metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Úterý 17. května 2022. Svátek má Aneta

Větší foto
Léčebna dlouhodobě nemocných Praha 6 | foto: ldn-praha6.cz

Špatný stav léčebny v Bubenči už radnice dál trpět nehodlá

  14:28
Břevnov nevyšel, a tak by nová LDN na Praze 6 měla vzniknout v Ruzyni. Stavět zde mají začít do dvou let.

Radnici Prahy 6 dlouho trápí špatný stav tamní Léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) v Bubenči. Budova z 80. let minulého století nesplňuje ideální bezpečností a hygienické podmínky, a momentální menší stavební úpravy zajistí její provoz jen na několik dalších let.

„Novou budovou léčebny, kterou plánujeme postavit v Drnovské ulici v Ruzyni, se chceme přizpůsobit standardům 21. století. Takže budeme pracovat i s energeticky úspornou budovou, zelenými střechami či zpětným získáváním vody,“ říká pro Metro místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj Jakub Stárek.

O výstavbu nové léčebny se radnice pokoušela už v roce 2016, jenže její záměr připojit LDN k břevnovské poliklinice Pod Marjánkou nakonec selhal. Proti byly statické posudky i samotní obyvatelé Břevnova. Podle Stárka se tato situace opakovat nebude, protože pozemek v Ruzyni je na výstavbu LDN už několik let připravován. „Pozemek je umístěn v sousedství rodinných domů, administrativní budovy na jedné straně a doposud nezastaveným územím na straně druhé. Se sousedy chceme vést debatu o umístění objektu tak, aby jim maximálně vyhovoval,“ popisuje výhody ruzyňského projektu Stárek.

Proti výstavbě nejsou zatím ani místní občané. „Neozval se nám nikdo, kdo by měl s novou LDN problém. Je ale možné, nebo spíše pravděpodobné, že se někdo takový později najde,“ uvádí předseda Klubu přátel Ruzyně Karel Šturm.

Nová budova by měla mít 105 lůžek, tedy o čtyři víc, než má současná LDN v Chittussiho ulici. Zvětšit by se ale měl zejména komfort pro pacienty i lékaře. O konečné podobě nové budovy rozhodne architektonická soutěž, která by mohla začít letos v létě. „Do konce roku bychom poté vybrali vítěze a dodavatele. Pokud vše půjde dobře, samotná stavba začne v roce 2022 a dokončena bude za další dva roky,“ nastiňuje časový harmonogram projektu místostarosta Stárek.

Současně s výstavbou LDN se také plánuje prodloužení tramvajové trati, protože do Drnovské ulice se lidé dostanou MHD pouze autobusem. „Zlepšení dopravní infrastruktury vždy kvitujeme. Hlavně pokud se v Drnovské bude stavět nová léčebna nebo jiné administrativní budovy,“ zmiňuje Šturm.

Stávající LDN v Bubenči byla zřízena radnicí Prahy 6 v roce 1992. Kromě ní jsou na šestce také léčebny ve Fakultní nemocnici v Motole, ve Vojenské fakultní nemocnici a v soukromé Interní nemocnici Bubeneč. Ta sídlí ve stejné ulici jako městská léčebna. „Stará LDN se nachází v panelové budově, takže nelze provádět větší stavební zásahy bez toho, abychom zastavili celý provoz léčebny. Navíc nemáme žádný další pozemek než ten, na kterém budova stojí,“ popisuje Stárek a dodává, že v tom je ruzyňský pozemek daleko přijatelnější.

Komentáře

Hlavní zprávy

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Snapbacks liga amerického fotbalu se vrací na Bazaly

vydáno 16. května 2022

ISMM Ostrava Steelers v rámci 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu přivítají na Bazalech Brno Alligators. Dohrávku kola nejvyšší ligy odvysílá 22....  celý článek