metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 1 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Větší foto
V půlce září promítala Galaxie naposled. | foto: ŠJŮ – WIKIMEDIA COMMONS

Soumrak českých multikin se nekoná

  9:22
Nejstarší tuzemské vícesálové kino Galaxie skončilo. Nostalgické vzpomínání vystřídaly obavy o další.

Svého času největší chrám filmové zábavy v Česku – multikino Galaxie – potkal stejný konec jako například Cinema City Novodvorská a Multikino Ládví. Minulou středu po více než 23 letech provozu ukončilo svou činnost, a to filmy Zlatokopky a Nabarvené ptáče. Společnost Cinema City, jež osmisálové kino provozovala, se jej rozhodla zavřít kvůli stále se zvětšujícímu úbytku návštěvníků. Galaxie měla podle jejího vedení prostě smůlu a smetl ji nedávno postavený komplex na nedalekém Chodově.

„Galaxii kvůli němu navštěvovalo málo lidí,“ uvedl ředitel provozovatele multikin Cinema City Oldřich Kubišta a dodal, že diváci dávají přednost prvnímu českému megaplexu na Chodově, který otevřel svoje brány na podzim 2017. Hájskému kinu nepomohly ani nejnižší ceny vstupenek, které si mezi pražskými multikiny delší dobu drželo.

Konec jedné éry
Zánik nejstaršího tuzemského multikina vzbudil nejen v pražských filmových fanoušcích vlnu nostalgie. Někteří jej nazývají koncem jedné éry. Redaktor filmového webu moviezone.cz Petr Cífka se například nechal slyšet, že zde poprvé viděl takové akční klasiky, jakými jsou Skála a Con Air s Nicholasem Cagem v hlavní roli či Gladiátor s Russellem Crowem. Podle tuzemských filmových odborníků i takzvaných „tržebních kecalů“ (tedy těch, již spekulují nad tržbami jednotlivých snímků v českých kinech) však hromadný zánik kin v Česku zatím nehrozí. Co se chození do kinosálů týče, pořád patříme mezi rozvojové trhy, kde každým rokem návštěvnost roste.

Do kina se chodí jako nikdy. Bankroty nehrozí

  • Na úspěšnou českou komedii Ženy v běhu vyrazilo do českých kin (i do těch menších) více než 1,3 milionu diváků. Dalších 910 tisíc Čechů zajímalo, jak dopadne příběh hrdinných Avengers, a to konkrétně v letošním megahitu Avengers: Endgame. Filmoví odborníci jsou tak ohledně návštěvnosti velmi optimističtí.
  • Podle webu kinomaniak.cz se na prvním místě žebříčku návštěvnosti drží komedie Román pro pokročilé se 46 757 diváky. Na druhém místě se nyní nachází sci-fi s Bradem Pittem v hlavní roli – Ad Astra, na kterou k včerejšímu dni vyrazilo 27 031 platících diváků. Třetí místo opanuje Rambo a jeho údajně poslední filmové dobrodružství – Rambo: Poslední krev. Na ně si dosud zašlo 22 695 Čechů.
  • Zajímavostí je také šesté místo tržebního žebříčku, které si drží snímek Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula. Dosud na něj zašlo 10 510 Čechů. Marhoul se nechal tento týden slyšet, že takovou návštěvnost zdaleka nečekal. Myslel totiž, že na hluboce dramatický příběh zaobírající se bezprostředním vztahem mezi hrůzou a krutostí mnoho Čechů už z principu nepůjde.

„V roce 2017 do kin přišlo přes 15 milionů diváků, loni již 16,3 milionu lidí. Letos by se závěrečné číslo mělo ještě zvýšit,“ uvádějí tvůrci webu kinomaniak.cz, podle kterého se momentálně nejvíce chodí na kritiky nenáviděnou českou komedii Román pro pokročilé. Ta si za týden připsala téměř sedmimilionové tržby, a to za asi 47 tisíc platících diváků.

Dala se Galaxie zachránit?
První český megaplex měl od svého otevření nad Galaxií technologicky navrch. Lákal totiž nejen na klasické sály, ale i na laserové 4K projektory, tři sály s Dolby Atmos a jeden s 4DX atrakcí. Velké kinosály nacpané moderními technologiemi navíc doplnily menší sály s kapacitou do stovky diváků. O konci Galaxie se navíc na Jižním Městě mluvilo už ve chvíli, kdy se začalo chodovské nákupní centrum s kinem uvnitř teprve modernizovat. Zajímavostí je, že se kina navzájem „zničila“ takzvaně inhouse. Chodovské multikino totiž rovněž patří pod řetězec multikin Cinema City. Rozjet moderní vícesálové kino se jen z pohledu tržeb vyplácí i podle analytiků.

„Multikina tvoří tři čtvrtiny celkových tržeb a obslouží až sedmdesát procent všech tuzemských diváků,“ řekla deníku Metro Zuzana Lhotáková ze SAS Institute ČR, který zpracovává filmová data.

Druhý život zaniklých multikin
Rozhodnete-li se nejen v hlavním městě postavit a rozjet nové multikino na místě velkého obchodního centra, musíte si být jistí tím, co děláte. Vícesálová kina jsou totiž sice výdělečná, ale velmi nákladná na vybudování, a také je nelze v případě neúspěchu přenechat jen tak někomu. Prostor, který sály zabírají, je totiž velmi specificky rozdělen na menší celky. Jak upozornil web moviezone.cz, na místě pětisálového multiplexu působícího dva a půl roku na Novodvorské najdete nyní posilovnu či prodejnu s elektronikou. To se však neobešlo bez nákladné rekonstrukce. Nejlépe vše dopadlo před pár lety v prostorách zaniklého multikina Palace Cinemas v Hostivaři, kde funguje Premiere Cinemas. „Uvidíme, co se stane s prostorami, které okupovala Galaxie. Něco mi říká, že Datartem a posilovnou je tentokrát nezaplácnou,“ uvedl na moviezone.cz uživatel Tedgeorge.

Úspěch, ale i krach

  • Kvůli slabé návštěvnosti přestalo v Praze promítat první multikino v roce 2008. Činnost tehdy ukončil multiplex Cinema City v nákupním centru Novodvorská Plaza.
  • Ze stejných důvodů před několika lety skončilo také multikino Palace Cinemas v Hostivaři. Tam nyní funguje Premiere Cinemas.
  • Filmy a zážitky v potemnělém sále vystřídaly regály obchodu v Ládví. Jedno z mála sídlištních kin, které se se svými dvěma sály po expanzi multiplexů udrželo, skončilo v roce 2016. Nahradila ho tu pobočka jednoho z řetězců s potravinami. 

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek