metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Neděle, 18. srpna 2019. Svátek má Helena.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: shutterstock

Šoková terapie kuřáky neodradí

26. července 2019  10:13 Pavel Hrabica Metro.cz
Čtvrtina české populace si kupuje cigarety a další tabákové výrobky.

O deset procent vyšší spotřební daň může od ledna 2020 zdražit krabičku cigaret o deset až třináct korun. Po letech stagnace spotřební daně, nebo jenom mírného zvyšování u alkoholu a tabákových výrobků, nasadilo totiž ministerstvo financí léčbu šokem. Lidem se daří, platy rostou, cena krabičky kuřiva tak relativně padla dolů.

„Pro kuřáky to bude samozřejmě šok, ale myslím si, že jim odhodlání skončit s tímto zvykem dlouho nevydrží,“ přiznává hlavní analytik České bankovní asociace (ČBA) Miroslav Zámečník. Podle jeho slov je jako kuřák příkladem, že skalní vyznavači tabáku si nakonec svou „zálibu“ neodpustí. „Prokouřenost české společnosti sice klesá, ale je stále na vysoké úrovni,“ doplňuje úvahu analytik Zámečník.

Vyšší spotřební daň na tabákové výrobky se podle Jana Vejmělka, hlavního ekonoma Komerční banky, může promítnout i do vyšší inflace, než očekává jak ČBA, tak Česká národní banka. „Letošní inflace skončí zřejmě kolem 2,6 procenta, výhled pro rok 2020 je o půl procenta nižší. Ale vyšší spotřební daň může posunout inflaci i na vyšší úroveň než letos,“ odhaduje Vejmělek. Ani on moc nevěří, že by si kuřáci a pijáci odepřeli spotřebu.

Nádory v plicích

20

Tolik procent úmrtí na zhoubné nádory má na svědomí rakovina plic. Loni zaznamenaly statistiky 5328 úmrtí na tento druh bujení. Nejčastěji postihla rakovina plic kuřáky.

Vyšší ceny tabáku jsou nadějí alespoň pro lékaře, kteří se potýkají s pacienty s rakovinou plic. „I když se zvyšuje počet let přežití lidí s rakovinou plic, třeba díky nově se prosazující imunoterapii, jedná se stále jen o delší přežití, nikoli vyléčení,“ upozorňuje Luboš Petruželka, přednosta Onkologické kliniky pražské Ústřední vojenské nemocnice.

Nejvíc případů rakoviny plic v porovnání s počtem obyvatel mají v Česku kraje na severu a západě země. „Obecně to postihuje víc průmyslově rozvinuté regiony,“ konstatuje Vítězslav Kolek, předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Musel jsem takříkajíc objevit domov skrze pobyty v zahraničí, říká umělec

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U...
vydáno 18. srpna 2019  6:06

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U Betlémské kaple. Rozpovídal se i o netradiční technice a materiálech.  celý článek

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám