metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 3 °C

Pondělí 30. ledna 2023. Svátek má Robin

Další 4 fotografie v galerii
Do smyčky se jako první vydal „pomeranč“. | foto: DPP

Smyčka ve Strašnicích měla premiéru. Dokonce rovnou dvakrát

  15:15
O první zkušební jízdu na nové točně u stanice metra Depo Hostivař se postarala měřicí tramvaj, takzvaný pomeranč.

Když vyrazíte v Česku do kina na filmovou premiéru, je to obvykle ve čtvrtek. U tuzemských i zahraničních snímků se pak nezřídka stává, že je mívají čeští diváci možnost zhlédnout o nějaký ten den dříve. Čtvrteční premiéra je totiž pouze oficiální datum a čeští kinaři snímky uvádějí klidně už ve středu, někdy už dokonce v úterý večer.

Něco podobného před pár dny potkalo nově vznikající smyčku ve Strašnicích, kam o tomto víkendu podle dopravního podniku vjela první tramvaj. Dopravce na svůj facebookový účet umístil video z oné oficiální premiérové jízdy. Jak si ale správně všimli fanoušci MHD, ve skutečnosti tu pracovní měřicí vůz – takzvaný pomeranč – drandil již o týden dříve.

„Ve facebookové skupině Pražské tramvaje se fotka ‚pomeranče‘ na této smyčce objevila už 31. 7,“ píše uživatel Pavel Dušek. S ním souhlasí i další uživatelé, například Jiří Plecina. „Takže první zkušební jízdy minulou neděli se nejspíš nepočítají,“ komentuje Plecina.

Do smyčky se jako první vydal „pomeranč“ už koncem července.

Důvod, proč se dopravce chlubí až srpnovou premiérovou jízdou, je podle uživatele Honzy Kodrly jednoduchý. První zkušební jízda, která proběhla koncem července, úplně nedopadla. „Trochu se jim ztratila trolej mimo kolej. Takže se předělávalo,“ vysvětluje pravděpodobnou příčinu Kodrla.

Stavba za téměř 200 milionů korun, která propojí autobusy i tramvaje z Černokostelecké ulice s metrem, pomalu spěje do finále. Hotovo má být již koncem tohoto měsíce.

„Nová smyčka má celkem 1,251 kilometru kolejí a stavěli jsme ji od března letošního roku. Dokončovací práce máme v plánu ještě během příštího týdne,“ uvádí mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Po obratišti Zahradní Město je hostivařská smyčka v krátké době již druhou tramvajovou novostavbou na území Prahy 10 a po tratích ke stanici metra Pankrác, k hlavnímu nádraží v Opletalově ulici a po trati Sídliště Barrandov – Holyně pátá v Praze. Současně se budují i tratě Modřany–Libuš, Divoká Šárka – Dědina a na podzim začne výstavba Dvoreckého mostu. Ten propojí Podolí se Smíchovem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod vodou zkoumáme vesmír, říká pro deník Metro lékař Svoboda. Přitahují ho extrémní podmínky

vydáno 29. ledna 2023  16:39

Rodiče z něj chtěli mít sportovce nebo chemika, Aleše Svobodu ale lákalo umění a divadlo. „S jedním představením jsme dokonce hráli i ve Slovenském...  celý článek

Okna, kterými není vidět ven. Na jedné pražské křižovatce taky žijí lidé

Praha? Aha!
vydáno 29. ledna 2023  10:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

vydáno 28. ledna 2023  14:24

„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám,...  celý článek

Není třeba vypínat radiátory a teple se oblékat i doma. Někdy stačí jen drobné úpravy

vydáno 28. ledna 2023  6:11

Když loni v září písničkář Pokáč uváděl svůj koncert v O2 areně mimo jiné slovy: „Chtěli jsme vám předvést velkou show, bohužel všechny prachy utratíme...  celý článek