metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. listopadu 2019. Svátek má Albert.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Špačci jsou letos mimořádně agresivní, lamentují vinaři

14. října 2019  10:45 Pavel Hrabica Metro.cz
Řada moravských vinařů spí neklidně. Hrozny jim likvidují nenasytní ptáci. Někde zlikvidovali celou úrodu.

„V loňském roce nás stála ostraha, petardy a další opatření proti špačkům milion korun,“ konstatuje Ctirad Králík, majitel Sedleckých vín od Mikulova. Známý vinař musí i letos najímat ostrahu vinohradů, nejen proti lidským zlodějům, ale hlavně proti početným a útočným špaččím hejnům. „Letos jsou mimořádně agresivní a některá opatření téměř nepomáhají,“ konstatoval vinař Králík pro deník Metro. Ten sklízí hrozny na sto dvaceti hektarech.

V minulosti se proti špačkům používala především střelba z brokovnice, v posledních letech se přidala i moderní technika, jako jsou plynová děla, která vydávají silné rány a špačky odhánějí. Ale i na ně si už ptáci zvykli. „Někdy dokážou nalétávat i celou hodinu bez ohledu na rány z plynových děl,“ říká Králík. Jemu se nejvíc osvědčila obyčejná zábavní pyrotechnika používaná při silvestrovských oslavách. Hrozny chrání také sítěmi, ale ani ty nejsou stoprocentně účinné. „Ptáci se na sítě zavěsí a zobou víno přes ně. Obyčejně nás trápí špačci až koncem října, těsně před odletem do teplých krajin, letos se začali objevovat už v září,“ konstatuje Ctirad Králík.

Nabírají zásoby na cesty

  • Populace špačků v Česku v posledních letech mírně roste. 
  • Špačci přilétají v únoru a březnu, do jižní Evropy a severní Afriky se vracejí v září a v říjnu.
  • Nálety na vinohrady se odehrávají v době, kdy se bezprostředně chystají k odletu a potřebují nabrat co nejvíc sil na daleký let.
  • Pokud je v blízkosti vinic vodní plocha, špačci se tam dočasně usídlí a odtud nalétávají na úrodu. 

„Špaččí kalamita nás letos naštěstí nepostihla,“ potvrzuje Pavel Vajčner, generální ředitel Znovínu Znojmo se sídle v Šatově. Nicméně lidi a techniku mají ve vinicích, kde zbývá sklidit asi deset procent úrody, v pohotovosti. „Nám se osvědčují takzvané krákory, to jsou reproduktory, ze kterých pouštíme několik různých špaččích křiků, které je dokážou zaplašit,“ říká Vajčner. Reproduktory šíří křik vystresovaných ptáků, který je proti těm přilétajícím a živým ptákům jednou ze silných zbraní.

Likvidačními nálety špačků je letos postiženo nejvíc Mikulovsko a také vinaři na Břeclavsku a Hodonínsku. Například vinaři Stanislavu Mádlovi z Velkých Bílovic zlikvidovali špačci zcela letošní úrodu Tramínu. „Jde o nejvíce osázený region, kde působí hlavně malí a střední vinaři. Těch se situace bytostně dotýká, útoky špačků pro ně znamenají obrovské ekonomické ztráty, které jen tak nedoženou. V podstatě mají během několika minut zhacenou celoroční práci,“ potvrzuje letošní podzimní problémy prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray.

Škody způsobené nálety špaččích hejn žádná pojišťovna v Česku nezahrnuje do nabídky. „Z pohledu pojišťoven se jedná o druh škody, které lze zabránit různými opatřeními,“ vysvětluje Jiří Havelka, ředitel pojišťovací makléřské společnosti Renomia Agro. To znamená, že o škodu by mohl žádat také vinař, který nevyužil žádné prostředky, ať již plynová děla, nebo strážné s brokovnicemi. Havelka, sám majitel maličké vinice, samozřejmě připouští, že odolnost špačků se bohužel zvyšuje a ptáci jsou rok od roku „mazanější“. Na rozdíl od sucha stát škody způsobené špačky nekompenzuje. 

Nebeští agresoři

100

Až sto tisíc jedinců může mít hejno špačků. Podle italských vědců se špačci řídí při letu v hejnu podle polohy nejbližších šesti až sedmi ptáků.

2

Podle odhadů sídlí v Česku přes léto až do podzimu kolem dvou milionů párů špačků. Plody jako vinné hrozny přitom tvoří jen asi tři procenta špaččí stravy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Příští stanice: nákupák. Linka 156 staví před OC Stromovka

Busy do Europarku jezdí ze Zbraslavic, Zruče a Žlebu.
vydáno 21. listopadu 2019  13:54

Vlastní autobus má štěrboholský Europark či Ikea na Černém Mostě. Do obchoďáku v Michli zákazníci jezdí na proud.  celý článek

Kouříš? Tak plať do zdravotního pojištění víc než nekuřáci! V Česku zatím bez šance

Ilustrační snímek.
vydáno 21. listopadu 2019  11:34

Ti, co dbají na zdraví, platí za hříšníky miliardy korun ročně.  celý článek

Pražské kachny umírají zbytečně. I kvůli pečivu

Zachráněná kachna
vydáno 21. listopadu 2019  5:02

Lidé z Modřan chtějí u rybníka varovnou ceduli. Ve Stromovce však nepomohla.  celý článek

Češi, mistři v odkládání řešení problémů. Televizní tma přijde za týden

Ještě jednou Hřebeny, jak se nazývá nejsevernější výspa Brd, jež dosahuje až do...
vydáno 20. listopadu 2019  14:47

Konec starého vysílání nastane nejdřív v Praze a jejím okolí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám