metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 16 °C

Čtvrtek, 19. září 2019. Svátek má Zita.

Sněhová pohotovost vyrazila do ulic. Letos si už potřetí brigádníci vydělali 400 korun

  14:40aktualizováno  14:40
Jedni se na sníh těší, protože vyrazí na sjezdovky, další vyhlíží bílou nadílku, protože si i něco málo vydělají. Sněhová pohotovost funguje v Praze už řadu let. Jen v Praze 6 je připraveno chopit se lopaty na sníh pět stovek brigádníků. Nemusí být kalamita každý týden, přesto si každý z nich může za zimu přijít i na 10 tisíc korun.

Metro si vyzkoušelo úklid sněhu. | foto: Metro.cz

Letos do bílých ulic metropole vyrazili v šesté městské části brigádníci zatím třikrát. „Dvakrát byli povoláni začátkem prosince, kdy Prahu paralyzovala ledovka, dnes jsou lidé s lopatami v akci potřetí,“ spočítal mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši. Brigádníků je letos v šesté městské části asi 500. Každý má na starosti úsek o délce zhruba 400 metrů. Měsíční honorář každého je dva tisíce korun, bez ohledu na to, zda sněží, nebo ne. „Dalších 400 korun dostanou brigádnici za každý den, kdy byli v akci,“ dodává Halmoši.

Díky brigádníkům radnice ušetří

Metro si vyzkoušelo úklid sněhu.

Metro si vyzkoušelo úklid sněhu.

Pilný brigádník si tak letos v Praze 6 mohl vydělat úklidem sněhu už zhruba 3200 korun. Sněhovou pohotovost si platí sama radnice. „Letos nás úklid sněhu stál přes jeden milion korun,“ spočítal mluvčí Prahy 6. Ač se odměny za úklid jeví jako nemalé částky, přesto radnice díky sněhové pohotovosti ušetří. „Strojové čištění chodníků by za zimní sezonu stálo odhadem 200 milionů korun. Tuto částku však dokážeme právě díky brigádníkům sněhové pohotovosti snížit až o 80 procent a ušetřené peníze investujeme,“ balancuje Halmoši.

Na zimní brigádu se mohou přihlásit jen plnoletí. Více informací o mapách úklidu a podmínkách brigády naleznete na webu www.snehovapohotovost.cz. Zimní pohotovost letos funguje od 15. listopadu 2014 do 31. března 2015.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

3 věci, které může udělat ČR do konce roku pro ochranu klimatu

3 věci, které může udělat Česká republika do konce roku pro ochranu
vydáno 18. září 2019  7:00

Slýcháme, že ti kdo protestují proti změnám klimatu, nenavrhují žádné dosažitelné cíle, že pouze “obchodují se strachem”. Není to pravda. Nyní naši...  celý článek

Češi stále častěji platí mobilem

Platba mobilem s NFC
vydáno 18. září 2019  5:55

Digitální placení výsadou mladých? Internetové bankovnictví zvládají bez potíží i senioři.  celý článek

Elektroparkování zdarma? Mimo Prahu zatím s obtížemi

Elektromobil na hradeckém Masarykově náměstí (5. června 2012)
vydáno 17. září 2019  5:53

Praha ulehčuje majitelům „čistých“ aut život. Parkují zdarma. V dalších městech je to problém.  celý článek

Sloupek Mardoši: Vyhořel u ohně

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 16. září 2019  16:10

Na kytaru u táboráku jsem hrál naposled někdy ve čtrnácti. Od té doby mně sem tam někdo řekne, ať zahraju („hraješ přece v kapele“), ale to je v podstatě...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám