Slavné výhry i řada rekonstrukcí. To je známý stadion na Letné. Přestože klub už dvacet let existoval a dvanáct let působil na nedaleké pláni, stávající místo obsadila Sparta až během 1. světové války.
Fotogalerie |
První zápas na novém hřišti neodehrála Sparta proti Slavii, která působila na Letné hned vedle, ale proti Plzni. „Důvod byl již zcela tradiční a opět malicherný: funkcionáři obou klubů se nedohodli, zda se charitativní utkání ve prospěch Českého srdce, které se staralo o výživu nejchudších, má hrát jako mistrovské, či pouze přátelské,“ uvedl spisovatel Jiří Macků, který předloni vydal knihu Pražská Letná: obdivuhodné sportovní století 1860 – 1960.
Sparta tak vyzvala Plzeň, kterou porazila 3:2. První gól dal na novém stadionu Antonín Janda-Očko. Ohlas v tisku byl ale minimální. Lidová politika přinesla druhý den jen úsporný referát: „A.C. Sparta v. Viktoria Plzeň 3:2 (2:1). Hosté hráli výborně, oporou jejich byl mladičký brankář. Sparta dohrávala s deseti pro poranění Jandovo. Hráno na novém hřišti Sparty.“
O čtyři roky později se klub dočkal na novém hřišti také dřevěné tribuny. Když přestal stadionek vyhovovat zájmu fanoušků, rozhodl klub v roce 1934 o rozšíření kapacity na 45 tisíc diváků. Jenže dřevěná tribuna vyhořela, a tak se o tři roky později vybudovala nová železobetonová. Ta stojí na Letné dosud.
Další velká rekonstrukce proběhla v 60. letech. Nový stadion byl otevřen 7. května 1969 duelem s Austrií Vídeň. Poslední modernizace byla dokončena v roce 1994.
A hrálo se zde také mnoho památných utkání. Například v roce 1983 Sparta na Letné porazila 3:2 Real Madrid. O necelých devět let později také další španělský velkoklub FC Barcelonu 1:0.