metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 13 °C

Čtvrtek 27. března 2025. Svátek má Dita

Ani vítr, ani slunce. Který z obnovitelných zdrojů je v domácnostech nejžádanější?

  4:22
Začátek války na Ukrajině a drastické zvýšení cen energií, hlavně zemního plynu, roztočily kola energetické soběstačnosti. V letech 2022 a 2023 registrovalo ministerstvo průmyslu a obchodu přes 110 tisíc nových tepelných čerpadel systému vzduch-voda, dalších přibližně pět tisíc typu země-voda. V porovnání s roky 2020 a 2021, kdy se do cen energií promítal ještě covid, ale ne tak razantně, jich bylo o polovinu méně.

Větrné elektrárny se v Česku prosazují ztěžka. Problémem není často ani tak hlučnost, jako to, že podle lidí v konkrétních lokalitách jim obří větrníky kazí výhled do malebné krajiny. | foto: ČTK

Ale v loňském roce už zájem o tento druh získávání energie na vytápění poklesl. „V současnosti většina zemí EU cenu plynu dotuje, což umožňuje vyhnout se uhlíkovým daním a udržovat jeho uměle nízkou cenu ve srovnání s elektřinou. Zájem o obnovitelné zdroje se kvůli tomu vytrácí,“ analyzuje nejnovější data Jan Potucký, ředitel Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ).

Nastala totiž paradoxní situace. V počtu nově instalovaných tepelných čerpadel, která by ještě víc snížila závislost na dovozovém zemním plynu, je v rámci Evropské unie na chvostu. „Přitom Česká republika je i v zahraničí známá vysoce efektivními a kvalitními tepelnými čerpadly. Avšak produkty, které se tu vyrábějí, jsou nakonec ve velké míře exportním artiklem,“ doplňuje ředitel AVTČ Potucký.

Pro domácnosti tak představuje zemní plyn i technicky nejdostupnější variantu, a to i cenově, pokud se jako cenové měřítko neberou kamna na dřevo. Alespoň ta současná. Do budoucna by je měly nahradit složitější a ekologičtější varianty, ovšem podstatně dražší.

Pro Čechy je od začátku války stále jedním z nejrozšířenějších zdrojů domácího tepla dřevo. Buď v kamnech, nebo v kotlích na dřevo. „Spalování dřeva v domácnostech statisticky odpovídá celé třetině české výroby obnovitelné energie. Každoročně se prodají desítky tisíc nových kamen a kotlů. Vytápění biomasou je velmi perspektivní, protože dřevo používané k vytápění se bere v blízkém okolí,“ obhajuje tradiční teplo Libor Soukup, prezident Cechu kamnářů ČR.

Nejen kamnáři mají výhrady k zavádění nových typů, u nichž by mělo být povinné připojení k elektřině. „Radikální zpřísnění platných mezních hodnot by vedlo k významnému omezení nabídky cenově dostupných zdrojů. Vedlejším efektem by bylo prodloužení životnosti zastaralých, málo účinných topidel, potažmo zhoršení kvality ovzduší,“ uzavírá Soukup.

Firmy zapojené do vývoje a produkce v oblasti obnovitelných zdrojů mají ale výhrady i k dalším krokům v oblasti energií.

„Velkou prohrou jsou desítky miliard korun z Modernizačního fondu směřující do velkých tepláren z naprosté většiny na fosilní plyn a pálení odpadků, místo na obnovitelné zdroje,“ připomíná Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

Propad v loňském roce, také po počátečním válečném a covidovém boomu zaznamenaly firmy zajišťující fotovoltaiku. Meziročně se, i kvůli snížení dotací, propadl asi o čtvrtinu zájem domácností o fotovoltaické elektrárny. Nyní se dotace u nejoblíbenějších fotovoltaik pohybuje kolem 100 tisíc korun. Také nižší cena elektřiny prodlužuje návratnost takové investice.

Domácí energie

  • Česko se musí spoléhat na pestrý koktejl energií. Převažují ty fosilní.
  • Na rozdíl od sousedního Německa nedalo Česko stopku jaderné energetice. Ta vyrobí ročně téměř 40 procent elektřiny.
  • Hnědé uhlí stále tvoří největší podíl české elektřiny, je to asi 40 procent.
  • Zemní plyn pomáhá vyrobit asi šest procent elektřiny. Na obnovitelné zdroje, jako je vítr nebo slunce, připadá 14 procent.
  • Vodní elektrárny vyrobí kolem tří procent elektrické energie.
  • V roce 2024 bylo v Česku připojeno celkem sedm větrných elektráren. Je to jen o dvě více než v roce 2023.
  • V první polovině 21. století by měly větrné elektrárny vyrábět třetinový podíl spotřeby elektřiny celého Česka.

Hlavní zprávy

Jan Patočka, Karel Chotek nebo Josef Kaizl. Víte, proč mají v Praze ulici?

vydáno 27. března 2025  5:15

Praha má skoro osm tisíc ulic. Některé mají své jméno desítky let, jiné občas název změní. Procházka metropolí se může stát také pozoruhodným výletem do...  celý článek

Galaxie dostává nový rozměr. Bývalé multikino u stanice metra Háje se mění v multikulturní dům

vydáno 26. března 2025  19:17

Kdesi na okraji města, kde pulz metropole slábne a rytmus života udává konečná linky metra C, probudí se na podzim spící kulturní organismus. Opuštěné...  celý článek

Ochutnali jsme tajemství dubových sudů. Palírna s irským vlkodavem ve znaku jiné nepoužívá

vydáno 26. března 2025  15:40

Trochu toho buch buch sem a špetka toho prásk prásk tam, a než bys řekl švec, sestavil před našimi zraky zrzavý mladík jménem Dylan veliký dřevěný sud...  celý článek

V podpoře mladých opouštějících dětské domovy je díra, říká Blahovcová z organizace Letní dům

vydáno 26. března 2025  11:41

Adaptace mladých dospělých na reálný život může být po odchodu z ústavního zařízení poněkud složitá. S Andreou Blahovcovou, která zastupuje organizaci...  celý článek