metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Pátek, 18. října 2019. Svátek má Lukáš.
Ondřej Hrabec, psycholog a výzkumník videoher
Větší foto
Ondřej Hrabec, psycholog a výzkumník videoher | foto: Archiv O. H.Metro.cz

Sloupek Ondřeje Hrabce: Olympijský e-sport

9. dubna 2018  13:13 Ondřej Hrabec, psycholog, Metro.cz
Zimním olympijským hrám v Pchjongčchangu předcházel turnaj ve Starcraftu II pod záštitou Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Během Asijských her roku 2022 je plánováno uvedení soutěžního hraní digitálních her jako medailové disciplíny. Ač si na to někteří lidé špatně zvykají, profesionální hraní je stále častěji spojováno se slovem sport.

MOV se proto rozhodl situaci zvážit. Zástupci výboru zjistili, že progaming u mladých frčí. Hraje se indoor, protože déšť nedělá klávesnicím dobře. Šel by ale šoupnout i pod urban sport – bez elektřiny a špičkového netu se neobejdete.

Dále na to z nějakého důvodu čučí stamiliony lidí a velké turnaje jsou schopné naplnit i Madison Square Garden. Začínají se v tom točit velké peníze a sponzoři, což je ve sportu až na prvním místě. MOV našel také svízele. Hráči nacvičují taktiky, hrají přáteláky a trénují 12 hodin denně, prý by ale mohli být více atleti. Jejich life koučové je sice vyhánějí do posilek, přesto by to chtělo být méně kyber. Nadpozemské reflexy a jemná motorika asi nestačí.

Všichni stejně víme, že se mluví spíš o správném množství vlasového gelu a reprezentujícím vzhledu. Taky by se mělo vysvětlit to neolympijské zabíjení a výbuchy ve hrách. Třeba po vzoru mírumilovné střelby nebo zápasu. Ty už na soupisce disciplín máme.

Teď to hlavní. Žádné dopování a manipulace s výsledky kvůli sázkařům. A je e-sport vůbec sport? Vlastně jde spíš o to jedno písmeno, kterým se propašuje gaming do centra kulturních hodnot společnosti. A z toho mají někteří lidé neznámo proč osypky.

Komentáře

Hlavní zprávy

V Kolodějích se osvědčily takzvané špačníky, v Karlíně „bouda na špačka“

Špačníky jsou v Kolodějích umístěny u miniknihovny a „Pražských židlí". PRAHA -...
vydáno 18. října 2019  15:50

Odhozené nedopalky v trávě, na chodnících i v záhonech kolem stromů nejsou v hlavním městě ničím neobvyklým. Někteří Pražané by neukázněné kuřáky rádi...  celý článek

Vyšší cena cigaret a alkoholu může posílit šedou ekonomiku

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.
vydáno 18. října 2019  9:59

Nový daňový balíček má nalít další miliardy do státní kasy. Vydělat mohou i podvodníci.  celý článek

Deskové hry zažívají comeback. Off-line hraní láká stále více lidí

Festival Deskohraní
vydáno 18. října 2019  5:34

Festival, kavárna, knihovna. Možností okusit kouzlo deskovek je mnoho.  celý článek

Skoro padesát odtahů za den. Strážníci museli přitvrdit

Ilustrační snímek
vydáno 17. října 2019  15:09

„Pozor! Od úterka jsme zpřísnili dohled v modrých zónách placeného stání, který se projeví zvýšeným počtem odtahů.“ S tímto varováním přišli začátkem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám