metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 2 °C

Neděle, 28. listopadu 2021. Svátek má René.

Větší foto
Dejvicích a Bubenči teče z kohoutků závadná vody, pro ji lidé musí brát z přistavených cisteren. | foto: Jan MarekMetro.cz

Smlouvy na provoz vodovodů jsou prý pro Prahu nevýhodné

  15:36
Smlouvy týkající se provozu vodovodních sítí v Praze jsou pro město jednoznačně nevýhodné. Vedení města prověří jejich platnost, řekla na dnešní tiskové konferenci týkající se nedávné havárie vody v Praze 6 radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (Trojkoalice/STAN).

Firma Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která vodovody v metropoli provozuje, ústy ředitele Petra Mrkose pochybnosti o výhodnosti a platnosti smluv odmítla.

Hospodaření s vodou v Praze provází složité smluvní vztahy, o jejichž nevýhodnosti se diskutuje už řadu let. Firmu Pražské vodovody a kanalizace v 90. letech minulého století od státu koupila francouzská společnost Veolia, která od té doby distribuuje vodu v Praze a vybírá poplatky od uživatelů. Vodovodní síť má na základě dodatku z roku 2013 pronajatou až do roku 2028.

Z výdělku ve výši pěti miliard korun ročně se Praze za pronájem vrací necelé dvě miliardy korun. Veolia ročně inkasuje kolem 500 tisíc korun zisku. Francouzská firma v minulosti za ovládnutí PVK zaplatila sedm miliard korun, většina peněz se podle Mrkose rozpustila ve státním rozpočtu.

„Budeme smlouvy muset dát prověřit, zda byly uzavřeny v souladu s právními předpisy, zda jsou platné, a zkoumat, zda její prodloužení do roku 2028 bylo uzavřeno dle zákona,“ řekla Plamínková.

Víc situaci odmítla komentovat. Prý jde o citlivou záležitost a nechce prozrazovat strategii. O nutnosti zrevidovat smlouvy se nedávno zmínila i primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Kdo zaplatí čistírnu?

Praha řadu let připravuje rekonstrukci čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, která dohromady vyjde na více než 10 miliard korun. I kvůli smlouvě s francouzskou Veolií podle neoficiálních informací nedosáhne na evropské dotace na stavbu.

Město se proto potýká s problémy, jak nákladnou rekonstrukci zaplatit. Mrkos zopakoval, že PVK je ochotna vyjmout čistírnu ze smluv. Plamínková ale tvrdí, že to situaci nijak nepomůže.

Debata kolem pronájmu vodovodních sítí se znovu rozvířila kvůli nedávné havárii v Praze 6, při které kvůli znečištěné vodě onemocnělo několik tisíc lidí.

Za situaci může stáří sítě a špatné vedení vodovodu a kanalizace. Dospěla k tomu zvláštní komise sestavená Pražskou vodohospodářskou společností.

Zdravotně závadná voda se z kanalizace do vodovodního řadu dostala na konci května a nakazila přes čtyři tisíce lidí. Bez vody bylo asi 32 tisíc lidí. Vodovodní řad je nyní odstaven a již nebude znovu napojen do sítě.

“Nikdo situaci nezanedbal ani nepodcenil, my se nyní musíme postarat, aby k tomu už nikdy nedošlo,“ dodala Plamínková.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Většinu bytů kupujeme pro sebe. Virus mění trh“

vydáno 27. listopadu 2021  7:26

Činnost developerské firmy Sekyra Group sahá daleko za hranice hlavního města. U budoucí pražské čtvrti Smíchov City v páté městské části stavějí a budou...  celý článek

MasterChef je opět u konce. Nenáviděnou Pavlínu nahradila Slovenka Besky a Tymiaan

Strážce streamu
vydáno 26. listopadu 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Kulinářská show MasterChef Česko, která se v tuzemsku těší nemalé oblibě, dospěla tento týden opět ke svému konci. Vítězkou se stala šestadvacetiletá...  celý článek

Komerční sdělení

Nový MateBook, smartwatch a sluchátka od Huawei

vydáno 26. listopadu 2021  13:26

Na český trh přicházejí v těchto dnech novinky od společnosti Huawei. Jde o notebook MateBook 14s, hodinky Watch GT 3, sluchátka FreeBuds Lipstick, herní...  celý článek

Známý poutník vydává knihu o Česku. Jaké to je cestovat nyní? Návrat do historie

vydáno 26. listopadu 2021  5:05

Prázdniny v Česku, tak se jmenuje nejnovější spisovatelský počin cestovatele Ladislava Zibury. Nebyl by to on, aby i tady neprojevil svou schopnost...  celý článek

Vaše fotky z Prahy