„Zavaž mi střevíček!“ I tato kultovní scénka, pochopitelně ve zcela novém kabátě, se objeví v animované pohádce Pyšná princezna, která už zítra vstoupí do tuzemských kin. V nové animované pohádce ale samozřejmě půjde o víc než o zavázání jednoho urozeného střevíčku. Režiséři Radek Beran a David Lisý podle slov českého distributora vytvořili výpravnou pohádku, která vzdává hold české klasice, dává jí všechny barvy a zároveň obohacuje o nové postavy a moderní techniky vyprávění. Pyšná princezna je samozřejmě inspirovaná nesmrtelnou předlohou Boženy Němcové, ale i kultovní hranou verzí Bořivoje Zemana.
Rozvíjej se, česká animace
„Je to nové převyprávění více než šedesát let starého hraného filmu animovanými postavami s použitím nejmodernějších technologií. Setkání látky, kterou všichni známe z dětství a je součástí našich vzpomínek, se současnou moderní animací bylo velkou výzvou. Zároveň jsme s radostí použili některé ikonické momenty původního filmu,“ komentuje tvůrčí postup režisér nového snímku Radek Beran.
Princeznu Krasomilu si ve starší verzi z roku 1952 zahrála mladá Alena Vránová, v době natáčení a prvního uvedení filmu se však jmenovala ještě Kohoutová. Role krále Miroslava se zhostil legendární Vladimír Ráž. „Paní Vránová i pan Ráž ovlivnili design postav, protože jsme chtěli, aby je trochu připomínali z hlediska barev, kostýmů i výrazově. A když jsme je animovali, tak jsem často vzal scénu z Pyšné princezny, ukázal jsem ji animátorovi, aby vycítil, o čem ta scéna je, a měl to rovnou už krásně zahrané,“ doplňuje Berana druhý režisér snímku David Lisý.
O čem to bude?
Animovaný film Pyšná princezna vypráví příběh krále Miroslava, který se zamiluje do obrazu krásné, ale pyšné princezny Krasomily. Aby získal její srdce, vydá se do Půlnočního království v převleku za prostého
zahradníka. Následně objeví neobyčejnou zpívající květinu, která okouzlí i samotnou princeznu. Krasomila si díky ní i Miroslavovi uvědomí, že byla po celou dobu manipulována proradnými rádci, a společně před nebezpečím utečou z hradu. Začíná tak dobrodružná cesta plná nástrah, napínavých honiček i soubojů. Zlý rádce Maximus je totiž odhodlán jejich lásku zničit.
Poupátko je zpátky
V pohádce zazní písnička Poupátko. Tu nazpívali Anna Fialová a Marek Lambora. Oba zpívající herci také propůjčili hlasy princezně Krasomile a králi Miroslavovi. Hudbu a slova písničky napsal Ondřej G. Brzobohatý, který je spolu s Ondřejem Brouskem autorem hudby k celému filmu.
„Hudba vznikla podobně pracně, zato s nadšením jako celý film. Pět let jsme byli v komunikaci s režiséry a hledali společně klíč k tomu, jak zachovat odkaz ke krásné původní orchestrální hudbě Dalibora Vačkáře a přitom být i současní. Téma Poupátka jsme si mohli od dědiců práv půjčit,“ vnadí Brzobohatý.
Co minuta, to 63 dní
Prostřednictvím tuzemského distributora CinemArt jsme se vyptali tvůrců z animačního týmu a zjistili jsme řadu dalších zajímavostí, například, že pro ně bylo největší výzvou ztvárnění princezny Krasomily v její pyšné podobně, tak aby přitom zůstala krásná. Nejobtížnější scénou pak podle nich byla scéna vtančení prince Zlatoslava a jeho sluhů do trůnního sálu Půlnočního království, kdy bylo potřeba pohyby přesně synchronizovat s hudbou a najít pro ně tu správnou míru stylizace. Na finální vytvoření všech padesáti sedmi postav, které ve filmu vystupují, potřebovali celý rok – na vývoj jejich charakteru – a další rok pak pokračovali ve 3D animaci v ladění všech detailů.
Na jednu minutu filmu bylo potřebovali v průměru 63 dní, tedy tři měsíce práce jednoho animátora. Průměrně tedy každý animátor animoval denně jednu vteřinu výsledného filmu. Od zahájení vývoje do dokončení výroby bylo na film Pyšná princezna potřeba celkem 141 879 hodin celého týmu. V průběhu výroby pracovalo na filmu 45 animátorů a 101 výtvarníků různého zaměření – na design, 3D modeling, textury, svícení, efekty, compositing a další. Jádro týmu tvořili Češi, Slováci a Poláci, ale kromě nich na filmu pracovali Španělé, Francouzi, Ukrajinci, Indové, Mexičané a Venezuelané.
Pyšná princezna
|