metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Pátek 27. ledna 2023. Svátek má Ingrid

Další 3 fotografie v galerii
Burzovní spekulace každý Čech nezvládá. | foto: MAFRA

Smutná zpráva od finančníků: Inflaci teď určitě neporazíte. Ani investicí na burze

  5:34
Důvěřuj, ale prověřuj. Zní to paradoxně, ale jsou makléři, kteří varují před svými kolegy. Někteří prý totiž kážou vodu, ale sami ji nepijí.

Termínované dvanáctiměsíční vklady na 24 procent z konce devadesátých let? Zapomeňte. I když tehdy byla inflace nižší než ta nynější, která se blíží k 15 procentům, nejvyšší zhodnocení na spořicích účtech se teď pohybují mezi pěti až šesti procenty. Je vůbec šance klasickými prostředky růst cen a znehodnocování peněz porazit?

Líp zatím nebude. Čeká nás stagnace, či pokles
„Nikdo se neodváží odhadnout, kam se nyní pohne trh,“ konstatuje Radim Krejčí, zakladatel investiční platformy Portu. Na mysli má trh s akciemi a investicemi na burze. Podobný názor mají i další z investiční sféry. Analytici jsou opatrní, na vzestup cen akcií nevěří, sázejí spíše na stagnaci, případně na další pokles. Investicemi do akcií tedy současnou inflaci neporazíme.

Zřejmě s ní ale nezatočíme ani jinými investičními nástroji. „Nesnažte se inflaci porazit,“ radí vysloveně Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh. Spíš jde o to, inflaci přežít a alespoň zmírňovat její dopady. Jenže právě v tom zatím nejsou lidé příliš obratní.

Utrácejte pravidelně, ale raději malé částky
Opatrní jsou momentálně v investicích do akcií i lidé, kteří jinak utrácejí na burze peníze pravidelně. Vliv má i válka na východní Ukrajině, znatelně zmrazila i náladu investovat. Lidé vyčkávají. „Když jdou ceny akcií dolů, lidé v panice prodávají, když se burzám daří, tak naopak nakupují,“ komentuje investiční praxi Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity bank.

I když by to podle něho i dalších finančníků mělo být spíše naopak. „Jenže když jde něco dolů, znamená to, že to zlevňuje,“ připomíná Jana Brodani. Takže pokud investor odhadne dobře situaci, může na tom vydělat. Brodani ale doporučuje spíš drobnější, ale pravidelné investice, ne jednorázové nákupy za velké částky.

Když přijde válka, nemovitost je v troskách
Před spekulativními nákupy akcií, jejichž cena se pohybuje na slušné úrovni a kde se na první pohled slibují vysoké zisky v krátkém čase, ale někteří investoři varují. „Neměl bych vynášet nic ze zákulisí, ale ze zkušenosti vím, že ne všichni makléři nakládají s vlastními penězi tak, jak naopak doporučují svým klientům,“ říká Radim Krejčí. Takoví makléři často nabádají zákazníka utratit finance za momentálně výhodné akcie, sami však zhodnocují vlastní peníze za něco jiného.

Akcie, nebo umění?

Jednou z investic, která uchrání před inflací, je umění. Chce to ale dost peněz. Třeba do obrazů Bohumila Kubišty

Až na osmdesát milionů korun se může v nadcházející dražbě s uměním vyšplhat cena obrazu Staropražský motiv z roku 1911 od Bohumila Kubišty. Vyvolávací cena za 8232 čtverečních centimetrů zhodnoceného plátna je přitom „jen“ 25 milionů korun. Pokud by dražební výsledek dosáhl na odhadovanou maximální cenu, původnímu majiteli by se tato investice zhodnotila více než třikrát.

Šéfka Asociace pro kapitálový trh ale varuje, že ani nemovitost nemusí zaručit spokojené stáří. Počítat musíme se vším. „Když se podíváte směrem na Východ, kde určitě lidé nakoupili nemovitost, třeba v Kyjevě a jiných místech, právě s výhledem na investice, z nichž jsou nyní ve válečné zóně trosky, vidíte, že stát se může cokoli,“ upozorňuje Jana Brodani. Stejně jako válka citelně znehodnotila ukrajinskou měnu, kterou lidé drželi na účtech. I proto se ředitelka asociace Brodani přimlouvá za rozložení financí do mnoha směrů.

Peníze teď držíme na účtech, nebo ve slamníku
Jak ale dokládají poslední zjištění, Češi se momentálně snaží držet, i kvůli válce, peníze spíše na účtech, někteří dokonce v hotovosti doma. Týká se to více než desetiny naší populace. Nejvíc „syslí“ hotovost Jihočeši.

Pokud jde o peníze v bankách, v Česku se největší důvěře, kromě nemovitostí, těší spořicí účty. Spoléhá na ně přes polovinu obyvatel. Podobně mají Češi důvěru také v penzijní spoření. Peníze na ně posílá čtyřicet procent lidí, především od padesáti let výše. Mezi mladšími lidmi kolem třicítky jsou oblíbené kryptoměny.

Sebevědomí Neználci

  • Finanční trhy jsou pro Čechy stále polem neoraným. Přesto se to nyní i kvůli válce a inflaci mění. Lidé se zajímají o to, aby jim zdražování zbytečně „nekradlo“ peníze.
  • Jak investovat do akcií? O tuto oblast se stále více zajímají muži než ženy. Poměr obou pohlaví v akciových investicích nebo ve zkušenostech v této oblasti je 60 ku 40 ve prospěch pánů.
  • Ženy sice investují do akcií méně, ale zase podstatně opatrnější než muži.
  • Čím mladší, tím sebevědomější. Mladí lidé mezi 27 až 35 lety si myslí, že akciím rozumějí. Praktické testy však odhalily, že právě jejich znalosti jsou v tomto směru nejhorší.
  • Investičně nejgramotnější jsou lidé mezi 45 až 53 lety.

Komentáře

Hlavní zprávy

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek

Nedorazila vám do schránky obálka s volebními lístky pro druhé kolo? Nezmatkujte

vydáno 27. ledna 2023  5:58

Česko volí prezidenta. Pravidla volby se v porovnání s prvním kolem liší jen minimálně.  celý článek

Tramvaj k 30. výročí samostatné České republiky připomíná první prezidentskou volbu

vydáno 26. ledna 2023  16:09

Dnes vyjela do pražských ulic Tramvaj k 30. výročí samostatné České republiky. Vůz v barvách trikolóry připomíná výročí zvolení Václava Havla prvním...  celý článek