metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 18 °C

Středa 25. května 2022. Svátek má Viola
V Podolí v prosinci uklízeli sníh dobrovolníci. | foto: Erik Čipera

Špína zmizí z ulic spolu se sněhem. Chystá se velký úklid

  13:42
Prahu čeká v následujících dnech obleva. Smetí, které se schovávalo pod bílou nadílkou, však nebude v ulicích metropole strašit dlouho. Technická správa komunikací se pustí při oteplení okamžitě do úklidu.

Špína a nepořádek v ulicích se zatím schovávají pod sněhem. Ten je však nebude krýt věčně. Naopak, s bílou pokrývkou se rozloučíme již v následujících dnech. "Již v průběhu dnešního dne nás čeká v Praze kvůli oteplení obleva. Ve středu pak očekáváme až dvanáct stupňů Celsia nad nulou," informuje Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

 Pozor na námrazu, varují meteorologové

Pracovníci technické správy komunikací, jejichž hlavním úkolem byl doposud úklid sněhu, jsou připraveni se pustit do úklidu nepořádku, který se skrýval pod sněhem. "Ve chvíli, kdy se teploty přehoupnou nad nulu, tak našim lidem určíme náhradní práce a místo sněhu budou uklízet ulice od nepořádku," popisuje mluvčí technické správy komunikací Tomáš Mrázek.

Do ulic tak vyjedou čistící vozy a další technika na úklid. Současně však v budou pohotovosti i sypače. "Dnes v noci a zítra ráno ještě musí řidiči počítat s námrazou," vysvětluje Honsová.

Technika na zimní úklid

  • Hlavní město má na zimu připraveno více než 120 sypačů, pro případ kalamity, k dispozici má i dvě sněhové frézy.
  • Technická správa komunikací se stará o 1318 kilometrů silnic 1. třídy a 270 hektarů chodníků.
  • Na silnice a běžné motoristické komunikace se používá chemický posypový materiál, výjimku mají chráněné oblasti nebo například Nuselský most.
  • Chodníky se sypou inertním materiálem, tedy nejedovatým a neškodným k životnímu prostředí. 
  • V případě mimořádných událostí, například při ledovkách nebo sněhových kalamitách, ale Praha změnou vyhlášky umožnila i jejich solení. 
  • Zimní končí 31. března

Komentáře

Hlavní zprávy

Hra Macbeth odkrývá temné stránky každého člověka, tvrdí režisér Jakub Krofta

vydáno 25. května 2022  12:00

Praha koncem června ožije tradičními Letními Shakespearovskými slavnostmi. Premiéru budou mít hned čtyři hry anglického velikána dramatu Williama...  celý článek

I v Dejvicích létají piliny a větve. Do prořezávky se pustili arboristé TSK. Hotovo bude za osm let

vydáno 25. května 2022  5:14

Obyvatelé Prahy 6 musejí dávat při procházkách větší pozor, kam šlapou. Snadno totiž mohou při pozorování šikovné partičky arboristů, která zde v těchto...  celý článek

Komerční sdělení

Trnava Xrace zve na závody na nejtěžším slalomovém kanále Evropy

vydáno 25. května 2022

Ve stínu Santiniho klášterního komplexu v obci Želiv na Vysočině leží jeden z nejnáročnějších slalomových kanálů světa a dokonce ten nejobtížnější, pokud...  celý článek

Městská mobilita: Aneb jak se rozumně a hbitě pohybovat po městských a příměstských aglomeracích

vydáno 24. května 2022  19:38

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek