metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Sobota, 15. prosince 2018. Svátek má Radana, Radan.
Tomáš Hauptvogel
Větší foto
Tomáš Hauptvogel | foto: TV PrimaMetro.cz

Sloupek Tomáše Hauptvogela: Osobní odpovědnost

26. ledna 2018  13:13 Tomáš Hauptvogel, moderátor FTV Prima
Dovolil bych si volně parafrázovat z Haškova Švejka: „Tak nám zvolili prezidenta.“ „Kterýho, paní Müllerová?“

Abych se nemusel ptát stejně, budu to já, kdo zvolí prezidenta. Budete to i vy, kdo může zvolit prezidenta. Prostě nechci být jako Švejk, který se jen zeptá, co se stalo. Chci do tohoto dění sám zasáhnout a nebýt odkázaný jen na vůli druhých. Ano, ten příměr opravdu pokulhává, protože Švejk osud mocnáře ovlivnit nemohl, ale my tu naši budoucnost ovlivnit můžeme.

V posledních dvou týdnech se setkávám s názorem, že někdo k volbám nejde. Důvodů, proč někdo nejde, slýchám mnoho, ale jeden převládá: v prvním kole jsem volil toho, co nepostoupil, a v druhém nemám koho. S tím bych si dovolil nesouhlasit. Jeden z těch, kteří postoupili, prostě prezidentem bude. Nejde říct: „Byla nízká volební účast, prezidentem nebude nikdo.“ Ale jeden ze dvou kandidátů to rozhodně bude. Je na každém z nás, na naší osobní odpovědnosti, kdo. Prostě komu dáme svůj hlas.

Když vidím průzkumy, může rozhodnout opravdu jen několik set či tisíc hlasů. Sobotní odpoledne bude pěkný nervák. Ale zpět k výběru. Mnozí volí jen podle osobních sympatií. Proč ne?

Mě zaujalo vyjádření v jedné z našich reportáží před prvním kolem volby. Kolegyně se ptala ve věznici, jestli budou volit. Jeden z odsouzených pronesl, že pozorně četl rozhovory s kandidáty, a podle toho se rozhodl. To je přístup!

Žijeme v době, kdy si můžeme informace o kandidátech a jejich názory najít velmi jednoduše a během pár minut. Stačí se podívat na internet a za chvilku víte, co si ten či onen myslí o tématu, které je pro vás důležité.

Jeden známý dokonce vyprávěl, že si psal u každého prezidentského kandidáta pro a proti. Ať už je váš postup jakýkoli, máme v rukou budoucnost. Proto jsme tahali klíče z kapes, proto jsme nechtěli vládu jedné strany, která ve volbách v roce 1986 získala 99,94 %. Teď se můžeme svobodně rozhodnout, kdo dostane náš hlas. A když nevyhraje ten, kterému jsem dal svůj hlas? Budu spokojený s tím, že jsem udělal vše pro to, co jsem považoval za správné.

Popravdě jsem také hodně zvědavý, jaká bude v druhém kole volební účast. Doufám, že vysoká, protože jedině tak se pak nemusíme ptát, kterého prezidenta že nám to zvolili. Jak to všechno dopadne a co bude výsledek znamenat pro nás všechny? To už je další kapitola, kterou otevřu v neděli dopoledne. V Partii totiž přivítám přední české politology a výsledky voleb podrobně probereme.

Komentáře

Hlavní zprávy

GALERIE: TSK letos dokončila rekonstrukci či výstavbu dvanácti mostů a lávek

Zenklova
vydáno 15. prosince 2018  13:15

Technická správa komunikací (TSK) má na území hlavního města na starosti více než sedm set mostů a lávek. Kromě aktuálních diagnostik těch velkých přes...  celý článek

Lev, sova či ježek. Maskota má jen polovina prvoligových týmů

Maskot
vydáno 15. prosince 2018  6:26

V zámoří je celkem běžné, že sportovní týmy mají kromě roztleskávaček své maskoty. Většinou vycházejí z klubového znaku. Často jde o zvířata a nejinak...  celý článek

V kancelářích bez košů? Velké firmy mění zvyky

Recyklační boxy
vydáno 14. prosince 2018  15:04

Asi padesáti pracovníkům pražské centrály ČSOB odebrali minulý měsíc odpadkové koše. Chtějí-li něco vyhodit, musí ujít pár desítek metrů do kuchyňského...  celý článek

Spisovatel z hlavy odvypráví, co, kdy a kam letí. Právě vydal knihu o cestování

Filip Schiller
vydáno 14. prosince 2018  12:49

Na cedulce připevněné na košili, kterou nosí při práci v kavárně na Andělu, má nápis „FILIP – cestovatel :-)“. Za blonďatými kudrnami a úsměvem od ucha k...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám