metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 25 °C

Neděle 23. června 2024. Svátek má Zdeňka

Banán bez kalhot a hláškující Reynolds. Komedie, která možná připomene Příšerky s.r.o.

  18:02
Režisér John Krasinski natočil fantasy komedii o dívce, která po nehodě začne vidět imaginární přátele ostatních lidí. Autoři hledají odpovědi na otázky, které si možná kladete i vy.

Další 3 fotografie v galerii
Anglický název snímku IF je zkratkou slov Imaginary Friends. Snímek šel v USA do kin o více než dva týdny dříve než u nás. | foto: CINEMART

V tuzemských kinech budou letos již podruhé řádit fiktivní kámoši z dětství. Po vycpaném zabijáckém medvědovi, který byl na plátnech ještě před několika týdny hlavním antagonistou hororového snímku Neviditelné zlo, nyní přichází podstatně veselejší varianta. Hlavními hrdiny rodinné komedie Imaginární přátelé, která jde do kin příští čtvrtek, jsou totiž kromě lidských postav také fialový plyšák Blue, jednorožec, hořící marshmallow, prdící gumový medvěd, robůtek, psí superhrdina, ale také banán, kterého mrzí že nemá na sobě kalhoty.

Dětská fantazie
Režisér John Krasinski natočil, alespoň podle slov tuzemského distributora, rodinný film, který hledá odpověď na otázku: Kam se poděli fiktivní hrdinové našeho dětství a co právě dělají? Obyčejná náctiletá holka Bea (Cailey Fleming) totiž ve snímku získá jedinečný dar – je schopná vidět imaginární přátele lidí ve svém okolí a povídat si s nimi.

„Imaginární přátelé nejsou jen roztomilé postavičky stvořené dětskou fantazií. Jsou to časové schránky, do kterých jsme si jako malí ukládali naděje, sny a plány. Všichni se k nim můžeme vracet, i když si jako dospělí myslíme, že jsou dávno ztracené,“ říká režisér snímku John Krasinski, který je zároveň autorem scénáře.

Hitler i Bruce Lee

  • Imaginární kamarád sehrává důležitou roli také ve snímku Králíček Jojo z roku 2019. Hlavnímu hrdinovi pomáhá poněkud přiblblý Adolf Hitler.
  • Snímek vypráví o tom, jak se desetiletý kluk Jojo (Roman Griffin Davis) stává právoplatným nacistou. Činí tak prostřednictvím svého členství v Hitlerově mládeži, které obnáší trochu vojenského drilu, pálení závadných knih, vyhazování věcí do vzduchu a podobně. Společnost mu dělá imaginární přítel Adolf (Taika Waititi).
  • Ve snímku Karate tiger 1: Neustupuj, nevzdávej se z roku 1986 zase šikanovaného hlavního hrdinu netrénuje nikdo jiný než duch Bruce Leeho. Ruského záporáka zde hraje pružný Jean-Claude Van Damme. JAR

Potvory a potvůrky
Fiktivními hrdiny jeho filmu jsou právě ti imaginární přátelé, jimž už jejich dětští parťáci dospěli a zapomněli na ně. A právě Bea, která je díky své unikátní schopnosti všechny vidí, se těmhle „sirotkům“ rozhodne najít nové kamarády. Pomáhá jí v tom trochu podivínský, věčně hláškující soused (Ryan Reynolds), jenž má stejný dar. Improvizovaná seznamka pro imaginární přátele se záhy promění v dobrodružnou výpravu do světa naplněného bezbřehou fantazií, kde se může stát opravdu cokoliv.

„Snažil jsem se natočit film, který si užijí všichni. Chci, aby se dospělým, kteří ho uvidí, aspoň na chvíli vrátily vzpomínky na dětství. Aby jim došlo, že je můžou oživit, kdykoliv budou chtít. Bez ohledu na to, zda a jakého imaginárního kamaráda kdy měli,“ dodává Krasinski.

Další „pixarovka“?
Podle upoutávek se zdá, že Krasinski natočil komedii, která v mnohém připomíná oblíbený snímek konkurenčního studia Pixar Příšerky s.r.o. (2001). Imaginární přátelé vznikly pod hlavičkou Paramount Pictures. Krasinski svůj snímek ovšem pojímá po svém a především do něj nalákal snad všechny kámoše, včetně své manželky Emily Blunt. Ti propůjčují hlasy právě roztodivnému přirodopisu strašidel, tedy fiktivním kamarádům z dětství.

Originální animace
Již z upoutávek je patrné, že režisérovi, respektive jeho animátorům, nechyběla fantazie. Vyhráli si totiž s různými styly a designy, takže pokud na diváka nečeká devadesátiminutová řachanda, patrně půjde alespoň o přehlídku zajímavých potvůrek.

„Kdy se v našich životech rozhodneme, že je dětství pryč a přijmeme tuto novou verzi sebe sama? Věřím a doufám, že vás film inspiruje k tomu, abyste si vzpomněli na všechno, co jste v dětství milovali,“ uzavírá režisér Krasinski.

John Krasinski

  • Americký herec, režisér a scenárista se objevil například ve filmech Kněz je poděs, Nějak se to komplikuje, Všude dobře, proč být doma. Největší popularitu mu vynesla role Jima Halperta v seriálu Kancl.
  • V roce 2018 napsal scénář k hororu Tiché místo, který pak režíroval a i si v něm zahrál se svojí manželkou Emily Blunt. Film se stal trhákem, utržil v kinech přes 325 milionů dolarů a odstartoval sérii. Ve stejném roce také získal hlavní roli v seriálu Jack Ryan. JAR
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Víte, kudy a jak jezdívaly železniční vagony ze Smíchova na Florenc? Neuvěříte

vydáno 23. června 2024  11:43

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek