metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -3 °C

Čtvrtek, 24. ledna 2019. Svátek má Milena.
Ondřej Šteffl
Větší foto
Ondřej Šteffl | foto: Metro.cz

Sloupek Ondřeje Šteffla: Učit se je radost

26. března 2018  13:13 Ondřej Šteffl, zakladatel ScioŠkol, Metro.cz
Děti mají přirozenou, vrozenou chuť a potřebu učit se a rozvíjet. Jsou to takové stroje na učení. Člověk má nejdelší dětství na světě. Proč, když slon je dospělý v devíti letech a je o hodně větší? Jediný důvod je, že se toho musíme strašně moc naučit.

A funguje to. I bez školy se každé dítě naučí lézt, chodit, skákat, mluvit, rozeznat kočku od psa, rozesmát maminku, rozčílit tatínka. Mnohé se samy naučí číst, ovládat mobil, psát složité počítačové programy nebo třeba vařit. A když se něco naučí, pochopí, zvládnou, mají radost – tak to příroda zařídila, vyplaví se jim endomorfiny, které jsou v mozku od toho, aby nám způsobovaly pocit štěstí.

Čím větší překážky překonáme, čím to je těžší, tím větší radost pak máme. Jen se to musíme naučit sami, být při tom aktivní, samostatní, mít možnost se rozhodovat. Pak i třeba zatneme zuby a překonáme spousty překážek.

Aby to ale ve škole fungovalo, musí mít děti při učení možnost se rozhodovat, co, kdy a jak se budou učit. Důležitá je aktivita, objevování, spolupráce. Jenže to v běžné škole vidíte zřídka. Zprávy České školní inspekce potvrzují, že přes mírné zlepšování stále silně převažuje frontální výuka, často až v 90 procentech. Učitel stojí před třídou stejně starých dětí, něco jim vykládá, píše na tabuli, děti poslouchají, snaží se si to zapamatovat, aby to pak při zkoušení zopakovaly.

Je to učitel, kdo je aktivní a rozhoduje v každé chvíli o tom, co se bude dělat, kdy se to bude dělat a jak se to bude dělat. Děti tam sedí a pasivně to přijímají, rozhodovat nemají o čem. Z toho dobrý pocit mít nemohou. A endomorfiny vůbec žádné.

Komentáře

Hlavní zprávy

Maturitní plesy zařizují agenti, slavná Lucerna vychází z módy

Plesová sezona, ilustrační foto
vydáno 24. ledna 2019  5:25

Zatímco dříve měli průběh plesu na starost sami organizátoři, v posledních letech přebírají otěže plesové agentury. Ty vyšlou svého člověka, jenž se...  celý článek

GALERIE: černé, rudé i oranžové. Deník Metro posbíral snímky barevných tramvají

Tramvaj RunCzech
vydáno 23. ledna 2019  15:56

V Liberci jezdí bílozelené tramvaje, v Brně mají vozy bíločervené a Plzeň má tramvaje žluté s bílým pruhem. Když si člověk představí pražskou tramvaj,...  celý článek

Čtenáři deníku Metro se chlubí fotografiemi bizarních WC

Filmové ateliéry AB Barrandov
vydáno 23. ledna 2019  13:06

Na neobvyklé toalety narážejí čtenáři Metra docela často. K takovému závěru jsme v redakci došli poté, co jsme si prohlédli desítky čtenářských...  celý článek

Dobrá zpráva! Čeští mladiství pijí méně než před deseti lety

Ilustrační snímek
vydáno 23. ledna 2019  12:27

Poprvé se s alkoholem setkávají děti v rodinách. Zbytek se dovědí od kamarádů a spolužáků.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám