metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 26 °C

Pondělí 4. července 2022. Svátek má Prokop

Dalších 6 fotografií v galerii
Neznámý vandal zničil a posprejoval sousoší milenců ve Stromovce. | foto: Mirka ČervenkováMetro.cz

Sochy bez hlav a rozbité lavičky. Vandalové se v metropoli činí i přes léto

  7:19
Počmáraná sousoší, ukradená písmena z ozdobných nápisů, posprejované pomníky. Takový pohled se naskytne při procházce po některých městských částech. Přestože na případy vandalismu upozorňují čtenáři Metra čím dál tím častěji, v městských částech nárůst nezaznamenali.

„Pozorujeme spíš úbytek související s tím, že se nehrají fotbalová či hokejová utkání,“ říká mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš, kde se prý jen opakuje poškozování soch ve Stromovce. Problémy nehlásí ani na devítce, kde se terčem vandalů stávají lavičky na náměstí OSN. „Naši strážníci mají tuto lokalitu zařazenu v pravidelné hlídkové činnosti a jejich přítomnost působí preventivně,“ říká ředitel Městské policie Prahy 9 Vlastimil Olič. 

Na šestce zase opakovaně zápolí se sprejery. „Pracovníci policií i úřadu městské části Praha 6 bohužel nejsou schopni zajistit trvalý dohled nad pomníky a dalšími objekty,“ krčí rameny mluvčí šestky Edita Valentová. 

Poškozená cedule.

Zničené lavičky na náměstí Organizace spojených národů ve Vysočanech.

Na vině je alkohol
Podle mluvčí Policie ČR Ivety Martínkové mají na poškozování majetku vliv také prázdniny. „Mládež má v létě volnější režim, a když se navíc v takové skupině objeví alkohol, je téměř vždy o problém postaráno,“ vysvětluje Martínková, podle níž lze vandalismu jen těžko předcházet. 

Pražanům tak zbývá jediné: jednotlivé případy ihned oznámit. „Pokud někdo uvidí ničit cizí majetek, ať neprodleně zavolá na bezplatnou tísňovou linku 158,“ uzavírá Martínková. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Další kritika radnice Prahy 1. Kvůli parkovišti pod Pražským hradem

vydáno 4. července 2022  4:49

Po „gotickém kruháči“ obyvatele centra města štve zrušení širokého chodníku v Nerudovce.  celý článek

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek