metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 14 °C

Úterý 27. září 2022. Svátek má Jonáš

Větší foto
NOVÁ MINIBUSOVÁ LINKA 153 NA PRAZE 5. | foto: PID

Smíchovský busík řidiče nesebere

  14:12
Linka 153 spojí jako vůbec první midibus Černý Vrch, Mrázovku a horní část Dívčích hradů.

V následujících dnech se má v metropoli změnit jízdní řád zhruba dvacítky autobusů. V prosinci zde má pak několik nových linek přibýt. Jednou z těch vůbec nejvýraznějších (a zároveň co do velikosti vozu nejmenších) je nová midibusová linka číslo 153. Ta podle zástupců organizátora dopravy Ropid obslouží a propojí některé odlehlejší oblasti na území Prahy 5, kde je to daleko na MHD nebo se při cestě z jedné oblasti do druhé musí složitě přestupovat.

„Na trase linky půjde přestoupit na metro ve stanici Radlická nebo na tramvaje v zastávkách Radlická a U Zvonu. Úplně nově bude autobusem obsloužena oblast Černého Vrchu, Mrázovky, okolí smíchovského hřbitova nebo horní části Dívčích hradů,“ uvádí mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Chybí řidiči
Organizátor dopravy v těchto dnech čelí náporu dotazů týkajících se nových linek. Pražané se v nich obvykle diví, proč zavádí Ropid nové linky, když má současně nedostatek řidičů. Vysvětlení je však podle Ropidu poněkud složitější. Deset procent kilometrů odježděných autobusy totiž v hlavním městě zajišťují soukromí dopravci, nikoli dopravní podnik. Letos jim navíc vypršely desetileté smlouvy na tyto linky. Bylo proto nutné vypsat výběrová řízení na smlouvy na dalších deset let a ty se musely trochu nafouknout. „Když takové výběrové řízení na tak dlouho dopředu děláte, musíte do něj vložit spíše než stav z letoška stav, který očekáváte v roce 2029. Když takto něco na deset let vysoutěžíte, po dokončení soutěže už linky moc upravovat nemůžete, aby to nenapadli neúspěšní uchazeči. Takže do těch soutěží musí být vložen i nějaký nárůst spojů a některé rozvojové projekty, které by jinak byly vhodné k zavedení třeba až za tři roky,“ dodává Drápal.

Spoje navíc
Nová linka 156 začne už za tři týdny pendlovat také mezi novým Centrem Stromovka v Praze 7 a metrem Vltavská, Kvůli bytové výstavbě pak budou posíleny i spoje linek 158 a 195 v Letňanech. Ropid na Facebooku odhaduje nárůst linek na osm procent. Hodně se jich totiž nakonec rozhodl nevypravit. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží od pondělí nepojedou tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek