metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 7 °C

Čtvrtek, 17. ledna 2019. Svátek má Drahoslav.
TROTAMUNDOS
Větší foto
TROTAMUNDOS | foto: TROTAMUNDOS

Sloupek mladé cestovatelky: Lidé z kukuřice

30. srpna 2018  10:10 Trotamundos, věčná cestovatelka a studentka
„Bělocha viděli ve svém životě víckrát v televizi než ve skutečnosti,“ píše naše nová sloupkařka posedlá latinskoamerickou kulturou.

Když jsem před čtyřmi lety začala studovat obor latinskoamerická studia, vůbec jsem netušila, jak mi to navždy změní život. Měla jsem to štěstí strávit v Latinské Americe více než rok života. A to nejen cestováním, ale především studiem místních kultur, dobrovolnictvím a také stáží na velvyslanectví ČR. 

Při mé první cestě do Mexika mě ani ve snu nenapadlo, že se během několika dnů z luxusní rezidenční čtvrti v Mexico City, kde jsem pobývala na pozvání své mexické kamarádky a měla k dispozici i dvě služebné a šoféra, dostanu třeba až do chudé vesnice jménem Lipuntahuaca. Ta se nachází v severní části státu Puebla. Až 90 procent obyvatel tam stále mluví původním indiánským jazykem totonaco, dodržuje velké množství tradic i rituálů a živí se převážně chilli papričkami, fazolemi a kukuřičnými tortillas. 

Většina místních obyvatel je absolutně přesvědčena o tom, že právě kukuřičné tortillas jsou hlavním zdrojem obživy na celém světě, protože v Mexiku se jedí prostě ke všemu buď jako příloha, nebo jako hlavní chod. 

Lidi bílé barvy kůže (guerro – výraz pro muže, guerra – výraz pro ženu) viděli ve svém životě víckrát v televizi než ve skutečnosti. Málokterý Mexičan totiž má blonďaté vlasy (na rozdíl ode mě), a proto se mě téměř každý z místních ptal, jestli jsem se takhle narodila, jak vypadají moji rodiče a také jestli jíme tolik kukuřice. Ta je totiž hlavním zdrojem potravy v celé Střední Americe. Často je považována za posvátnou, a dokonce existuje teorie, že lidé původně pocházejí právě z ní.

Komentáře

Hlavní zprávy

Výluky potrápí Střešovice i centrum

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  9:59

Krátkodobých výluk se koná v hlavním městě více než stovka ročně. Většinou za ně mohou nejrůznější opravy, jejichž cena se podle mluvčí dopravního podniku...  celý článek

Spider-Man kráčí po Karlově mostě

Michelle Jonesová a Tom Holland (Spider-Man)
vydáno 17. ledna 2019  5:55

Upoutávky na nový film o pavoučím muži ukazují záběry pražských lokací.  celý článek

Opilce na našich sjezdovkách policie kontrolovat nemůže

Ilustrační snímek
vydáno 16. ledna 2019  14:45

Příležitostí dát si pivo nebo panáka je na sjezdovkách a v jejich blízkosti víc než dost.  celý článek

Dánští detektivové naposledy stylově. Řeší mumie a potraty

Série knih Jussiho Adlera-Olsena čítá již sedm dílů. Složka 64 bude poslední...
vydáno 16. ledna 2019  11:30

Oddělení Q se na plátnech kin pouští do svého posledního případu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám