metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 14 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
Ilustrační snímek | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Špačci jsou letos mimořádně agresivní, lamentují vinaři

  10:45
Řada moravských vinařů spí neklidně. Hrozny jim likvidují nenasytní ptáci. Někde zlikvidovali celou úrodu.

„V loňském roce nás stála ostraha, petardy a další opatření proti špačkům milion korun,“ konstatuje Ctirad Králík, majitel Sedleckých vín od Mikulova. Známý vinař musí i letos najímat ostrahu vinohradů, nejen proti lidským zlodějům, ale hlavně proti početným a útočným špaččím hejnům. „Letos jsou mimořádně agresivní a některá opatření téměř nepomáhají,“ konstatoval vinař Králík pro deník Metro. Ten sklízí hrozny na sto dvaceti hektarech.

V minulosti se proti špačkům používala především střelba z brokovnice, v posledních letech se přidala i moderní technika, jako jsou plynová děla, která vydávají silné rány a špačky odhánějí. Ale i na ně si už ptáci zvykli. „Někdy dokážou nalétávat i celou hodinu bez ohledu na rány z plynových děl,“ říká Králík. Jemu se nejvíc osvědčila obyčejná zábavní pyrotechnika používaná při silvestrovských oslavách. Hrozny chrání také sítěmi, ale ani ty nejsou stoprocentně účinné. „Ptáci se na sítě zavěsí a zobou víno přes ně. Obyčejně nás trápí špačci až koncem října, těsně před odletem do teplých krajin, letos se začali objevovat už v září,“ konstatuje Ctirad Králík.

Nabírají zásoby na cesty

  • Populace špačků v Česku v posledních letech mírně roste. 
  • Špačci přilétají v únoru a březnu, do jižní Evropy a severní Afriky se vracejí v září a v říjnu.
  • Nálety na vinohrady se odehrávají v době, kdy se bezprostředně chystají k odletu a potřebují nabrat co nejvíc sil na daleký let.
  • Pokud je v blízkosti vinic vodní plocha, špačci se tam dočasně usídlí a odtud nalétávají na úrodu. 

„Špaččí kalamita nás letos naštěstí nepostihla,“ potvrzuje Pavel Vajčner, generální ředitel Znovínu Znojmo se sídle v Šatově. Nicméně lidi a techniku mají ve vinicích, kde zbývá sklidit asi deset procent úrody, v pohotovosti. „Nám se osvědčují takzvané krákory, to jsou reproduktory, ze kterých pouštíme několik různých špaččích křiků, které je dokážou zaplašit,“ říká Vajčner. Reproduktory šíří křik vystresovaných ptáků, který je proti těm přilétajícím a živým ptákům jednou ze silných zbraní.

Likvidačními nálety špačků je letos postiženo nejvíc Mikulovsko a také vinaři na Břeclavsku a Hodonínsku. Například vinaři Stanislavu Mádlovi z Velkých Bílovic zlikvidovali špačci zcela letošní úrodu Tramínu. „Jde o nejvíce osázený region, kde působí hlavně malí a střední vinaři. Těch se situace bytostně dotýká, útoky špačků pro ně znamenají obrovské ekonomické ztráty, které jen tak nedoženou. V podstatě mají během několika minut zhacenou celoroční práci,“ potvrzuje letošní podzimní problémy prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray.

Škody způsobené nálety špaččích hejn žádná pojišťovna v Česku nezahrnuje do nabídky. „Z pohledu pojišťoven se jedná o druh škody, které lze zabránit různými opatřeními,“ vysvětluje Jiří Havelka, ředitel pojišťovací makléřské společnosti Renomia Agro. To znamená, že o škodu by mohl žádat také vinař, který nevyužil žádné prostředky, ať již plynová děla, nebo strážné s brokovnicemi. Havelka, sám majitel maličké vinice, samozřejmě připouští, že odolnost špačků se bohužel zvyšuje a ptáci jsou rok od roku „mazanější“. Na rozdíl od sucha stát škody způsobené špačky nekompenzuje. 

Nebeští agresoři

100

Až sto tisíc jedinců může mít hejno špačků. Podle italských vědců se špačci řídí při letu v hejnu podle polohy nejbližších šesti až sedmi ptáků.

2

Podle odhadů sídlí v Česku přes léto až do podzimu kolem dvou milionů párů špačků. Plody jako vinné hrozny přitom tvoří jen asi tři procenta špaččí stravy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek