metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Pondělí, 28. září 2020. Den české státnosti.
Někdo se s registrovaným partnerstvím spokojí, gay aktivistovi Czeslawu Walkovi
Někdo se s registrovaným partnerstvím spokojí, gay aktivistovi Czeslawu Walkovi ale nevyhovuje | foto: Zdeněk Lipenský

Sňatky gayů i s adopcí? U nás nejdřív tak za pět let, míní aktivista

12. dubna 2013  9:00 Tomáš Belica Metro.cz
Stane se Česko další z hrstky zemí, kde homosexuálové budou moci vstupovat do manželství a adoptovat děti? Česká gay a lesbická komunita se zatím nedokáže domluvit.

Uzavírat sňatky mohli dosud gayové a lesby v jedenácti zemích. Brzy se k nim zařadí také Francie a Uruguay, kde právě prošel příslušný zákon. Dočkají se sňatků s možností adopce i čeští homosexuálové? O tom se deník Metro bavil s gay aktivistou Czeslawem Walkem.

Dejme jim zelenou

Většina čtenářů by sňatky homosexuálů povolila. Zapojte se také do diskuse.

  • Pavel Šimsa: "Sice bych do toho sám nešel, ale nevidím důvod, proč to zakazovat někomu jinýmu. Mně taky abstinenti neupírají pivo.
  • Štěpán Bohumil: "Ne! Všichni se tváříte, že je to normální jen proto, že nám to pořád lejou do hlavy média. Kdyby se o tom tolik nemluvilo, tak to nikomu z vás normální nepřijde"

Jak se daří gay iniciativám prosazovat legislativní změny k uzavírání manželství homosexuálů?
V této chvíli podnikáme kroky v oblasti adopce dětí, tak, aby dva kluci nebo dvě holky - nebiologický rodič - mohli adoptovat děti. Když se schválil zákon o registrovaném partnerství, tak byla politická dohoda, že jeho součástí nebudou adopce. Bylo by to skvělé, ale v tuto chvíli neumím odpovědět na to, jestli pro to nastala správná doba. Nemluví se o tom.

Právě proto se ptám, co pro to děláte?
Naše sdružení v tomto nedělá nic. Iniciativ je tady několik, a každá má nějaké své zájmy. Ale i nakrásně kdyby se všechny dohodly a začaly na to tlačit, tak by to podle mého názoru mohlo trvat minimálnì pět až deset let.

Pokud by homosexuálové u nás sňatky mohli uzavírat, mělo by to být se všemi právy jako u tradičního manželství?
A řekněte mi, proč ne?! Pokud se lidé stejného pohlaví chtějí vzít, proč by neměli mít stejná práva? Například pro mě osobně je registrované partnerství absolutně nevyhovující, nelíbí se mi ten systém regulace společnosti. Pro příklad, koupili jsme si teď s přítelem společně byt a on se nemùže stát členem družstva.

Komentáře

Hlavní zprávy

GALERIE: Procházka minulým časem. Vítejte v žižkovském Mordoru

Mezinárodní telefonní ústředna na pražském Žižkově
vydáno 28. září 2020  11:01

Mezinárodní telefonní ústředna na pražském Žižkově byla svého času údajně největší budovou svého druhu minimálně v Evropě. Fanoušci Pána prstenů ji...  celý článek

Jak hacknout mozek? Třeba drinkem z čajů matcha a sencha

HONZA VLACHYNSKÝ
vydáno 28. září 2020  5:39

Když vstoupíte do jeho kanceláře, spatříte jej, jak stojí u svého pracovního stolu, speciálními žlutými brýlemi si chrání oči a pomocí hadiček v nose...  celý článek

KOLOBLOG: Tak trochu retro, aneb Co by bylo, kdyby nebylo

Mladá fronta, sobota 11. dubna 1987
vydáno 27. září 2020  14:00

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Nabijte si foťáky! Máme pro vás pár tipů na místa, z kterých si odvezete parádní snímky

České středohoří
vydáno 26. září 2020  19:14

Patříte mezi nadšence, kteří se ze svých cest vrací vždy s velkým množstvím fotek? Podívejte se, odkud si můžete odvézt ty nejkrásnější záběry památek,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám