metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 16 °C

Středa, 22. září 2021. Svátek má Darina.

Solární panely ušetří školám a školkám peníze

  16:58
Sluneční energie může sloužit také k výuce dětí. Výroba solární energie pomocí panelů na střechách má šetřit životní prostředí, ale zároveň i peníze.

Solární panely na střeše základní školy v Kunraticích. | foto: Městská část KunraticeMetro.cz

Do střešních panelů se rozhodla investovat i městská část Kunratice, a to na právě na místní základní školu. Že kromě finančních úspor využívají výrobu energie i při vzdělávání, potvrzuje i starostka Kunratic Lenka Alinčová.

„Nezanedbatelným důvodem byla snaha názorně přiblížit žákům školy výrobu obnovitelné energie. Ve vstupní části školy je umístěn monitor, kde mohou průběžně sledovat, kolik energie se právě vyrábí i kolik jí bylo vyrobeno od zprovoznění elektrárny. A to včetně její hodnoty. Děti o tyto údaje projevují značný zájem,“ říká Alinčová.

„Vyrobená energie se využívá pro provoz školy a nevyužité přebytky se prodávají do veřejné sítě. Tyto zisky jdou do rezervního fondu školy a ta z nich platí elektřinu, kterou například v zimě nebo večer panely nevyrobí,“ konstatuje starostka.

Jiný přístup zvolila městská ást Praha 10, která do mateřské a základní školy U Roháčových kasáren a mateřských škol Chmelová a Nedvězská nechala solární panely nainstalovat a do dnešní doby je spravuje.

„Fotovoltaický systém jsme nainstalovali v letech 2010 a 2011,“ uvedl mluvčí městské části Praha 10 Vít Novák. Školy pak vyrobenou energii prodávají a vydělané peníze mohou podle vlastního uvážení investovat. „Pro ně to znamená výdělky v řádech jednoho či dvou set tisíc měsíčně,“ dodává mluvčí.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Prohlídky jsou důležité. Kromě změření dioptrií dokážou odhalit i závažné choroby

vydáno 21. září 2021  5:29

Zvláště po 60. roce života by vaše kroky měly směřovat k očaři každý rok. Ve skutečnosti ale více než čtvrtina seniorů v posledním roce v oční ordinaci...  celý článek

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Vaše fotky z Prahy