metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. listopadu 2019. Svátek má Albert.
NOVÁ MINIBUSOVÁ LINKA 153 NA PRAZE 5.
Větší foto
NOVÁ MINIBUSOVÁ LINKA 153 NA PRAZE 5. | foto: PID

Smíchovský busík řidiče nesebere

31. října 2019  14:12 Filip Jaroševský Metro.cz
Linka 153 spojí jako vůbec první midibus Černý Vrch, Mrázovku a horní část Dívčích hradů.

V následujících dnech se má v metropoli změnit jízdní řád zhruba dvacítky autobusů. V prosinci zde má pak několik nových linek přibýt. Jednou z těch vůbec nejvýraznějších (a zároveň co do velikosti vozu nejmenších) je nová midibusová linka číslo 153. Ta podle zástupců organizátora dopravy Ropid obslouží a propojí některé odlehlejší oblasti na území Prahy 5, kde je to daleko na MHD nebo se při cestě z jedné oblasti do druhé musí složitě přestupovat.

„Na trase linky půjde přestoupit na metro ve stanici Radlická nebo na tramvaje v zastávkách Radlická a U Zvonu. Úplně nově bude autobusem obsloužena oblast Černého Vrchu, Mrázovky, okolí smíchovského hřbitova nebo horní části Dívčích hradů,“ uvádí mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Chybí řidiči
Organizátor dopravy v těchto dnech čelí náporu dotazů týkajících se nových linek. Pražané se v nich obvykle diví, proč zavádí Ropid nové linky, když má současně nedostatek řidičů. Vysvětlení je však podle Ropidu poněkud složitější. Deset procent kilometrů odježděných autobusy totiž v hlavním městě zajišťují soukromí dopravci, nikoli dopravní podnik. Letos jim navíc vypršely desetileté smlouvy na tyto linky. Bylo proto nutné vypsat výběrová řízení na smlouvy na dalších deset let a ty se musely trochu nafouknout. „Když takové výběrové řízení na tak dlouho dopředu děláte, musíte do něj vložit spíše než stav z letoška stav, který očekáváte v roce 2029. Když takto něco na deset let vysoutěžíte, po dokončení soutěže už linky moc upravovat nemůžete, aby to nenapadli neúspěšní uchazeči. Takže do těch soutěží musí být vložen i nějaký nárůst spojů a některé rozvojové projekty, které by jinak byly vhodné k zavedení třeba až za tři roky,“ dodává Drápal.

Spoje navíc
Nová linka 156 začne už za tři týdny pendlovat také mezi novým Centrem Stromovka v Praze 7 a metrem Vltavská, Kvůli bytové výstavbě pak budou posíleny i spoje linek 158 a 195 v Letňanech. Ropid na Facebooku odhaduje nárůst linek na osm procent. Hodně se jich totiž nakonec rozhodl nevypravit. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Příští stanice: nákupák. Linka 156 staví před OC Stromovka

Busy do Europarku jezdí ze Zbraslavic, Zruče a Žlebu.
vydáno 21. listopadu 2019  13:54

Vlastní autobus má štěrboholský Europark či Ikea na Černém Mostě. Do obchoďáku v Michli zákazníci jezdí na proud.  celý článek

Kouříš? Tak plať do zdravotního pojištění víc než nekuřáci! V Česku zatím bez šance

Ilustrační snímek.
vydáno 21. listopadu 2019  11:34

Ti, co dbají na zdraví, platí za hříšníky miliardy korun ročně.  celý článek

Pražské kachny umírají zbytečně. I kvůli pečivu

Zachráněná kachna
vydáno 21. listopadu 2019  5:02

Lidé z Modřan chtějí u rybníka varovnou ceduli. Ve Stromovce však nepomohla.  celý článek

Češi, mistři v odkládání řešení problémů. Televizní tma přijde za týden

Ještě jednou Hřebeny, jak se nazývá nejsevernější výspa Brd, jež dosahuje až do...
vydáno 20. listopadu 2019  14:47

Konec starého vysílání nastane nejdřív v Praze a jejím okolí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám