metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 19 °C

Sobota 25. června 2022. Svátek má Ivan
Strážce streamu
Další 2 fotografie v galerii
Film Reminiscence v mnoha ohledech připomíná snímek Zvláštní dny. | foto: HBO Max

Smutného Wolverina dostal covid i nešetrné vykrádání konkurence

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Nick Bannister s tváří Hugh Jackmana pomáhá ve svém novém filmu Reminiscence svým klientům odemknout ztracené vzpomínky. V praxi to nejčastěji vypadá tak, že si dotyčný lehne do kádě s elektrodami na hlavě, načež jim pomáhá vzpomínat na příjemné okamžiky minulosti či hledá v jejich hlavách místo, kde ztratili klíče. Podobně jako Bannisterovi klienti však ve světě minulosti bohužel žijí také početné zástupy fanoušků. Ti nemohou zapomenout na Hughovo dokonalé ztvárnění hrdinného mutanta Wolverina, který už to v kinech před časem natrvalo zapíchnul.

Snímek Reminiscence, kterou studio zároveň nasadilo na streamovací platformu HBO Max a do kin, zatím vypadá na solidní propadák. Charismatický Australan, zdá se, diváky v nové herecké poloze příliš nezajímá. Reminiscenci ale jako vyloženě špatný film odpískat jednoduše nejde. Za sci-fi detektivkou (ano, mně ten název taky připadá zaměnitelný) stojí režisérka a scénáristka Lisa Joy, což je manželka scénaristy Interstellaru či Temného rytíře Jonathana Nolana. To z ní dělá švagrovou jeho ještě slavnějšího bratra – režiséra Christophera. Její filmová prvotina nesměla chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Lepší dobře ukradnout, než-li špatně vymyslet?
Tenhle rodinný strom uvádím na úvod spíše pro zajímavost. O Lise Joy je nejdůležitější vědět hlavně to, že je jednou z autorek seriálu Westworld. Její film o muži, jehož život se navždy změní poté, co přijme novou klientku jménem Mae a z běžné práce se rázem stává nebezpečná posedlost, je tímto faktem hodně poznamenán. Při noirovém pátrání hlavního hrdiny totiž narážíme nejen na herce ze zmiňovaného seriálu, ale také na podobný styl postupně rozplétaného tajnůstkaření. Reminiscence si bohužel až příliš půjčuje motivy z jiných snímků. Někdy je to divákovi příjemné, jindy kroutí hlavou.

Film Reminiscence v mnoha ohledech připomíná snímek Zvláštní dny.

Zvláštní dny či Smrtihlav
Děj se odehrává v Miami blízké budoucnosti. Hladina oceánů se zde zvedla natolik, že tohle potápějící se americké městečko trochu připomíná Benátky. Jackmanův hlavní hrdina/otloukánek je pak v mnoha ohledech prototypem noirového detektiva honíciho seza femme fatale. Potud je vše vcelku originální a můžeme se bavit maximálně o půjčování si z klasik sci-fi žánrů či zmiňovaného noiru. Vypiplaný vizuál snímku se rovněž povedl a v dobrém připomene tu Smrtihlava, tu Blade Runnera či Vránu. Po dějové stránce si však tvůrci vůbec nejvíc půjčují z filmu Zvláštní dny z roku 1995. Abych si byl tímto tvrzením jist, pustil jsem si tuhle klasiku s Voldemortem Ralphem Fiennesem v hlavní roli s Reminiscencí hned krátce po sobě. A musím říct, že by zlý jazykové mohli klidně hovořit o krádeži.

Film Reminiscence v mnoha ohledech připomíná snímek Zvláštní dny.

Nešetřete nápady, šetřete náklady
Režisérka Lisa Joy divákům servíruje celkem fajn film, ve kterém nechybí zajímavě pojaté akční scény i emocionální momenty. Jakmile mě ale snímek ukolébal k příjemnému sledování, vzápětí jsem cítil pocit trapnosti kvůli ukradenému nápadu či klišé momentu jako vystřiženého z úplně jiného bijáku. Snímek u diváků i kvůli souběžné premiéře na HBO Max příliš nezabodoval. Vlastně jde o rekordní propadák, který tuzemští diváci spíše než v kinech pravděpodobně většinou uvidí doma prostřednictvím nepříliš kvalitní pirátské kopie. Česká platforma HBO GO totiž snímek dosud neuvedla. Je to škoda.

Reminiscence

  • Režie: Lisa Joy
  • Scénář: Lisa Joy
  • Kamera: Paul Cameron
  • Hudba: Ramin Djawadi
  • Hrají: Hugh Jackman, Rebecca Ferguson, Natalie Martinez, Thandiwe Newton, Cliff Curtis, Angela Sarafyan, Daniel Wu, Teri Wyble, Marina de Tavira a další.

Komentáře

Hlavní zprávy

Katuško, řekni, že jsi Tachovská, usmívá se spisovatelka

vydáno 25. června 2022  5:44

Po stopách dvou významných brněnských rodin se jako potomek vydává v nové knize spisovatelka Kateřina Tachovská-Vestman. Původem Brňačka sice žije v...  celý článek

Druhé Vyproštění se nekoná. Netflix opět ukazuje, jak se to nemá dělat

Strážce streamu
vydáno 24. června 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Když nemáte od filmu přílišná očekávání, je daleko větší šance si jej v kině či u domácí obrazovky o to lépe vychutnáte. Z téhle nejen u českých diváků...  celý článek

Jeho trenky nosí také slavný Terminátor Karlos Vémola

vydáno 24. června 2022  5:15

Stoprocentně české trenýrky značky Styx vznikají nejen pod rukama šikovných švadlen, ale také na čtyřech šicích strojích. To celé probíhá v šesti externě...  celý článek

Filmaři opouštějí Českou republiku kvůli pobídkám. Už zase

vydáno 23. června 2022  18:40

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Nyní hrozí, že budou točit jinde.  celý článek