metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 27 °C

Pondělí 4. července 2022. Svátek má Prokop
Smetanovo nábřeží bez aut | foto: Nábřeží žije!

Smetanovo nábřeží zavřít, nebo nezavřít? Pro pěší zónu je více než třetina lidí

  8:00
U příležitosti akce Nábřeží žije byl prostor po pět zářijových sobot uzavřen pro automobilovou dopravu. Útvar rozvoje města se proto nyní zeptal občanů na jejich názory na uzavření Smetanova nábřeží.

Zatímco při akci Nábřeží žije 42 procent respondentů vyjádřilo přání, aby byla na Smetanově nábřeží zavedena trvalá uzavírka pro automobilový provoz, respondenti dotázaní mimo soboty byli pro jen v 29 procentech případů.

Podobně to bylo, když se odpovědi respondentů rozdělovaly podle místa bydliště. S trvalou uzavírkou by souhlasilo 38 procent místních a 35 procent návštěvníků. Plná pětina obyvatel Starého Města a Malé Strany ale odmítá jakékoliv formy omezování automobilového provozu v dané lokalitě.

Dotazník obsahoval dvacet otázek a měl za cíl mimo jiné zjistit, jak využívají tento prostor chodci, jak lidé hodnotí jeho podobu a možnosti budoucího využití této lokality i se zvažovanou trvalou uzavírkou automobilové dopravy.

Jak dopadla anketa

Lidé se mohli v dotazníku přiklonit k některé ze zvažovaných budoucích podob uzavírek na Smetanově nábřeží.

  • Mezi obyvateli Starého Města a Malé Strany bylo pro trvalou a úplnou uzavírku 38 procent dotázaných, pro pravidelnou uzavírku o víkendu 29 procent, pro občasné uzavírky 13 procent a pro provoz bez omezení 20 procent.
  • Mezi ostatními dotázanými bylo  pro trvalou a úplnou uzavírku 35 procent dotázaných, pro pravidelnou uzavírku o víkendu 45 procent, pro občasné uzavírky 11 procent a pro provoz bez omezení 9 procent.
  • Ve dnech konání akce (sobota) bylo pro trvalou a úplnou uzavírku 42 procent dotázaných, pro pravidelnou uzavírku o víkendu 43 procent, pro občasné uzavírky 9 procent a pro provoz bez omezení 6 procent.
  • Mezi dotázanými v ostaní dny bylo  pro trvalou a úplnou uzavírku 29 procent dotázaných, pro pravidelnou uzavírku o víkendu 39 procent, pro občasné uzavírky 15 procent a pro provoz bez omezení 17 procent.
  • Anketu pro Prahu zpracovala společnost Agora, tazatelé oslovili s dotazníkem v září 805 lidí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Další kritika radnice Prahy 1. Kvůli parkovišti pod Pražským hradem

vydáno 4. července 2022  4:49

Po „gotickém kruháči“ obyvatele centra města štve zrušení širokého chodníku v Nerudovce.  celý článek

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek