metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Středa, 20. února 2019. Svátek má Oldřich.
Ondřej Hrabec, psycholog a výzkumník videoher
Větší foto
Ondřej Hrabec, psycholog a výzkumník videoher | foto: Archiv O. H.Metro.cz

Sloupek Ondřeje Hrabce: Olympijský e-sport

9. dubna 2018  13:13 Ondřej Hrabec, psycholog, Metro.cz
Zimním olympijským hrám v Pchjongčchangu předcházel turnaj ve Starcraftu II pod záštitou Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Během Asijských her roku 2022 je plánováno uvedení soutěžního hraní digitálních her jako medailové disciplíny. Ač si na to někteří lidé špatně zvykají, profesionální hraní je stále častěji spojováno se slovem sport.

MOV se proto rozhodl situaci zvážit. Zástupci výboru zjistili, že progaming u mladých frčí. Hraje se indoor, protože déšť nedělá klávesnicím dobře. Šel by ale šoupnout i pod urban sport – bez elektřiny a špičkového netu se neobejdete.

Dále na to z nějakého důvodu čučí stamiliony lidí a velké turnaje jsou schopné naplnit i Madison Square Garden. Začínají se v tom točit velké peníze a sponzoři, což je ve sportu až na prvním místě. MOV našel také svízele. Hráči nacvičují taktiky, hrají přáteláky a trénují 12 hodin denně, prý by ale mohli být více atleti. Jejich life koučové je sice vyhánějí do posilek, přesto by to chtělo být méně kyber. Nadpozemské reflexy a jemná motorika asi nestačí.

Všichni stejně víme, že se mluví spíš o správném množství vlasového gelu a reprezentujícím vzhledu. Taky by se mělo vysvětlit to neolympijské zabíjení a výbuchy ve hrách. Třeba po vzoru mírumilovné střelby nebo zápasu. Ty už na soupisce disciplín máme.

Teď to hlavní. Žádné dopování a manipulace s výsledky kvůli sázkařům. A je e-sport vůbec sport? Vlastně jde spíš o to jedno písmeno, kterým se propašuje gaming do centra kulturních hodnot společnosti. A z toho mají někteří lidé neznámo proč osypky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zlevní byty? Developeři sázejí spíš na růst platů

Ilustrační snímek
vydáno 20. února 2019  16:28

Drahé hypotéky, dlouhé povolování. Proto jsou byty drahé, argumentují developeři.  celý článek

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku

Úhoři mají nabito
vydáno 20. února 2019  15:05

Déšť a ochlazení může v těchto dnech vyhnat lidi do kin. Třeba i na české komedie, které se točily loni během letních měsíců, když bylo velké horko. U...  celý článek

Je to jako se seriálem Most!, někteří v tom prostě hledali věci, které tam nejsou, říká Kovy

"Dostal jsem nabídku propagovat lux či pyrotechniku. Drtivou většinu spoluprací...
vydáno 20. února 2019  13:44

Populární youtuber Kovy (Karel Kovář) učí mladé mediální gramotnosti. V krátkých videích, která vytvořil pro vzdělávací program Jeden svět na školách, se...  celý článek

Českobrodská je neprůjezdná, kolaps přijde po prázdninách

Českobrodská ulice
vydáno 20. února 2019  11:57

Podle správy komunikací mohou řidiči z okolí Běchovic kvůli objížďkám nabírat až půlhodinové zpoždění.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám