metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 14 °C

Pondělí 3. října 2022. Svátek má Bohumil
Takhle znají vilu kolemjdoucí. | foto: Metro

Soutěž o Werichovu vilu vyhrálo Muzeum Kampa. Vítěze musí potvrdit zastupitelstvo

  15:21
Rada Prahy 1 projednala výsledky výběrového řízení na pronájem Werichovy vily, komise doporučila za vítěze Muzeum Kampa, tedy nabídku Nadace Jana a Medy Mládkových. Uvedl to starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. O vítězi musí rozhodnout zastupitelstvo městské části. Tématem se bude zabývat pravděpodobně na svém zasedání 11. března. Osud Werichovy vily Praha 1 řeší již více než deset let.

Nové výběrové řízení na využití Werichovy vily na Kampě Praha 1 vypsala na konci října. Uzavřít ho chtěla do konce roku, rozhodnutí ale bylo posunuto. Do soutěže se přihlásily tři firmy, kromě Muzea Kampa také Post Bellum a Nadace Charty 77.

Opozice se zatím nerozhodla

O vítězi podle Lomeckého rozhodovala sedmičlenná komise složená z odborníků. "Snažili jsme se, abychom otupili politické tlaky, aby se z toho nestalo politikum," poznamenal starosta. S Nadací Jana a Medy Mládkové je spojen Jiří Pospíšil, bývalý vysoký představitel ODS a v současnosti kandidát za TOP 09 do Evropského parlamentu. Lomecký zdůraznil, že v době, kdy se nastavoval rozhodovací proces o Werichově vile, Pospíšil byl ještě v ODS.

O vítězi soutěže budou rozhodovat zastupitelé na březnovém zasedání. TOP 09 bude podle Lomeckého hlasovat pro doporučení komise. Zda se podaří nalézt podporu i u dalších politických stran, není zatím zcela jasné. Podle Filipa Dvořáka (ODS) zastupitelé o výsledku soutěže žádné informace od vedení radnice neobdrželi a jejich zástupci nebyli ani součástí komise. Opoziční občanští demokraté se proto chtějí rozhodnout až na základě podkladů, které dostanou týden před jednáním zastupitelstva. Podobně se k tomu staví ČSSD, která je součástí radniční koalice. "Čekáme na přesné podklady a na jasné znění smlouvy. To povede k našemu finálnímu rozhodnutí," uvedla místostarosta Daniel Hodek.

Vleklá historie

  • V dubnu 2008 Praha 1 rozhodla, že vilu získá na 40 let Nadace Jana a Medy Mládkových za jednorázové nájemné 23,8 milionu korun a dále za symbolickou korunu denně. Nadace měla vilu na své náklady opravit.
  • Nové vedení radnice se po volbách v roce 2010 rozhodlo smlouvu nepodpořit a vilu opravit na vlastní náklady.
  • S nadací poté připravovalo uzavření nové smlouvy, zastupitelé Prahy 1 ji ale odmítli schválit a rozhodli o vypsání nového výběrového řízení. 
  • Praha 1 plánuje vilu opravit na své náklady, stát to má asi 28 milionů korun. Má být součástí obnovy parku Kampa.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hořící lampy a štamgasti. Deník Metro nahlédl pod ruce dispečerům z Holešovic

vydáno 3. října 2022  16:14

Své dispečerské pracoviště s nepřetržitou službou zprovoznila městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) v holešovické centrále krátce po...  celý článek

Jako led ve Zlíně? Bruslaři z Nikolajky míří do Jinonic. Bronzová, Letňany a Kobra to jistí

vydáno 3. října 2022  6:00

Populární zimní stadion Nikolajka přerušuje minimálně na celou současnou sezonu provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny i skokovým...  celý článek

Hlídač. I přes deštivé počasí nám posíláte desítky fotografií se zajímavými postřehy z celé Prahy

vydáno 2. října 2022  19:00

Čtenáři deníku Metro jsou jedni z nepodnikavějších. Jak si jinak vysvětlit ty hromady fotografií, o které jste se s námi podělili v rámci naší rubriky...  celý článek

Historický tunel zmizel pod sutí. Za oběť konstrukce nádraží Vysočany však nepadl

vydáno 2. října 2022  16:18

„Posílám poslední zbytky z kamenné valby starého podchodu pod stanicí vlaku Praha-Vysočany,“ píše nám čtenář Jan Dvorský, který za svůj fotoúlovek získává...  celý článek