metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 15 °C

Pondělí, 17. května 2021. Svátek má Aneta.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Marie Stránská, MAFRA

Spíme s partnery, ale i se svými psy

  12:17
Polovina českých domácností má psa. Lidé mazlíčkům tolerují téměř všechno.

Nejčastěji si psa pořizují lidi do třiceti let nebo naopak ti straší než 44 let. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM/MARK. Naopak menší zastoupení majitelů tohoto zvířete je mezi pracovně vytíženými Čechy v produktivním věku od třiceti do čtyřiačtyřiceti let.

„Lidé mají většinou jen jednoho psa, jen každý pátý jich má víc,“ uvádí Zuzana Švalbová z výzkumné agentury. Smečku mají častěji lidé v rodinných domech nebo velkých bytech s minimálně čtyřmi pokoji. „Ačkoli samotné vlastnictví psa nezávisí na příjmu, více psů si pořizují lidé s vyšším příjmem,“ vysvětluje Švalbová.

Bez pasu ani krok

Vlastnictví psa vyžaduje stejnou starost a péči jako děti.

  • Do zahraničí musí pes cestovat s vlastním pasem. Ten však nevystavují úřady, ale veterinář.
  • Mezi stále častější položku patří (nejen při cestách do ciziny) pojištění pro zvíře. 
  • To kryje například škody na zdraví jiných osob a také případné úmrtí až do dvou milionů korun. Může pokrýt třeba výplatu bolestného, když pes napadne cyklistu.

Ale ani vlastnictví jednoho čtyřnohého přítele není pro každého levná záležitost. V průměru totiž Češi za psa vydávají kolem šestnácti tisíc korun ročně. Mezi největší položky patří krmivo, za to lidé dají měsíčně asi osm set korun. Více než tři tisíce korun ročně pak Češi nechávají u zvěrolékařů. Když si ho pořizují, platí za něho průměrně kolem šesti a půl tisíce korun. Přitom část lidí je ochotna si na nákup psa vzít i půjčku. „Ročně si na pořízení psa půjčují v Česku desetitisíce lidí,“ říká Pavel Klema z Profi Creditu. Další výdaje představují například hračky či pelíšky. Ty luxusnější, pro větší psy, vyjdou na téměř čtyři tisíce korun.

O tom, že lidé berou psa jako dalšího člena rodiny, svědčí především to, co všechno si pes může v domácnosti dovolit. Více než tři čtvrtiny českých domácností, které mají psa, mu zařídí pelech uvnitř. I v případě, že mají k dispozici zahradu nebo dvůr. Pouze třetina domácností, která má možnost výběhu, nechává svého miláčka nocovat v boudě na zahradě nebo na dvoře. Venkovní pobyt a nocování se ale týkají téměř výhradně velkých a obřích plemen. Zbytek se smí volně pohybovat téměř po celé domácnosti.

„Dvě třetiny majitelů dovolí svému psovi ležet na křesle nebo jiném sedacím nábytku a dvě pětiny ho tolerují i ve vlastní posteli,“ doplňuje Zuzana Švalbová. Nejtolerantnější jsou v tomto ohledu lidé k trpasličím plemenům. Čivavy a jim podobní psi mohou v bytě nebo v domě odpočívat v podstatě kdekoli.

V Česku je registrováno kolem dvou milionů psů všech plemen. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Sousede, nahlas smrádek. Web vznikl pro boj s továrnou na psí žrádlo

vydáno 17. května 2021  14:42

Obyvatele západního okraje Prahy donedávna štval zápach z firmy vyrábějící granule. Teď se údajně společnost polepšila.  celý článek

Ulovte bestie! Milovnice Prahy a matka tří dětí sbírá „neživá“ zvířata. Pomoci jí může každý

vydáno 17. května 2021  5:57

Projekt Pražské zkratky nelení. Na jeho webu najdete tipy nejen na zajímavé procházky, ale třeba i na knihy nebo hry o Praze. Nadšená průvodkyně chystá i...  celý článek

Mají garáž, přesto parkují na ulici. Místo auta je skladiště. Češi vlastní hodně věcí

vydáno 16. května 2021  15:32

Bicykly, lyže nebo sáňky. Ale i sušáky na prádlo. To jsou také české garáže. „Je vidět, že jsme konzumní společnost,“ říká architektka.   celý článek

U malíře na Malé Straně, aneb Když Moucha není Mucha

vydáno 16. května 2021  11:04

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Vaše fotky z Prahy