metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Středa 17. července 2024. Svátek má Martina

Běh je čím dál populárnější a velmi žádaný. Díky tomu komunitnímu se dostanete ze své ulity

  15:05
Kdo by řekl, že běh bude tak populární? Činnost, ke které relativně není nic potřeba, si možná právě proto získává čím dál více mladých lidí. Fenomén running clubs nabírá na síle, především mezi generací Z. Tyto v překladu běhací kluby jsou možností, jak poznat nové lidi a zároveň se hýbat a dělat něco pro sebe.
Běh je forma aerobního tréninku, která významně přispívá ke zvýšení srdeční kondice. | foto: PROFIMEDIAProfimedia.cz

Podle průzkumu běžecké aplikace Strava 69 procent zástupců generace Z používá aplikaci na zaznamenávání svých výkonů. Podle zástupců průzkumu aplikace běhání je jednou z cest, jak odbourat stres a poznat třeba nové kamarády. Z výzkumu také vyplynulo, že až 85 procent běžců, kteří mají větší tendenci vytvořit si osobní rekord, běhá spíše ve skupině než sami.

Síla sociálních sítí
Velký vliv na celý fenomén mají mimo jiné influenceři. Někteří z nich si založili svůj vlastní running klub a propagovali ho skrze svoje sociální sítě. Do příspěvku pouze sdělili čas a místo, kde se běžci sejdou. A fungovalo to. Například influencerka Mariana Jadrníčková díky síle sociálních sítí vede svůj run club v Brně už přes rok.

„S přítelem jsme začali běhat v únoru 2023 a do dvou měsíců jsme už byli přihlášení na půlmaraton, kde nás právě nadchl běh s ostatními. Na sociálních sítích jsem se už nějakou dobu věnovala motivaci a zdravému životnímu stylu a chtěli jsme tuhle vášeň přenést z on-line do off-line světa. Nejdřív jsme začali run cluby pořádat přes můj osobní profil, ale postupem času jsme chtěli vytvořit run clubu vlastní jméno a založili tak profil s názvem ‚in my running era (IMRE)‘, kde se postupně vytvořila takhle skvělá komunita,“ popisuje Jadrníčková.

Podle ní je komunitní běhání skvělý způsob, jak sdílet s ostatními nadšení pro běh. „Lidé, co se běhu tolik nevěnují, mohou nabýt dojmu, že se jedná o individuální sport, ale opak je pravdou. I vrcholoví běžci při závodech běhají v týmu, který jim pomůže k dosažení nejlepšího výkonu. Stejně tak ze své zkušenosti vím, že je jednodušší uběhnout půlmaraton na oficiálním závodu, než když člověk běží sám,“ vysvětluje Jadrníčková. Podle ní komunitní běh může jednotlivci pomoci nejen dosáhnout lepších výsledků, ale i překonat lenost nebo strach z poznávání nových lidí.

Běhání dává smysl
Kromě influencerů samotných také například společnost se zdravými potravinami GymBeam založila running club ve spolupráci s influencerem Davidem Luu. „S Davidem dlouhodobě spolupracujeme na workoutech, a protože je sám aktivní běžec, tohle spojení se nabízelo. Běh je čím dál populárnější a velmi žádaný ze strany veřejnosti a dává nám smysl jako další aktivita, kterou můžeme během letních měsíců jednoduše vykonávat z našeho Fitness Hubu,“ vysvětluje generální ředitelka GymBeamu Mária Cicmanová. Podle ní je benefitů komunitního běhu spousta. „Je to jednoduché a zvládne to úplně každý. Potkáte se se svým oblíbeným influencerem, jste na čerstvém vzduchu a děláte něco pro sebe. Komunitní běh je také ideální šance seznámit se s novými lidmi, se kterými vás spojuje stejný koníček. V neposlední řadě máte možnost po běhu ochutnat naše produkty, a to všechno zcela zdarma,“ dodává Cicmanová. Svůj run club už řadu let pořádá také Hanka Dvorská, která v Praze pořádá takzvaný Bootcamp. Podle ní je dosáhnout lepší fyzické a psychické kondice hlavním smyslem každého cvičení. „Boot camp je teamová radost a vzájemná podpora při cvičení. Dostanete se ze své ulity, setkáte se s přáteli a se skutečným životem,“ popisuje Dvorská na webu.

Tinder naživo
Dlouhou historii mají running cluby především v zahraničí. Ať už proslavený běh americkým Central parkem, či poměrně nový komunitní běh Londýnem. Právě tam seznamovací platforma Tinder spojila síly s běžeckou aplikací Runna a vytvořily komunitní běh s cílem poznat potenciálního partnera. Pro některé se to může zdát bizarní, jiní akci opravdu využívají. Odbourává se tak do jisté míry na Tinderu ta nepříjemnost, že on-line nikdy nevíme, jestli dotyčný na fotografii vypadá stejně v realitě. Proto Tinder spojil běhání s rande naživo. A podle mnohých má úspěch.

Kde najdu running clubs?

 • Pokud nechcete běhat sami a chcete se zapojit do nějakého komunitního běhu, přinášíme vám pár tipů.
 • Energy Run GymBeam s Davidem Luu v Praze v pondělí večer.
 • Běžecká komunita In my runnning era s Marianou Jadrníčkovou v Brně.
 • Prague Running Crew, běhy každou sobotu ráno.
 • Komunita Runners of Prague, běhy každé pondělí a obtýden i v neděli
 • Love Them Running Club
 • Running2.cz
 • ]Běžecká komunita Uhříněves
 • Bootcamp s Hankou Dvorskou každý týden
 • Rozběháme Česko – běhy i se psy
 • a zmínku stojí také Sport partner, který na svých stránkách nabízí, že zde můžete najít svůj protějšek na běh. Je to také jedna z možností, jak se seznámit.
Autor: Tereza Šimurdová Metro.cz

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek