metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 28 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Další 3 fotografie v galerii
Vpředu zleva z obvinění bývalý náměstek ředitelky Oblastní nemocnice Kladno Petr Kott, bývalý středočeský hejtman David Rath a bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová | foto: ČTK

Soud začal projednávat kauzu roku. David Rath: Ušila to na mě Bradáčová

  9:16,  aktualizováno  15:58
Krajský soud v Praze začal dnes po 9. hodině projednávat kauzu poslance Davida Ratha dalších deseti lidí obžalovaných z korupce. Jednání provází obrovský zájmem veřejnosti a médií, sledují jej desítky lidí.

Davida Ratha, Kateřinu Pancovou a Petra Kotta, kteří jsou stíháni vazebně, přivedla do jednací síně eskorta postranním vchodem, aby se vyhnuli davu novinářů čekajících na chodbě. Kameramani a fotografové se na ně sesypali, ale soudce je po chvíli vykázal z místnisti, aby nenarušovali proces.

Rath i Kott dorazili v tmavých oblecích, Pancová v elegantním černém kostýmu. Na rozdíl od svých spoluobviněných Petra Kotta a Kateřiny Pancové si Rath, kterého obžaloba viní z přijetí úplatků v celkové výši 16 milionů korun, k dnešnímu hlavnímu líčení připravil obsáhlou řeč.

Poslanec dnes ve své výpovědi u soudu obvinil ze spiknutí proti své osobě náměstka šéfa žalobců Igora Stříže a vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Od ní podle něj vedou linky i k exministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi. Svůj případ Rath označil za kauzu, která má potenciál poškodit ČSSD a směřuje k odstranění nepříjemného opozičního politika, kritika někdejší vlády Petra Nečase. Bradáčová sdělila, že se k výrokům ke kauze nebude vyjadřovat, považuje to za součást obhajoby všech obviněných. Rath je spolu s dalšími deseti lidmi obžalovaný z korupce v souvislosti s veřejnými zakázkami.

Berte mě už jako předem odsouzeného, řekl Rath

David Rath

Obhájce Petra Kotta a Kateřiny Pancové Tomáš Sokol čeká na chodbě Krajského soudu v Praze.

Hrozí mu 12 let

  • Rathovi hrozí ze všech 11 obviněných nejvyšší trest - až 12 let vězení.
  • Obžaloba ho viní z přijetí úplatků v celkové výši 16 milionů korun.
  • Řekl si prý o dalších šest milionů, ty ale nestihl převzít, protože ho zadržela policie.
  • Spis je rozdělený do více než 100 svazků, přičemž obžaloba čítá 88 stran.
  • Soud naplánoval jednání zatím do října a předvolává 78 svědků.

"Kauza má potenciál poškodit sociální demokracii, tedy nejsilnější stranu ve Sněmovně. Může výrazně zahýbat s volbami a dalším vývojem v České republice," prohlásil a postěžoval si, že jej soud navzdory jeho žádosti nepustil na dnešní hlasování o důvěře vládě, kde prý chtěl podpořit kabinet Jiřího Rusnoka. Předseda soudního senátu Robert Pacovský později uvedl na pravou míru, že soud žádost obdržel až v úterý a nestihl o ní rozhodnout.

Rath se úvodem pustil do rozsáhlé kritiky poměrů ve státě. "Dvacet let žijeme v systému, kde téměř denně jsou občané médii zásobeni nejrůznějšími skandály... Naštvání lidí přerostlo ve frustraci a nenávist. Vláda si toho byla vědoma a začala hledat nějakého viníka, který za to může," uvedl Rath, který novodobý boj s korupcí přirovnal ke středověkým čarodějnickým procesům - účelem obojího je podle něj vyventilovat napětí ve společnosti. Česká justice je podle Ratha nefunkční. Soudci ironicky řekl, že už jej rovnou může oslovovat jako "odsouzeného", nikoliv jako "obžalovaného".

Akce koordinovala a řídila Pancová s Kottem

V údajné korupční kauze, která se týká výběrových řízení ve Středočeském kraji, čelí obvinění celkem 11 lidí. Vedle Ratha, exposlance Kotta a bývalé ředitelky kladenské nemocnice Pancové je to slovenská podnikatelka Lucia Novanská, která údajně Kottovi a Pancové pomáhala manipulovat zakázky, a podnikatelka Ivana Salačová, jež má status spolupracující obviněné. Vedle Salačové údajně Kotta, Pancovou a Ratha podpláceli podnikatelé Pavel Drážďanský, Václav Kovanda, Martin Jireš, Jindřich Řehák a Jan Hájek. Zbývajícím obviněným je Tomáš Mladý, který figuruje v buštěhradské části kauzy.

7 mega v krabici

  • Kriminalisté zadrželi Ratha loni v polovině května na ulici v Rudné u Prahy.
  • Podle spisu měl u sebe krabici se sedmi miliony korun.
  • Rath popírá, že by si zval úplatek.

Státní zástupce Petr Jirát tvrdí, že k manipulaci osmi veřejných zakázek ve Středočeském kraji docházelo nejméně od srpna 2011 do května 2012 v Kladně, Praze i na dalších místech. Trestnou činnost prý koordinovala a řídila tehdejší ředitelka kladenské nemocnice Pancová a její partner, exposlanec Kott.

Dvojice údajně využila svých úzkých osobních vazeb a vlivu na tehdejšího středočeského hejtmana Ratha, díky čemuž získala přístup k informacím o průběhu a podmínkách tendrů zadávaných Středočeským krajem. Vytipovaným soutěžitelům pak Pancová s Kottem nabídli výhodu, která spočívala v tom, že mu zprostředkovali kontakt se zástupkyní firmy, jež tendry pořádala. Tou byla další obžalovaná, Slovenka Lucia Novanská.

Za zprostředkování žádali 10 procent z vysoutěžených cen

Zástupci oslovených soutěžitelů se prý pak ve spolupráci s Novanskou podíleli na tvorbě podmínek tendrů tak, aby jim vyhovovaly, díky čemuž následně tito předem vybraní soutěžitelé zakázku získali. Za zprostředkování údajně Pancová s Kottem žádali pro sebe a pro Ratha deset procent z vysoutěžených cen, celkem 48,2 milionu korun. Z této částky stihli před svým zadržením převzít 38,2 milionu.

Údajně zmanipulované zakázky se týkaly rekonstrukce zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici, dále zakázky kladenské nemocnice na stomatologického robota a vybavení domova důchodců, modernizace křídla příbramské nemocnice a dodávky zdravotnické technologie pro nemocnici v Kolíně, Kutné Hoře a Mladé Boleslavi.

Po páté hodině odpolední soudce zahájené hlavní líčení přerušil do čtvrtečních 8:45.

Komentáře

Hlavní zprávy

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek

Komerční sdělení

Městská mobilita 2: Rozumný a hbitý pohyb po městských aglomeracích.

vydáno 29. června 2022

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek