metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 15 °C

Sobota 1. října 2022. Svátek má Igor

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: shutterstock

Šoková terapie kuřáky neodradí

  10:13
Čtvrtina české populace si kupuje cigarety a další tabákové výrobky.

O deset procent vyšší spotřební daň může od ledna 2020 zdražit krabičku cigaret o deset až třináct korun. Po letech stagnace spotřební daně, nebo jenom mírného zvyšování u alkoholu a tabákových výrobků, nasadilo totiž ministerstvo financí léčbu šokem. Lidem se daří, platy rostou, cena krabičky kuřiva tak relativně padla dolů.

„Pro kuřáky to bude samozřejmě šok, ale myslím si, že jim odhodlání skončit s tímto zvykem dlouho nevydrží,“ přiznává hlavní analytik České bankovní asociace (ČBA) Miroslav Zámečník. Podle jeho slov je jako kuřák příkladem, že skalní vyznavači tabáku si nakonec svou „zálibu“ neodpustí. „Prokouřenost české společnosti sice klesá, ale je stále na vysoké úrovni,“ doplňuje úvahu analytik Zámečník.

Vyšší spotřební daň na tabákové výrobky se podle Jana Vejmělka, hlavního ekonoma Komerční banky, může promítnout i do vyšší inflace, než očekává jak ČBA, tak Česká národní banka. „Letošní inflace skončí zřejmě kolem 2,6 procenta, výhled pro rok 2020 je o půl procenta nižší. Ale vyšší spotřební daň může posunout inflaci i na vyšší úroveň než letos,“ odhaduje Vejmělek. Ani on moc nevěří, že by si kuřáci a pijáci odepřeli spotřebu.

Nádory v plicích

20

Tolik procent úmrtí na zhoubné nádory má na svědomí rakovina plic. Loni zaznamenaly statistiky 5328 úmrtí na tento druh bujení. Nejčastěji postihla rakovina plic kuřáky.

Vyšší ceny tabáku jsou nadějí alespoň pro lékaře, kteří se potýkají s pacienty s rakovinou plic. „I když se zvyšuje počet let přežití lidí s rakovinou plic, třeba díky nově se prosazující imunoterapii, jedná se stále jen o delší přežití, nikoli vyléčení,“ upozorňuje Luboš Petruželka, přednosta Onkologické kliniky pražské Ústřední vojenské nemocnice.

Nejvíc případů rakoviny plic v porovnání s počtem obyvatel mají v Česku kraje na severu a západě země. „Obecně to postihuje víc průmyslově rozvinuté regiony,“ konstatuje Vítězslav Kolek, předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Dvě minuty na přestup jsou standard. Časy se určují na základě zkušeností, říká mluvčí ROPID

vydáno 30. září 2022  18:00

Jestli se vám tahle situace někdy nestala, patříte v hlavním městě k menšině. Potřebujete stihnout důležitou schůzku, bojíte se, že přijdete pozdě do...  celý článek

Horror Story či Horror Stories? Soubor strašidelných povídek je jako dav spolužaček

Strážce streamu
vydáno 30. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Povídkový seriál American Horror Stories, jehož druhá řada je nyní ke zhlednutí na streamovací platformě Disney+, volně navazuje na svého předchůdce -...  celý článek

Umění zahalené v kouři nebo street art v kostele. Navštívili jsme pražské galerie

vydáno 30. září 2022  5:22

Jedno odpoledne. Tři výstavy. Banksy, Mucha a V kroužcích dýmu. Prošli jsme za jeden den tři velké expozice a prohlédli si díla významných mistrů....  celý článek

Parkování zaplatíte už také přes aplikaci Lítačka. Zóny pohlídá nová firma

vydáno 29. září 2022  19:08

Pražské řidiče čeká v těchto dnech několik poměrně příjemných novinek. Městská společnost Operátor ICT (OICT) rozšířila ve spolupráci s Technickou správou...  celý článek