metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / -1 °C

Úterý, 22. ledna 2019. Svátek má Slavomír.
Terezie Tománková
Větší foto
Terezie Tománková | foto: TV PrimaMetro.cz

Sloupek Terezie Kašparovské: Konec seriálu

20. dubna 2018  13:13 Terezie Kašparovská, moderátorka Partie TV Prima, Metro.cz
Je to už u nás ve Zprávách na Primě pomalu jako pravidelný, smutný seriál. Hlavní roli hrají týraní psi, týraní koně, jindy pak zubožená zvířata z množíren nebo žijící na neutěšené, lidmi zanedbané „farmě“.

Díky sociálním sítím, chytrým telefonům a dobrým kamerám je to seriál drsný, mnohdy s prvky silné a problematicky vysílatelné brutality, kdy ve studiu říkám různě modifikovanou větu „následující záběry nejsou vhodné pro děti a slabé povahy“.

Kromě našich reportérů, kteří na místě složitě pracují, hrají v seriálu sousedé, veterináři, pak nějací hodní lidé, kteří si psy či koně berou k sobě či sbírají peníze na záchranu. A policie.

Na konci je ale velmi často soud, od kterého pachatelé odcházejí se směšnými tresty nebo pokutou, jež to má všechno spravit. Poslanci teď dostanou na stůl návrh, který to může změnit. A budou se moci rozhodnout, jestli našim seriálům dají jiný, podle mnohých spravedlivější konec. Nově by soudy mohly přísněji trestat lidi, kteří týrají zvířata. Násilníci by mohli jít do vězení až na osm let. Dnes je justice trestá nanejvýš podmínkami.

A to i lidi, kteří své zvíře utýrali k smrti nebo ho vážně zranili či zmrzačili. Zvíře není věc, říkají předkladatelé návrhu a dodávají, že se vyspělá a zdravá společnost pozná podle toho, jak se chová ke svým zvířatům. A chtějí vyšší tresty pro majitele takzvaných množíren, které jsou podle nich také týráním, navíc za účelem zisku.

Téma, které velmi pobuřuje veřejnost, má mezi politiky zatím podporu zleva, zprava. Jak to ale dopadne, až přijde do tuhého, uvidíme ve Sněmovně, v Senátu, při politických diskusích. Jednu z nich přinese naše Partie už v neděli. Návrh bude obhajovat jedna z předkladatelek, Markéta Pekarová Adamová z TOP 09. Na názor se budeme ptát jejích oponentek pro tento týden, poslankyně Hany Aulické Jírovcové z KSČM a Taťány Malé z hnutí ANO.

Komentáře

Hlavní zprávy

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance.
vydáno 22. ledna 2019  6:52

Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars,...  celý článek

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám