metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Neděle, 18. srpna 2019. Svátek má Helena.
Okolí rybníka Džbán
Okolí rybníka Džbán letos v květnu | foto: Jiří John/Spolek Veleslavín-Vokovice k životuMetro.cz

Špína do Džbánu přitekla z Vokovic

2. července 2017  5:46 Filip Jaroševský Metro.cz
Hygienici hlásí znečištění. Dle místních ho způsobila voda z Vokovického rybníka.

V přehradním koupališti Džbán v Praze 6 se rapidně zhoršila kvalita vody. Kontrola pražských hygieniků tak jen potvrdila obavy místních i majitele koupaliště, kteří se podobné situace obávali již měsíce předtím. Ještě před nedávnem se tu totiž kolem břehu začaly hromadit plovoucí nečistoty, bahno a mrtvé ryby.

Podle majitele Martina Bezvody nepříjemnosti způsobila neodborná manipulace s vodou přitékající do koupaliště. „Na přítoku do našeho koupaliště se nejdříve začal objevovat kal, který nám provozovatelům způsobil spousty práce a starostí,“ řekl deníku Metro před měsícem majitel koupaliště a dodal, že se obává o kvalitu vody pro nadcházející sezonu.

Ačkoliv jeho tým při čištění koupaliště rozhodně nezahálel, jeho voda si příliš kladný posudek hygieniků neodnesla. Džbán dostal na stupnici hygieniků trojku, čímž se sice nezařadil po bok rybníku Šeberák, kde se nyní kvůli sinicím nedá koupat vůbec, může si ale podat ruku s Hostivařskou přehradou, která je na tom dle odborníků stejně.

Podle místních z nedalekých Vokovic, kteří tu před časem s nedůvěrou sledovali čištění místního rybníka, za situaci může neodborný zásah Lesů hlavního města Prahy. Ty ho pravidelně provádějí pro pražský magistrát. Vokovický rybník přitom podle předsedy spolku Veleslavín – Vokovice k životu Jiřího Johna slouží koupališti jako jakýsi filtr na bahno, listí a větve, které přes něj do Džbánu nemají mít šanci se dostat.

„Černá smrdutá voda, kterou proplachovali Litovický potok a dno Vokovického rybníka, tekla nedopatřením do Džbánu několik hodin. Přitom se blíží koupací sezona a výluh z rozkládajícího se masa mrtvých ryb dodá vodě patřičný říz,“ dodává John. Pochybení při čištění rybníka popírají jak Lesy hlavního města Prahy, tak pražský magistrát.

Komentáře

Hlavní zprávy

Musel jsem takříkajíc objevit domov skrze pobyty v zahraničí, říká umělec

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U...
vydáno 18. srpna 2019  6:06

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U Betlémské kaple. Rozpovídal se i o netradiční technice a materiálech.  celý článek

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám