metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 20 °C

Neděle 22. května 2022. Svátek má Emil

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: shutterstock

Šoková terapie kuřáky neodradí

  10:13
Čtvrtina české populace si kupuje cigarety a další tabákové výrobky.

O deset procent vyšší spotřební daň může od ledna 2020 zdražit krabičku cigaret o deset až třináct korun. Po letech stagnace spotřební daně, nebo jenom mírného zvyšování u alkoholu a tabákových výrobků, nasadilo totiž ministerstvo financí léčbu šokem. Lidem se daří, platy rostou, cena krabičky kuřiva tak relativně padla dolů.

„Pro kuřáky to bude samozřejmě šok, ale myslím si, že jim odhodlání skončit s tímto zvykem dlouho nevydrží,“ přiznává hlavní analytik České bankovní asociace (ČBA) Miroslav Zámečník. Podle jeho slov je jako kuřák příkladem, že skalní vyznavači tabáku si nakonec svou „zálibu“ neodpustí. „Prokouřenost české společnosti sice klesá, ale je stále na vysoké úrovni,“ doplňuje úvahu analytik Zámečník.

Vyšší spotřební daň na tabákové výrobky se podle Jana Vejmělka, hlavního ekonoma Komerční banky, může promítnout i do vyšší inflace, než očekává jak ČBA, tak Česká národní banka. „Letošní inflace skončí zřejmě kolem 2,6 procenta, výhled pro rok 2020 je o půl procenta nižší. Ale vyšší spotřební daň může posunout inflaci i na vyšší úroveň než letos,“ odhaduje Vejmělek. Ani on moc nevěří, že by si kuřáci a pijáci odepřeli spotřebu.

Nádory v plicích

20

Tolik procent úmrtí na zhoubné nádory má na svědomí rakovina plic. Loni zaznamenaly statistiky 5328 úmrtí na tento druh bujení. Nejčastěji postihla rakovina plic kuřáky.

Vyšší ceny tabáku jsou nadějí alespoň pro lékaře, kteří se potýkají s pacienty s rakovinou plic. „I když se zvyšuje počet let přežití lidí s rakovinou plic, třeba díky nově se prosazující imunoterapii, jedná se stále jen o delší přežití, nikoli vyléčení,“ upozorňuje Luboš Petruželka, přednosta Onkologické kliniky pražské Ústřední vojenské nemocnice.

Nejvíc případů rakoviny plic v porovnání s počtem obyvatel mají v Česku kraje na severu a západě země. „Obecně to postihuje víc průmyslově rozvinuté regiony,“ konstatuje Vítězslav Kolek, předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním. 

Komentáře

Hlavní zprávy

V devítce poslouchejte. Jezdí tu nový hlas tramvají a busů. Jeho jméno je zatím tajné

vydáno 22. května 2022  17:37

Nastražte uši! Dopravní podnik (DPP) je tu s další anketou. V dubnu dopravce nechal hlasovat cestující o tom, zda chtějí otočit v metru jednosedačky o 90...  celý článek

Balkonová romantika ve stylu Romea a Julie? Sotva by se tam vešla jedna basa piva.

vydáno 22. května 2022  12:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Senioři přijdou o jízdné zdarma. Novinek v autobusové dopravě je hned několik

vydáno 22. května 2022  5:41

Zhruba v polovině příštího měsíce již nebudou důchodci nad sedmdesát let moci cestovat na území Středočeského kraje v autobusech zdarma. Nově budou platit...  celý článek

Je dobré, když se v ordinaci pacient ke všemu hned přizná, říká praktická lékařka

vydáno 21. května 2022  5:14

Obvoďáci, rodinní lékaři, praktici. Ať jim říkáme jakkoli, jsou to ti, se kterými se v rámci zdravotní péče setkáváme jako první a nejčastěji. Někdy na ně...  celý článek