metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 6 °C

Čtvrtek 2. února 2023. Svátek má Nela

Další 1 fotografie v galerii
Poklop v Karlické ulici patří TSK. Předmět jde zachránit. | foto: TSK PRAHA

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

  6:00
Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je podle správců pražských poklopů nutné zachovat klid a zorientovat se v tom, komu poklop patří. Pokud se nachází na straně ulice u chodníku a je hranatý, patří patrně Technické správě komunikací (TSK). V takovém případě je velká naděje na záchranu.

„Klíče a jiné předměty, které spadnou do uličních vpustí, je možné vyzvednout. Většinou se zachytnou v koši na splaveniny. V současné době městská firma Pražské služby obnovuje možnost vyzvedávání předmětů z uličních vpustí, která je zpoplatněna,“ říká pro deník Metro mluvčí TSK Barbora Lišková.

V případě kulatých kanálů, které má na starosti společnost Pražské vodovody a kanalizace a.s. (PVK), je situace komplikovanější. Nejsou vybaveny záchytnými koši, proto je těžší cokoli dohledat. Pravděpodobnost nalezení ztracené věci je tedy velice nízká.

„Předměty spadlé do kanalizační sítě PVK se opravdu nedají vyzvednout. Hloubka šachet občas dosahuje až deseti metrů a v této kanalizaci neustále protéká odpad, který odnese předměty až do čistírny odpadních vod,“ vysvětluje pro Metro Lišková.

Její slova potvrzuje i mluvčí PVK Tomáš Mrázek. „U našich poklopů žádná síta nejsou a spadlá věc míří rovnou do stokové sítě a pak následně skončí na česlích na čistírnách. Nevím ale o tom, že by se na nás někdo v této věci obracel. Pokud ano, tak se to děje minimálně,“ dodává pro Metro Mrázek.
Nejčastěji padají lidem podle dřívějších vyjádření správců pražských kanalizačních výpustí pod zem klíče od auta. Když se rozhodnete zkusit štěstí a na dispečinky jednotlivých správců se obrátíte, může vás výjezd vyjít na částku pohybující se kolem dvou tisíc korun.

Typický kanál ve správě PVK. Co schvátí, to nenavrátí.

Pokud vám něco spadne z nástupiště dolů do kolejiště metra, je možné věc vyřešit poměrně jednoduše a hned. Jděte za dozorčím stanice, který přinese dlouhý naběrák a předmět vám vytáhne. Sami se do vyndávání čehokoli z kolejiště určitě nepouštějte.

Kruhových poklopů, které kryjí vstupy do podzemí, je v Praze na sto tisíc. Stovky dalších má město do zásoby. Cena kanalizačních deklů se pohybuje mezi dvěma až čtyřmi tisíci korun. Litinových poklopů je v metropoli asi devadesát pět procent.

V parcích a na dalších místech, kde není tak důležitá nosnost, lze narazit také na dekly betonové, ale jinak arzenálu PVK vládne litina, ke které se v poslední době přidaly poklopy z plastu nebo kompozitu na bázi skla. Poklop se znakem hlavního města se začal objevovat ještě před revolucí. Nyní je tím nejpoužívanějším. Dekl se znakem i bez se příliš neliší. Znak není žádný luxus. Na jednom poklopu to může být rozdíl nějakých deseti korun.

Na ulici můžete kromě poklopů spatřit také různé tabulky, nejčastěji modré a červené, které označují, že se v jejich blízkosti nachází například vodovodní přípojka nebo třeba hydrant. Lze z nich mimo jiné vyčíst také to, jak daleko od paty domu jsou přesně uložené.

Kromě vodárenských poklopů můžete na ulici vidět i další, například od plynárenských nebo elektrických rozvodů. * Celková délka pražské stokové sítě je více než 3700 kilometrů a kanalizační přípojky měří přes tisíc kilometrů. Stokami teče voda do Ústřední čistírny odpadních vod nebo menších čistíren na okraji Prahy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pějící pedagog Ventolin zpívá o MHD, na vzniku videoklipu se podílely dopravní podniky

vydáno 2. února 2023  8:46

Znělky, pípáky a provozní hlášení pro cestující nikdy nezněly tak romanticky. Nyní jsou součástí ulítlé hitovky zpívajícího pedagoga Ventolina, která...  celý článek

Vadí vám, jak to ve vaší obci vypadá? Vyzvěte sousedy a něco s tím udělejte

vydáno 2. února 2023  5:31

Sousedské projekty sbližují také generace, lze na ně získat i grant.  celý článek

Komerční sdělení

Konečně sníh! Orlický maraton zahájí sezonu českých dálkových běhů

vydáno 2. února 2023

Dosavadní průběh sezony běžkařům příliš nepřál. Po radostném prosincovém startu přišla po Vánocích obleva a jak rychle sníh napadl, tak také z hřebenů...  celý článek

Chci přestěhovat radnici či snížit poplatek za zahrádky, říká starosta Prahy 10

vydáno 1. února 2023  19:08

Novým starostou Prahy 10 je od listopadu loňského roku Martin Valovič z ODS, který dosud působil jako místostarosta městské části.  celý článek