metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie
Takhle znají vilu kolemjdoucí. | foto: Metro

Soutěž o Werichovu vilu vyhrálo Muzeum Kampa. Vítěze musí potvrdit zastupitelstvo

  15:21
Rada Prahy 1 projednala výsledky výběrového řízení na pronájem Werichovy vily, komise doporučila za vítěze Muzeum Kampa, tedy nabídku Nadace Jana a Medy Mládkových. Uvedl to starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. O vítězi musí rozhodnout zastupitelstvo městské části. Tématem se bude zabývat pravděpodobně na svém zasedání 11. března. Osud Werichovy vily Praha 1 řeší již více než deset let.

Nové výběrové řízení na využití Werichovy vily na Kampě Praha 1 vypsala na konci října. Uzavřít ho chtěla do konce roku, rozhodnutí ale bylo posunuto. Do soutěže se přihlásily tři firmy, kromě Muzea Kampa také Post Bellum a Nadace Charty 77.

Opozice se zatím nerozhodla

O vítězi podle Lomeckého rozhodovala sedmičlenná komise složená z odborníků. "Snažili jsme se, abychom otupili politické tlaky, aby se z toho nestalo politikum," poznamenal starosta. S Nadací Jana a Medy Mládkové je spojen Jiří Pospíšil, bývalý vysoký představitel ODS a v současnosti kandidát za TOP 09 do Evropského parlamentu. Lomecký zdůraznil, že v době, kdy se nastavoval rozhodovací proces o Werichově vile, Pospíšil byl ještě v ODS.

O vítězi soutěže budou rozhodovat zastupitelé na březnovém zasedání. TOP 09 bude podle Lomeckého hlasovat pro doporučení komise. Zda se podaří nalézt podporu i u dalších politických stran, není zatím zcela jasné. Podle Filipa Dvořáka (ODS) zastupitelé o výsledku soutěže žádné informace od vedení radnice neobdrželi a jejich zástupci nebyli ani součástí komise. Opoziční občanští demokraté se proto chtějí rozhodnout až na základě podkladů, které dostanou týden před jednáním zastupitelstva. Podobně se k tomu staví ČSSD, která je součástí radniční koalice. "Čekáme na přesné podklady a na jasné znění smlouvy. To povede k našemu finálnímu rozhodnutí," uvedla místostarosta Daniel Hodek.

Vleklá historie

  • V dubnu 2008 Praha 1 rozhodla, že vilu získá na 40 let Nadace Jana a Medy Mládkových za jednorázové nájemné 23,8 milionu korun a dále za symbolickou korunu denně. Nadace měla vilu na své náklady opravit.
  • Nové vedení radnice se po volbách v roce 2010 rozhodlo smlouvu nepodpořit a vilu opravit na vlastní náklady.
  • S nadací poté připravovalo uzavření nové smlouvy, zastupitelé Prahy 1 ji ale odmítli schválit a rozhodli o vypsání nového výběrového řízení. 
  • Praha 1 plánuje vilu opravit na své náklady, stát to má asi 28 milionů korun. Má být součástí obnovy parku Kampa.

Komentáře

Hlavní zprávy

Není třeba vypínat radiátory a teple se oblékat i doma. Někdy stačí jen drobné úpravy

vydáno 28. ledna 2023  6:11

Když loni v září písničkář Pokáč uváděl svůj koncert v O2 areně mimo jiné slovy: „Chtěli jsme vám předvést velkou show, bohužel všechny prachy utratíme...  celý článek

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek