Příběh nového animáku, jak jsem již nakousl výše, vypráví o robotce z výrobní řady typu Rozzum. Pro přátele Roz. Kovová hlavní hrdinka byla zkonstruována, aby spolehlivě plnila úkoly od svých lidských zadavatelů. Když ovšem vinou nehody ztroskotá na ostrově, kde žádní lidé nejsou, netuší, co si s nabytou svobodou počít. A také se musí naučit, jak se adaptovat na nehostinné podmínky hroudy hlíny uprostřed oceánu obývané jen zvířaty.
Roz má naštěstí natolik pokročilý software, že se naučí se zdejšími obyvateli komunikovat a spolupracovat. Dokonce se stane adoptivní mámou osiřelého housete. Všechny její zdejší zážitky postupně vedou k tomu, že tam, kde dřív byl jen bezchybný počítačový program, jsou teď myšlenky, názory, nápady a hlavně city, které můžou být občas i nedokonalé. Jak píše distributor, robotí holka ve světě bez lidí zkrátka zlidštěla. Bohužel jí trochu dělají starosti její výrobci, kterým chybí jeden stroj a usilovně po něm pátrají. A pak taky její adoptivní ptačí „synátor“. Toho musí řádně připravit na blízký odlet do teplých krajin. A to ideálně dřív, než přijde zima.
Drsný doják
Předlohu, respektive bestseller, spisovatele Petera Browna objevil režisér Chris Sanders, jenž je coby tvůrce podepsán pod animovanými snímky Jak vycvičit draka a Croodsovi, díky dceřinu domácímu úkolu. Okamžitě se do ní zamiloval.
„I já mám rád velké dobrodružné příběhy, ale ještě víc mě těší, když v nich můžu pozorovat drobné, až intimní emocionální momenty, které si odnesete z kina. Na tyhle scény se rád soustředím i jako tvůrce a tady jsem si to užil vrchovatě,“ říká režisér Sanders. Podle prvních ohlasů je pak snímek Rozzum v divočině povětšinou brán jako kladně přijímaný animák, v jehož středu se řeší pro někoho možná až překvapivě drsná témata. Oblíbenosti snímku mezi českými diváky má nahrávat i fakt, že film trochu připomíná jiné úspěšné animáky, jako je VALL-I (2008) či Železný obr (1999).
Rossumovi univerzální roboti
Jak jsme již nakousli v úvodu tohoto textu, český distributor CinemArt se rozhodl využít autorův lehký odkaz na původ slova Robot a robotí hrdinku opatřil jménem vycházejícím z českého slova rozum. Je všeobecně známo, že tehdejší Československo dalo světu slovo robot, které bylo poprvé použito v dramatu R.U.R. literárním klasikem Karlem Čapkem. Vymyslel jej jeho bratr Josef, čímž chytře pojmenoval umělé dělníky v bratrově nové hře. Slovo laboři se tehdy bratrům nezdálo vhodné. Zkratka R.U.R. pak znamená Rossumovi univerzální roboti.
V českém znění
V originálu postavy namlouvají herci Pedro Pascal, Lupita Nyong’o, Kit Connor, Bill Nighy, Mark Hamill a Stephanie Hsu. Snímek je ovšem pro vstup do tuzemských kin vybaven českým dabingem, takže v kinosálech uslyšíte Terezu Bebarovou, Jaromíra Noska, Matěje Převrátila, Jana Vlasáka, Zuzanu Slavíkovou či Petra Rychlého.
Konec jedné éry
|