a stoupl si vlevo. Byli jsme na schodech téměř první a kolem nás šlapali nahoru lidé, kteří tam chtěli být dřív. Všichni samozřejmě kráčeli po levé straně, avšak toho pána za mnou museli obcházet – vyhýbali se mu, vráželi do něj, otírali se o něj, občas někdo pronesl „s dovolením“ nebo něco peprnějšího. A pán si nenechal nic líbit, pohoršeně nadával na procházející lidi.

Chvilku jsem se té situaci divil, chvilku jsem se bavil a nakonec jsem se také ozval. „Možná ti lidé jen někam spěchají,“ prohodil jsem neutrálně. „Co mají co spěchat? Ať do mě nestrkají,“ odvětil. „Možná kdybyste stál na pravé straně, tak vás minou,“ navrhl jsem s účastí. „Já chci stát vlevo,“ odpověděl mi rázně a mně se rozsvítilo – nebylo to nedorozumění.

Zbytek rozhovoru pokračoval podobně: „A co kdybyste jel tramvají? Někdy je to rychlejší než metro.“ „Teď je to ještě horší – všude samé výluky a objížďky. Celá Praha je rozkopaná.“ „To je každé léto, někdy ty koleje musí opravit.“ „Pro mě to opravovat nemusí, já chci.“ Každý návrh stíhalo zamítnutí a z toho kruhu stížností nás osvobodil až konec eskalátoru.

Popřál jsem mu hezký den a pro jistotu jsem nečekal na odpověď. Zdálo se mi, že chtěl stát na místě, kde měl důvod ke stížnosti. A já si od té doby víc všímám sám sebe. A pokud mám chuť si stěžovat, podívám se nejdřív, jestli jednoduše nechci stát na místě, kde stát nemám. Jestli jen nestojím na levém místě. A pokud ano, posunu se tak, abych stál na pravém místě.

Na eskalátoru i v životě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek