metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 2 °C

Středa, 19. prosince 2018. Svátek má Ester.
Tomáš Hauptvogel
Větší foto
Tomáš Hauptvogel | foto: TV PrimaMetro.cz

Sloupek Tomáše Hauptvogela: Základ života

18. května 2018  13:13 Tomáš Hauptvogel, moderátor Partie TV Prima, Metro.cz
Ve studiu budu mít ministra školství Roberta Plagu. Proti němu zasedne Petr Gazdík (člen školského výboru PS). Už teď je mi jasné, že Partie bude moc krátká! Chtěl bych začít tím, co připravovaná vláda chce udělat pro zlepšení situace v českém školství.

Na billboardech sice vidím, že mají učitelé dostat přidáno desítky tisíc korun, jenže pak čtu názory odborníků a ti tvrdí, že jen nasypat peníze nestačí, že je třeba změnit celý systém a konečně mít nějakou dlouhodobou strategii.

A změna je opravdu třeba, protože jak pronesl neuropsycholog Stephen Hughes: „Často trávíme nesmírné množství času tím, že se s dětmi snažíme o zlepšení v něčem, čím si nikdy nebudou vydělávat na živobytí. Každý musí umět určitý okruh věcí, ale potom by měl dostat svobodu, aby pokračoval jen v tom, na co je stavěný.“

Krásná slova! Jenže pak přijde realita české školy, kde ze systému jen velmi těžce a velmi výjimečně vystupují i děti (studenti), které jsou nadané nebo mimořádně nadané. Jen pro zajímavost, na nadané děti šlo za poslední roky pět milionů korun z částky určené pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Celková částka přitom přesahuje dvě miliardy!

V překladu to znamená: přes miliardu a půl na inkluzi (a podobné projekty) a pět milionů pro rozvoj mimořádně nadaných dětí. V reálu to vypadá tak, že se talentované děti ve školách nudí, učitelé jim logicky dávají špatné známky a tyto děti se třeba nedostanou ani na vysokou školu.

Možná vám přijde, že je to jen mudrování nějakého novináře, který si něco přečetl. Ne tak docela. Sám jsem několik let pracoval na gymnáziu v Jablonci nad Nisou a na ministra školství se proto vždy opravdu těším. Tak se také dívejte v neděli od 11 na Primu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Elon Musk z Panské ulice

Filip Chudoba na pláži v Portsmouthu
vydáno 19. prosince 2018  15:40

Portsmouth, anglické přístavní město u kanálu La Manche, je druhým domovem Filipa Chudoby. Ten na tamní univerzitě studuje počítačovou animaci a užívá si...  celý článek

Virtuální skladatel umí zahrát Bacha

Smetanova síň Obecního domu.
vydáno 19. prosince 2018  13:13

Co se stane, když se klasičtí mistři umění nebo hudební skladatelé propojí s umělou inteligencí? Na to odpovídá Primož Karlin, který v českém a slovenském...  celý článek

Sloupek Pavla Maurera: Vánoční dárek k jídlu

Pavel Maurer
vydáno 19. prosince 2018  11:11

Vy si ten dárek sníte a už vám jej nikdy nikdo nevezme, píše ve svém sloupku Pavel Maurer.  celý článek

Tramvaj veze Betlémské světlo

Betlémské světlo v lucerničce
vydáno 19. prosince 2018  10:30

V sobotu si můžete připálit světlo z lucerničky v historické soupravě.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám