metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 12 °C

Neděle, 17. února 2019. Svátek má Miloslava.
Stěny v rezidenci Jeseniova se kroutí, aby byty získaly co nejvíce slunečního...
Větší foto
Stěny v rezidenci Jeseniova se kroutí, aby byty získaly co nejvíce slunečního svitu. | foto: SATPOMetro.cz

Slunce v bytech už svítit nemusí

18. července 2018  6:24 Filip Jaroševský Metro.cz
Stavební předpisy v metropoli se mění. Podle opozice ale novela vezme lidem ochranu. „Další postup budeme konzultovat s právníky,“ uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská.

Požadavek na oslunění, podle kterého musí do každého bytu v první březnový den svítit na třetinu podlahové plochy sluneční paprsky, nejspíš nadobro zmizí z pražských stavebních předpisů. Radní včera schválili novelu, která má odstraněním tohoto požadavku usnadnit a především urychlit vznik nové zástavby.

„Jsem ráda, že jsme schválili novelizaci v původní podobě,“ říká primátorka Adriana Krnáčová s odkazem na fakt, že rada v minulosti záměr dvakrát odmítla. Podle ní šlo již o přežitou normu brzdící bytovou výstavbu. „Metropole se přitom potýká s nedostatkem bytů,“ dodává primátorka Krnáčová.

Opozice však se záměrem nesouhlasí. Podle náměstkyně primátorky Petry Kolínské totiž po odstranění požadavků nic nezabrání tomu, aby se na sídlištích stavěly nové bytové domy příliš blízko těm stávajícím. 

„Další postup budeme konzultovat s právníky,“ uvedla Kolínská s tím, že se opozice s námitkami obrátí na Evropskou komisi. Oslunění bytů nahradí nové pravidlo – rozšířený předpis o denním osvětlení, podle kterého musí mít všechny pobytové místnosti okna. 

Spor o proslunění

Znění předpisů vyvolalo řadu sporů, mimo jiné v pražské koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN).

Pokud je obytná místnost vyhovující v rámci denního osvětlení, podle odborníků to neznamená, že je dostatečně prosluněna. Byty tak v budoucnu mohou zůstat světlé, o tom, zda budou i zdravé, lze však pochybovat.

Podle novely pak nesmí být součet okenních ploch menší než desetina podlahové plochy místnosti. Návrh nově doplnil i požadavek dostatečného odstupu budov od sebe. Podle náměstka primátorky Petra Dolínka, který hlasoval pro návrh, tedy není důvod k obavám. „Tento krok není o tom, že si někdo může tři metry před vaším domem postavit jiný dům,“ doplňuje Dolínek.

Novelu vítá také městský Institut plánování a rozvoje, podle kterého je předpis o oslunění absurdní. Architekti díky němu museli mnohdy navrhovat domy roztodivných tvarů, aby přísnou normu splnili. 

Komentáře

Hlavní zprávy

„Chceš knihu? Jeď na Čerňák!“

Sídliště Černý Most
vydáno 17. února 2019  11:11

Vojtěch Havlovec spolu s kamarády vydal knihu o Černém Mostě. Název Linka č. 141 připomíná legendární autobus, který v době před postavením metra lidem ze...  celý článek

Prostor39 má kavárnu i ateliér

V Prostoru39 se konají i různé workshopy.
vydáno 17. února 2019  5:55

Budovu v oblíbené hipsterské čtvrti předělali vlastníma rukama.  celý článek

O dani z koček ministerstvo financí v této chvíli neuvažuje

Kočka (ilustrační foto)
vydáno 16. února 2019  13:30

Za dva miliony psů platí majitelé místní poplatky. Za milion koček ne.  celý článek

V Hitlerově armádě umírali také Češi

František Emmert
vydáno 16. února 2019  9:55

Historik František Emmert otevřel ve své nové knize Češi ve wehrmachtu třináctou komnatu éry hitlerismu. „V uniformách wehrmachtu bojovaly – často...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám