metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 1 °C

Pondělí, 18. ledna 2021. Svátek má Vladislav.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Marie Stránská, MAFRA

Spíme s partnery, ale i se svými psy

23. října 2019  12:17 Pavel Hrabica Metro.cz
Polovina českých domácností má psa. Lidé mazlíčkům tolerují téměř všechno.

Nejčastěji si psa pořizují lidi do třiceti let nebo naopak ti straší než 44 let. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM/MARK. Naopak menší zastoupení majitelů tohoto zvířete je mezi pracovně vytíženými Čechy v produktivním věku od třiceti do čtyřiačtyřiceti let.

„Lidé mají většinou jen jednoho psa, jen každý pátý jich má víc,“ uvádí Zuzana Švalbová z výzkumné agentury. Smečku mají častěji lidé v rodinných domech nebo velkých bytech s minimálně čtyřmi pokoji. „Ačkoli samotné vlastnictví psa nezávisí na příjmu, více psů si pořizují lidé s vyšším příjmem,“ vysvětluje Švalbová.

Bez pasu ani krok

Vlastnictví psa vyžaduje stejnou starost a péči jako děti.

  • Do zahraničí musí pes cestovat s vlastním pasem. Ten však nevystavují úřady, ale veterinář.
  • Mezi stále častější položku patří (nejen při cestách do ciziny) pojištění pro zvíře. 
  • To kryje například škody na zdraví jiných osob a také případné úmrtí až do dvou milionů korun. Může pokrýt třeba výplatu bolestného, když pes napadne cyklistu.

Ale ani vlastnictví jednoho čtyřnohého přítele není pro každého levná záležitost. V průměru totiž Češi za psa vydávají kolem šestnácti tisíc korun ročně. Mezi největší položky patří krmivo, za to lidé dají měsíčně asi osm set korun. Více než tři tisíce korun ročně pak Češi nechávají u zvěrolékařů. Když si ho pořizují, platí za něho průměrně kolem šesti a půl tisíce korun. Přitom část lidí je ochotna si na nákup psa vzít i půjčku. „Ročně si na pořízení psa půjčují v Česku desetitisíce lidí,“ říká Pavel Klema z Profi Creditu. Další výdaje představují například hračky či pelíšky. Ty luxusnější, pro větší psy, vyjdou na téměř čtyři tisíce korun.

O tom, že lidé berou psa jako dalšího člena rodiny, svědčí především to, co všechno si pes může v domácnosti dovolit. Více než tři čtvrtiny českých domácností, které mají psa, mu zařídí pelech uvnitř. I v případě, že mají k dispozici zahradu nebo dvůr. Pouze třetina domácností, která má možnost výběhu, nechává svého miláčka nocovat v boudě na zahradě nebo na dvoře. Venkovní pobyt a nocování se ale týkají téměř výhradně velkých a obřích plemen. Zbytek se smí volně pohybovat téměř po celé domácnosti.

„Dvě třetiny majitelů dovolí svému psovi ležet na křesle nebo jiném sedacím nábytku a dvě pětiny ho tolerují i ve vlastní posteli,“ doplňuje Zuzana Švalbová. Nejtolerantnější jsou v tomto ohledu lidé k trpasličím plemenům. Čivavy a jim podobní psi mohou v bytě nebo v domě odpočívat v podstatě kdekoli.

V Česku je registrováno kolem dvou milionů psů všech plemen. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Jako z Pottera či Star Wars. Tohle si myslíte o tlačítku

Tlačítko na Františku
vydáno 18. ledna 2021  7:00

O své názory na bezkontaktní novinku se s námi čtenáři podělili na Facebooku.  celý článek

Restartujme srdce metropole, burcuje urbanista Jan Adámek

Václavské náměstí
vydáno 17. ledna 2021  18:50,  aktualizováno  19:05

Centrum Prahy bez turistů, zavřené obchody, hotely, restaurace – vše v důsledku pandemie. Poprvé v novodobé historii Česka přestalo srdce metropole na...  celý článek

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

Vaše fotky z Prahy