metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / -2 °C

Středa, 23. ledna 2019. Svátek má Zdeněk.
Tomáš Hauptvogel
Větší foto
Tomáš Hauptvogel | foto: TV PrimaMetro.cz

Sloupek Tomáše Hauptvogela: Děkujeme!

23. března 2018  13:13 Tomáš Hauptvogel, moderátor Partie TV Prima, Metro.cz
Takový politik, ten se má. Když v práci něco nestihne nebo udělá špatně, co se mu stane? Většinou nic. To je i případ zákona na ochranu osobních údajů. Tady je jeho příběh: EU vydala hodně přísné nařízení, které má chránit každého občana, aby nebyla zneužita jeho osobní data.

Nařízení je ale napsané tak, že zcela znemožní například práci novinářů. Naštěstí mohou politici přijmout zákon, který nařízení EU převede do národního právního systému. Politici mohou do zákona třeba napsat, že novináři mohou svou práci dělat jako doposud a nebude jim za to hrozit pokuta až 20 milionů eur.

Nařízení EU bylo přijato v dubnu roku 2016. Máme březen 2018 a takzvané GDPR začne platit už za 62 dní. Jestli se ptáte, kde je ten zákon, který evropské nařízení upravuje pro český první řád, odpovím jednoduše: teprve tento týden prošel přes vládu do Sněmovny! Navíc většina parlamentních stran k němu má výhrady a kromě výjimek pro novináře tam chce i výjimky pro úřady a další instituce nebo snížit pokuty atd.

Z toho vyplývá, že se o tento zákon povede klasická dlouhá tříkolová bitva. Pro nás novináře to znamená, že 25. května začne tvrdé nařízení EU platit bez pardonu. Den poté po Zprávách mohou nastoupit úředníci a vyměřit nám brutální pokutu. A to i přes to, že nám politici v Partii prakticky permanentně tvrdí, jak jim záleží na svobodě slova a svobodných nezávislých médiích.

Tak tady je výsledek práce politiků za dva roky! Co by se stalo, kdybyste třeba ve vaší práci nechali něco (pro někoho hodně důležitého) ležet v šuplíku nebo na polici dva roky? Váš nadřízený by asi nebyl úplně nadšený.

Mám takový neblahý pocit, že politici nějak zapomněli, pro koho pracují a kdo se jim skládá na (krásné) výplaty. Vážené dámy političky, vážení pánové politici, děkujeme za skvěle odvedenou práci.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cedule vyhání turisty. Nápis bránící ve vstupu do kostela svatého Jakuba pobuřuje

Cedule u sv. Jakuba.
vydáno 23. ledna 2019  9:12

Jak by se asi českým turistům líbilo, kdyby se nemohli podívat dovnitř památek v cizině? V tomto duchu se v posledních dnech nesou reakce řady Pražanů na...  celý článek

Kurz znakového jazyka. Řeč zní jen na začátku

Matěj Čipera a Klára Capoušková během lekce.
vydáno 23. ledna 2019  6:01

Redaktor deníku Metro se byl podívat, jak probíhá lekce, kde se mluví rukama.  celý článek

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám