metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 5 °C

Středa 1. února 2023. Svátek má Hynek

Dalších 10 fotografií v galerii
Boris Kogut v Londýně. | foto: Boris Kogut

Šotoušův sen? S foťákem jej pouštějí do zákulisí metra

  18:45
Nápis „Vstup pro zaměstnance“ novináře Borise Koguta nezastavil v pražských, pařížských, vídeňských, moskevských ani lisabonských tunelech podzemní dráhy.

Existuje jen málo lidí, kteří mají možnost vidět soupravy metra přímo v tunelu nebo depu. O nejrůznějších zákoutích a chodbách určených pouze pro zaměstnance nemluvě. Když však profesionální novinář a fotograf s ruskými kořeny Boris Kogut, jenž bydlí mnoho let v Praze, obcházel před pár lety knihkupectví v hlavním městě, aby jim nabídl svou prvotinu mapující tato místa po Evropě, budil spíše rozpaky.

„Manažeři v prodej knihy moc nevěřili, po pár týdnech mi však volali a objednávali další výtisky. Teď jsem vděčný za to, že mi vycházejí vstříc knihkupectví po celé Evropě,“ říká pro deník Metro Kogut.

Pohled do zákulisí
Kogut se při práci na své první knize dostal do zákulisí metra v Helsinkách, Moskvě, Paříži, Praze a Vídni. V publikaci je představeno více než 350 fotografií souprav metra v depu, tunelech či stanicích. Kogut, který chtěl být kdysi strojvedoucím, potkal při své práci také mnoho profesionálů. Od vedoucích dopravních podniků přes fotografy, spisovatele, zaměstnance různých profesí až po policisty.

„Francouzští policisté byli například celkem překvapení, že český fotograf umí tak dobře francouzsky. Během svého focení jsem samozřejmě potkal i spoustu cestujících, od kterých jsem nejednou čerpal cenné rady na lokace i tipy, jak fotit. Například v Moskvě byli naopak přísnější,“ líčí Kogut.

Trable v moskevském metru
Na prohlídkách prostor metra v Moskvě doprovázel Koguta kvůli předpisům vedoucí tiskového oddělení jménem Arťom. „Jednoho dne jsme navštívili dvě depa, poté jsme byli domluvení na večerní focení. Zhruba hodinu před začátkem jsem však dostal od Arťoma zprávu, abych noční focení absolvoval sám. Měl tehdy mimochodem první rande se svou současnou manželkou. Ochranka u vstupu do depa mě samotného nechtěla pustit, i když jsem měl všechna potřebná povolení,“ vysvětluje Kogut.

Byla téměř noc a pracovníci si tak na ředitelství nemohli lejstra a povolení ověřit. „Vysvětlil jsem jim, že jsem tam už ráno fotografoval a kvůli mému focení probíhala spoustu manévrů se soupravami metra. Naštěstí mě napadlo ukázat jim fotografie z onoho ranního focení, na jejichž základě mě nakonec do depa vpustili,“ dodává pro Metro Kogut.

Selfíčko v kolejišti
Následně chtěl Kogut fotit přímo v kolejišti. To se ale na počátku nelíbilo ruským dispečerům. „Znám dobře bezpečnostní předpisy, a tak jsem se šel nahlásit na dispečink. Dispečer však o mně nevěděl, takže mě nechtěl pustit fotit v noci do kolejiště. Nakonec jsem ho po deseti minutách přesvědčil. Čas ukazoval půl desáté večer, soupravy se konečně vracely do depa po večerní špičce. Věděl jsem, že interval mezi soupravami na lince metra činí téměř čtyřicet sekund. Dispečer pro mě nechal stát některé soupravy až na třicet sekund před halou depa, abych měl možnost pořídit co nejlepší fotografie. Ještě nikdo přede mnou nedostal takovou příležitost,“ líčí zážitky Kogut.

Fanda Londýna a Paříže
Koguta nejvíce fascinuje, podobně jako jiné fanoušky MHD, takzvané šotouše, metro v Londýně a v Paříži. Oblíbil si totiž jejich historii a tradici. Nyní proto připravuje zároveň druhý a třetí díl fotoalba Evropské město, kde se chce těmto městům věnovat.

„Mám k dispozici úplně unikátní fotografie, které vznikly díky povolení pořizovat snímky od vedení dopravních podniků v Londýně, Lisabonu, Bruselu, Barceloně a dalších evropských městech,“ plánuje Kogut, který ve svých knihách s oblibou využívá jednu specifickou techniku – profesionálně obarvuje archivní fotografie.

„Doufám, že čtenáři získají z mých knih zajímavé informace, začnou se na metro, které každodenně používají, dívat jinýma očima a třeba si začnou více všímat umění a architektury, jež mají na dosah. A když ne, půjde alespoň o ideální dárek pro kluky, co si hrají s vláčky,“ uzavírá se smíchem Kogut.

Boris Kogut

  • Český profesionální novinář a fotograf Boris Kogut absolvoval státní univerzitu dopravních spojů, je kandidátem technických věd. Od roku 2002 do roku 2005 se věnoval pedagogické činnosti.
  • Od roku 2005 do roku 2008 pracoval jako vědecký pracovník ve Vědeckém výzkumném ústavu. Od roku 2000 se zabývá žurnalistikou, fotografií, reklamou a PR aktivitám. Je autorem velkého počtu publikací v tisku.
  • Od roku 2008 pracuje v českém vydavatelství. Ovládá ruštinu, češtinu, angličtinu a francouzštinu. Působí také jako pedagog.
  • V roce 2015 začal pracovat na vlastní knize s názvem Evropské metro: Fotoalbum. Kniha 1, jež vyšla o tři roky později. Několik jeho fotografií mohli čtenáři deníku Metro vidět nejen zde, ale také ve zpravodaji pražského dopravního podniku DP kontakt. V něm vyšly nejen Kogutovy fotografie, ale také informace o jeho tvorbě.
  • Její součástí je také nedůvěra v internet, kterou ho naučilo dětství strávené v Rusku. Proto když se chtěl Kogut více dozvědět o pražském metru, seznámil se rovnou s autorem knih o něm a půjčil si od něj soukromou knižní sbírku.
  • „Dříve pro ruského kluka bylo nemyslitelné, že by jednou mohl vidět Londýn, protože když někdo dostal vízum do Anglie, rovnalo se to útěku z Ruska. V mládí jsem tedy mohl mít v rukou jen ty časopisy z Anglie a snít, že se jednou budu moci londýnským metrem projet osobně. K sepsání knihy mě inspirovala chuť udělat publikaci o metru podle vlastních představ, propojit v ní historii a současnost a zároveň zpřístupnit široké veřejnosti zajímavá zákulisní místa,“ vysvětluje Kogut.  

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti od FINEMO.CZ si mohu dál užívat

vydáno 1. února 2023

Dokud jsem neodešel do důchodu, měl jsem pohodový život. Koupil jsem si všechno, co jsem potřeboval, a ještě jsem si udělal radost novým autem, po kterém...  celý článek

První vyrážečku jsem měl z učebnice, vzpomíná na „vesnickou NHL“ režisér filmu Děti Nagana

vydáno 31. ledna 2023  18:24

Jako desetiletý zažíval triumf českých hokejistů v Naganu. Nyní chce režisér a scenárista Dan Pánek, aby si ve filmu Děti Nagana prožili pamětníci...  celý článek

Pražský bobr je spíš pendler. Připlul ze západních Čech. Aktivní je hlavně v noci

vydáno 31. ledna 2023  15:44

Také jste při procházce podél Vltavy v Podolí, u zdymadel Modřany či dále směrem k povodí Berounky kousek od Zbraslavi narazili na okousané stromy? Nebo...  celý článek

Pražané vyhazují méně. K meziročnímu poklesu došlo naposledy před osmi lety

vydáno 31. ledna 2023  12:58

Pražské domácnosti loni vyprodukovaly o 4500 tun méně směsného komunálního odpadu, než tomu bylo v roce 2021. Důvodem je podle největší svozové firmy v...  celý článek