metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 15 °C

Pátek 30. září 2022. Svátek má Jeroným, Ráchel

Další 4 fotografie v galerii
Do smyčky se jako první vydal „pomeranč“. | foto: DPP

Smyčka ve Strašnicích měla premiéru. Dokonce rovnou dvakrát

  15:15
O první zkušební jízdu na nové točně u stanice metra Depo Hostivař se postarala měřicí tramvaj, takzvaný pomeranč.

Když vyrazíte v Česku do kina na filmovou premiéru, je to obvykle ve čtvrtek. U tuzemských i zahraničních snímků se pak nezřídka stává, že je mívají čeští diváci možnost zhlédnout o nějaký ten den dříve. Čtvrteční premiéra je totiž pouze oficiální datum a čeští kinaři snímky uvádějí klidně už ve středu, někdy už dokonce v úterý večer.

Něco podobného před pár dny potkalo nově vznikající smyčku ve Strašnicích, kam o tomto víkendu podle dopravního podniku vjela první tramvaj. Dopravce na svůj facebookový účet umístil video z oné oficiální premiérové jízdy. Jak si ale správně všimli fanoušci MHD, ve skutečnosti tu pracovní měřicí vůz – takzvaný pomeranč – drandil již o týden dříve.

„Ve facebookové skupině Pražské tramvaje se fotka ‚pomeranče‘ na této smyčce objevila už 31. 7,“ píše uživatel Pavel Dušek. S ním souhlasí i další uživatelé, například Jiří Plecina. „Takže první zkušební jízdy minulou neděli se nejspíš nepočítají,“ komentuje Plecina.

Do smyčky se jako první vydal „pomeranč“ už koncem července.

Důvod, proč se dopravce chlubí až srpnovou premiérovou jízdou, je podle uživatele Honzy Kodrly jednoduchý. První zkušební jízda, která proběhla koncem července, úplně nedopadla. „Trochu se jim ztratila trolej mimo kolej. Takže se předělávalo,“ vysvětluje pravděpodobnou příčinu Kodrla.

Stavba za téměř 200 milionů korun, která propojí autobusy i tramvaje z Černokostelecké ulice s metrem, pomalu spěje do finále. Hotovo má být již koncem tohoto měsíce.

„Nová smyčka má celkem 1,251 kilometru kolejí a stavěli jsme ji od března letošního roku. Dokončovací práce máme v plánu ještě během příštího týdne,“ uvádí mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Po obratišti Zahradní Město je hostivařská smyčka v krátké době již druhou tramvajovou novostavbou na území Prahy 10 a po tratích ke stanici metra Pankrác, k hlavnímu nádraží v Opletalově ulici a po trati Sídliště Barrandov – Holyně pátá v Praze. Současně se budují i tratě Modřany–Libuš, Divoká Šárka – Dědina a na podzim začne výstavba Dvoreckého mostu. Ten propojí Podolí se Smíchovem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Umění zahalené v kouři nebo street art v kostele. Navštívili jsme pražské galerie

vydáno 30. září 2022  5:22

Jedno odpoledne. Tři výstavy. Banksy, Mucha a V kroužcích dýmu. Prošli jsme za jeden den tři velké expozice a prohlédli si díla významných mistrů....  celý článek

Parkování zaplatíte už také přes aplikaci Lítačka. Zóny pohlídá nová firma

vydáno 29. září 2022  19:08

Pražské řidiče čeká v těchto dnech několik poměrně příjemných novinek. Městská společnost Operátor ICT (OICT) rozšířila ve spolupráci s Technickou správou...  celý článek

Naše analýzy pomáhají měnit Prahu k lepšímu, říká šéf pražských „datařů“ Kotmel

vydáno 29. září 2022  16:18

Je robustní, veliká a spolehlivá. Tak hovořili její tvůrci o nové datové platformě Golemio, kterou spustil magistrát ve spolupráci s městskou společností...  celý článek

Kde jsou nejdražší nově postavené byty v Praze? Teď na dvojce, šestce a sedmičce

vydáno 29. září 2022  13:05

Majitelé novobytů stárnou. K pořízení vlastní střechy nad hlavou se nyní v Praze dopracují až po čtyřicítce.  celý článek