metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 14 °C

Pondělí, 20. září 2021. Svátek má Oleg.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Součástí Prahy bude i Amerika

  12:26
V srpnu bude spuštěna integrace veřejné dopravy v oblasti Voticka. Zásmucko se naopak opozdí.

Obyvatelé většiny menších měst pár desítek kilometrů od toho hlavního jsou již nyní díky aktivitám organizátora dopravy Ropid jeho pevnou součástí. K Pražské integrované dopravě (PID) se postupně připojují spoje napříč celým Středočeským krajem. Již za několik týdnů nemají přijít zkrátka ani obyvatelé Voticka na Benešovsku, jehož součástí je také osada s názvem Amerika.

„Ve spolupráci organizátorů dopravy dojde společně s městy, obcemi a autobusovými dopravci k dalšímu rozšíření integrace. Na jednu jízdenku bude možné vyrazit na Voticko autobusy i vlaky v rámci zaintegrovaných oblastí Středočeského kraje, ale také pražskou MHD,“ říká mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Integrace Voticka

22. 8.

V tento den dojde k začlenění Voticka do Pražské integrované dopravy. Podle původních plánů mělo již v dubnu dojít také k zapojení Zásmucka a Uhlířskojanovicka. Z organizačních důvodů však zatím došlo k odložení na neurčito.

Loni se k Praze připojilo Příbramsko, Slánsko a také oblast kolem Benešova. Právě odtud dojde k rozšíření nabídky spojů, zpravidelnění jízdních řádů a zpřehlednění linkového vedení. „Zavedeny jsou návaznosti mezi autobusy a rychlíky v Benešově,“ dodává Drápal.

Z integrace do pražské dopravy cestujícím vždy plyne velká spousta výhod. Pražské jízdenky je totiž poté možné používat jak v regionálních autobusech, tak ve zmiňovaných vlacích. Díky možnosti nákupu jízdních dokladů pomocí platební karty či přes mobilní aplikaci PID Lítačka se všem také výrazně zjednodušuje jejich pořízení.

Integrace Voticka se dotkne celkem jedenadvaceti obcí ve Středočeském a Jihočeském kraji. Kromě již zmiňovaného Benešova a Votic jde o Bystřici, Červený Újezd, Heřmaničky, Jankov, Ješetice, Louňovice pod Blaníkem, Maršovice, Neustupov, Olbramovice, Popovice, Ratměřice, Sedlec-Prčice, Smilkov, Střezimíř, Vojkov, Vrchotovy Janovice a Zvěstov. Do Prahy bude nově patřit také Mezno a Miličín, tedy obce známé mezi milovníky mimozemského života. Právě zde jsou totiž epicentra nejvíce zaznamenaných svědectví o výskytu UFO v České republice.

„Kromě nové páteřní linky 500 z pražských Roztyl přes Benešov, Bystřici, Votice, Miličín a dál směrem do Jihočeského kraje vyjede v této oblasti deset nových pražských autobusových linek (532, 550, 552–554, 556, 557, 566 až 568), které nahradí devatenáct stávajících linek Středočeské integrované dopravy. Autobusy PID vyjedou třeba do Louňovic pod Blaníkem, Sedlce-Prčice, Vrchotových Janovic nebo Střezimíře,“ doplňuje Drápal.

Pražský Beroun

  • Ke konci roku dojde k rozšíření pražské veřejné dopravy do Berounska a Hořovicka. Zavedeno bude 23 nových linek a šest stávajících se změní.
  • Zruší se naopak 43 linek mimo systém PID. Jednotlivé linky budou mezi sebou provázány, čímž má dojít k plošnější a efektivnější obsluze. 

Integrace oblasti Voticka je celkem třetím ze srpnových integračních projektů veřejné dopravy ve Středočeském kraji. Ropid rozšiřuje své pole působnosti také do dalších oblastí Rakovnicka a Dobrovnicka. Ke konci roku 2020 pak dojde k rozšíření integrace veřejné dopravy do oblasti Berounska a Hořovicka (viz box).

Na své připojení k Praze se už těší také obyvatelé Zásmucka a Uhlířskojanovicka. Jde o oblasti nedaleko Kutné Hory, ke kterým se má v další fázi přidat i celé Kutnohorsko. Organizátor dopravy ale musí nadšení některých místních obyvatel mírnit. Přesnější termín zatím podle něj nebyl určen. „Jenže my na to už půl roku čekáme,“ píše na Facebooku Ropidu uživatel Milan Kasimir.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy