metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj
Opencard (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Soud se v prosinci začne zabývat žalobou na Prahu kvůli Opencard

  16:45
Pražský městský soud začne počátkem prosince projednávat žalobu, kterou se vlastník práv na kartu opencard eMoneyServices (EMS) domáhá na pražském magistrátu vydání bezdůvodného obohacení za údajně neoprávněné používání softwaru ke kartě. Vyplývá to z databáze Infosoud. Mluvčí soudu Markéta Puci poté bez dalších podrobností sdělila, že firma po hlavním městě požaduje 42,7 milionu korun. Problematickou Opencard by se měli příští týden na svém jednání zabývat pražští radní.

Karta Opencard, která slouží především jako tramvajenka, pochází z éry někdejšího primátora Pavla Béma (ODS) a je spojena s řadou problematických smluv. Vedení města se s nimi neúspěšně snaží vyrovnat už řadu měsíců. Projekt doposud stál 1,35 miliardy korun.

Praha porušuje autorská práva k Opencard, tvrdí firma

Společnost eMoneyServices získala majetková práva k softwaru opencard od firmy Haguess. V žalobě tvrdí, že Praha vyčerpala rozsah licence k užívání softwaru už v listopadu 2011. „Žalovaný (hlavní město Praha) pokračuje nadále ve vydávání karet se softwarem systému Opencard, avšak bez příslušného licenčního oprávnění,“ uvádí. Podle firmy tak Praha porušuje její autorská práva, a bezdůvodně se tak na její úkor obohacuje.

Firma zdůrazňuje, že magistrát opakovaně vyzývala k jednání ohledně porušování licenčních smluv a k dokoupení potřebných licencí. Když se nedočkala odezvy, zaslala Praze koncem letošního května předžalobní upomínku k zaplacení 42,7 milionu a poskytla městu lhůtu do 13. června. Protože Praha částku ani částečně neuhradila, obrátila se eMoneyServices na pražský městský soud. Ten její žalobou začne veřejně řešit 4. prosince. Ještě předtím se jí budou na svém jednání 29. října zabývat pražští radní. Ti by měli rozhodnout o dalším postupu města.

Město uvažuje o úplně novém systému

Praha původně chtěla k problematickému projektu získat od eMoneyServices majetková práva a provozovat jej sama, firma ale žádala 500 milionů korun. Dosluhující vedení magistrátu v současné době rovněž zvažuje, že by zavedlo zcela jiný systém za 40 milionů korun, který by Opencard do dvou let nahradil. V pondělním rozhovoru to řekl dosluhující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Systém by mohly Praze dodat čtyři firmy, přičemž každá by dodala jednu část. Proti tomu se eMoneyServices ohradila, podle vyjádření jejího mluvčího Martina Opatrného by se firma v takovém případě obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Projektem Opencard už se zabývali i trestní soudci. Pětici magistrátních úředníků v únoru nepravomocně uložili podmíněné tresty, a to za údajné zvýhodnění firmy Haguess v projektu. Za prodloužení jedné ze smluv, na níž bylo pokračování opencard závislé, čelí obžalobě deset bývalých i stávajících radních za ODS a TOP 09.

Komentáře

Hlavní zprávy

Testování systému zálohování PET lahví a plechovek. Některé výsledky jsou překvapivé

vydáno 7. června 2023  15:56

Za první tři měsíce vrátili přes čtvrt milionu obalů.  celý článek

Jaderná Vrána už letí. Deník Metro byl u spuštění desátého jaderného reaktoru v Česku

vydáno 7. června 2023  12:41

„Zbraně a výbušniny si do reaktorové haly, prosím, neberte. Pokud jsou některé dámy těhotné nebo právě kojí, prosím, aby se prohlídky nezúčastňovaly,“...  celý článek

Zajímavé aleje najdete na hřbitovech i na Spořilově, říká dendrolog Aleš Rudl

vydáno 7. června 2023  4:20

Kniha Aleše Rudla je zdarma. Zavede vás do tajuplných stromořadí.  celý článek

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek