metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Čtvrtek, 23. září 2021. Svátek má Berta.

Větší foto
Léčebna dlouhodobě nemocných Praha 6 | foto: ldn-praha6.cz

Špatný stav léčebny v Bubenči už radnice dál trpět nehodlá

  14:28
Břevnov nevyšel, a tak by nová LDN na Praze 6 měla vzniknout v Ruzyni. Stavět zde mají začít do dvou let.

Radnici Prahy 6 dlouho trápí špatný stav tamní Léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) v Bubenči. Budova z 80. let minulého století nesplňuje ideální bezpečností a hygienické podmínky, a momentální menší stavební úpravy zajistí její provoz jen na několik dalších let.

„Novou budovou léčebny, kterou plánujeme postavit v Drnovské ulici v Ruzyni, se chceme přizpůsobit standardům 21. století. Takže budeme pracovat i s energeticky úspornou budovou, zelenými střechami či zpětným získáváním vody,“ říká pro Metro místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj Jakub Stárek.

O výstavbu nové léčebny se radnice pokoušela už v roce 2016, jenže její záměr připojit LDN k břevnovské poliklinice Pod Marjánkou nakonec selhal. Proti byly statické posudky i samotní obyvatelé Břevnova. Podle Stárka se tato situace opakovat nebude, protože pozemek v Ruzyni je na výstavbu LDN už několik let připravován. „Pozemek je umístěn v sousedství rodinných domů, administrativní budovy na jedné straně a doposud nezastaveným územím na straně druhé. Se sousedy chceme vést debatu o umístění objektu tak, aby jim maximálně vyhovoval,“ popisuje výhody ruzyňského projektu Stárek.

Proti výstavbě nejsou zatím ani místní občané. „Neozval se nám nikdo, kdo by měl s novou LDN problém. Je ale možné, nebo spíše pravděpodobné, že se někdo takový později najde,“ uvádí předseda Klubu přátel Ruzyně Karel Šturm.

Nová budova by měla mít 105 lůžek, tedy o čtyři víc, než má současná LDN v Chittussiho ulici. Zvětšit by se ale měl zejména komfort pro pacienty i lékaře. O konečné podobě nové budovy rozhodne architektonická soutěž, která by mohla začít letos v létě. „Do konce roku bychom poté vybrali vítěze a dodavatele. Pokud vše půjde dobře, samotná stavba začne v roce 2022 a dokončena bude za další dva roky,“ nastiňuje časový harmonogram projektu místostarosta Stárek.

Současně s výstavbou LDN se také plánuje prodloužení tramvajové trati, protože do Drnovské ulice se lidé dostanou MHD pouze autobusem. „Zlepšení dopravní infrastruktury vždy kvitujeme. Hlavně pokud se v Drnovské bude stavět nová léčebna nebo jiné administrativní budovy,“ zmiňuje Šturm.

Stávající LDN v Bubenči byla zřízena radnicí Prahy 6 v roce 1992. Kromě ní jsou na šestce také léčebny ve Fakultní nemocnici v Motole, ve Vojenské fakultní nemocnici a v soukromé Interní nemocnici Bubeneč. Ta sídlí ve stejné ulici jako městská léčebna. „Stará LDN se nachází v panelové budově, takže nelze provádět větší stavební zásahy bez toho, abychom zastavili celý provoz léčebny. Navíc nemáme žádný další pozemek než ten, na kterém budova stojí,“ popisuje Stárek a dodává, že v tom je ruzyňský pozemek daleko přijatelnější.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Komerční sdělení

Jít s ní do postele na prvním rande? Pokud ano a mějte po ruce eJoy®.

vydáno 23. září 2021

Téma sexu na prvním rande je předmětem mnoha diskusí a neexistuje jen jeden správný názor. Na druhou stranu by si tuto možnost měli preventivně připustit...  celý článek

Plzeňský výrobce Škoda představil první dokončený elektrobus Škoda E’City.

vydáno 22. září 2021  19:10

Vozidlo je již v základních barvách nového jednotného stylu Pražské integrované dopravy. Dopravní podnik (DPP) jich má objednáno celkem čtrnáct. První...  celý článek

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Vaše fotky z Prahy