Častěji zapomínáte? Nechte se vyšetřit, radí neurolog, jenž chce s alzheimerem zatočit pilulkou

  16:30
Martin Tolar je americký neurolog českého původu, který se zabývá neurodegenerativními onemocněními. Především pak Alzheimerovou chorobou. Kromě toho, že se již patnáct let věnuje vývoji léku, který by tuto vážnou nemoc zastavil, jeho firma vyvíjí také mobilní aplikaci na prevenci choroby.
Fotogalerie2

Doktor Martin Tolar v Praze | foto: ARCHIV M. T.

„V současnosti má na světě změny v mozku způsobené Alzheimerovou nemocí přes čtyři sta milionů lidí. Díky novým poznatkům a terapiím se však blížíme k cílené a účinné léčbě. Věřím, že v horizontu několika následujících let budou dostupné léky, které dokážou nemoc účinně zpomalit. Kombinace umělé inteligence, personalizované medicíny, a farmak v budoucnu přinese zásadní průlom v péči i prevenci, takže této jedné z největších hrozeb moderního lidstva může být zabráněno,“ říká pro deník Metro Tolar.

Jaké jsou hlavní rizikové faktory pro rozvoj Alzheimerovy choroby a jak mohou lidé snížit „své“ riziko?
Věk je nejvýznamnějším rizikovým faktorem – riziko Alzheimerovy choroby se dramaticky zvyšuje po šedesátém roce života a zhruba zdvojnásobuje každých pět let, takže v osmdesáti letech má téměř třetina lidí terminální stadium s klinickými příznaky. Nicméně, genetika také hraje zásadní roli, zejména přítomnost genu APOE4, který je spojen s výrazně zvýšeným rizikem onemocnění, takže dvě třetiny pacientů v terminálním stadiu mají aspoň jednu kopii tohoto genu.

A co životní styl? Hraje také roli?
Přímo klíčovou úlohu ovlivňuje, zda se genetická predispozice projeví, nebo ne. Lidé mohou snížit své riziko Alzheimerovy choroby téměř o polovinu tím, že se zaměří na klíčové oblasti svého zdraví. Mezi nejdůležitější preventivní opatření patří zdravá strava, pravidelná fyzická aktivita, mentální stimulace, kvalitní spánek, řízení stresu a udržování sociálních vazeb.

Neurolog Martin Tolar na Karlově mostě

Se svým týmem v současné době vyvíjíte digitálního zdravotního kouče využívajícího umělou inteligenci. Jak tato aplikace pomáhá
uživatelům zlepšit zdraví mozku a předcházet neurodegenerativním onemocněním?
Technicky jej vyvíjí společnost Tolion Health, kterou jsem založil před dvěma lety. Ta je zaměřená na využití umělé inteligence v oblasti digitálního zdraví a prevence neurodegenerativních onemocnění, jako je právě Alzheimerova choroba. Jejím hlavním cílem je vytvořit personalizovaného zdravotního kouče, který pomáhá uživatelům optimalizovat životní styl a tím zlepšit zdraví mozku a prodloužit aktivní život. Aplikace využívá pokročilé algoritmy strojového učení, které zpracovávají komplexní zdravotní data uživatelů, včetně genetické predispozice, biometrických údajů, spánkových vzorců, stravovacích návyků, fyzické aktivity, stresových faktorů a senzorické stimulace, a kombinuje je s nejnovějšími medicínskými poznatky.

Co se s těmi údaji pak má dít dál?
Na základě těchto údajů vytváří individualizovaná, vědecky podložená doporučení, která pomáhají snižovat riziko rozvoje demence a podporovat zdraví mozku. Jedním z klíčových prvků této technologie je schopnost dynamické adaptace – doporučení se průběžně aktualizují podle aktuálního zdravotního stavu a chování uživatele.

Můžete uvést nějaký příklad?
Například při zhoršení spánkových návyků aplikace automaticky navrhne cílená opatření, jako je úprava večerní rutiny nebo změna stravy. Tím se odlišuje od obecných zdravotních rad a představuje revoluční přístup k prevenci nemocí mozku propojující moderní medicínu, neurovědu, biotechnologie a umělé inteligence v každodenním životě uživatele.

Jaké jsou hlavní výzvy při vývoji digitálních zdravotních nástrojů, jakým je například ten váš?
Čelíme několika zásadním výzvám, které je nutné překonat, aby byly tyto technologie efektivní, bezpečné a široce přijímané. Jednou z největších výzev je konsolidace velkého množství medicínské znalosti z mnoha výzkumných studií a jejich interpretace pro konkrétního člověka, kterého máme reprezentovaného tímto velkým množstvím dat.

O jaká data přesně jde?
Digitální zdravotní platformy musí pracovat s různými typy dat, včetně genetických informací, zdravotní historie, životního stylu, biometrických údajů a údajů získaných z nositelných zařízení. Naše společnost tento problém řeší využitím pokročilých algoritmů umělé inteligence a strojového učení, které umožňují efektivní zpracování velkých datových souborů a extrakci relevantních informací.

Každý člověk má jedinečné genetické předpoklady, životní styl a zdravotní historii. To, předpokládám, znamená, že univerzální zdravotní doporučení nemusí být vždy účinná.
Ano. Další klíčovou výzvou je právě vámi zmíněná personalizace doporučení. Třetí zásadní výzvou je udržení dlouhodobého zapojení uživatelů. Mnoho digitálních zdravotních aplikací selhává, protože uživatelé je přestanou po krátké době používat. Tolion Health se zaměřuje na vytváření interaktivního, uživatelsky přívětivého rozhraní a zavádění motivačních prvků, jako jsou gamifikace (práce hrou, pozn. redakce), pravidelné zpětné vazby a personalizované výzvy. Samozřejmá je naprostá bezpečnost dat zákazníků, důvěryhodnost a odborná prokazatelnost všech doporučení.

Podle nejrůznějších průzkumů nejen v tuzemsku existuje mnoho lidí, kteří se obávají, že s věkem postupně otupí jejich schopnosti vnímat svět. Že přijde takzvaný kognitivní úpadek. Jaké první varovné signály by neměli podceňovat?
Nejdůležitější je si uvědomit, že kognitivnímu úpadku lze efektivně zabránit. Mezi varovné příznaky patří opakované výpadky krátkodobé paměti, potíže s orientací, rozhodováním, plánováním nebo změny nálady a chování. Pokud člověk začne pociťovat, že se mu paměť zhoršuje nebo že najednou zapomíná častěji než jeho vrstevníci, může to být důvodem pro specializované vyšetření.

Jak vypadá váš běžný pracovní den?
Můj den se skládá z práce na vývoji léků a vědeckém pokroku v porozumění Alzheimerově nemoci, vývoji zmiňovaných digitálních nástrojů, schůzek s vědeckými i obchodními partnery a sledování technologických pokroků, které můžou vést k založení dalších společností. Pravidelně běhám, dělám jógu a meditaci, hodně čtu a hladovím o víkendu a snažím se udržet rovnováhu mezi profesním nasazením a osobní pohodou. Nejvíce mě baví a dává mi energii práce s nesmírně chytrými a nadšenými lidmi na zdánlivě neřešitelných problémech vědy a medicíny.

Můžete nám na závěr přiblížit, jak se lék, který nyní vyvíjíte, liší od současných terapií dostupných ve světě?
Dosavadní terapie mají bohužel četné nežádoucí účinky včetně otoků mozku a krvácení. Náš lék se užívá dvakrát denně v podobě tablety, nevyžaduje tedy nitrožilní infuze a sledování pomocí magnetické rezonance a podle dosavadních klinických studií vykazuje lepší bezpečnost než současné léčby.

Nejlepší z nejlepších

  • Neurolog a vědec Martin Tolar, který se narodil roku 1964 v České republice, studoval nejprve v tuzemsku, ale nejvyššího vzdělání dosáhl v Americe.
  • Pochází z lékařské rodiny. Jeho dědeček učil na Univerzitě Karlově a pak byl primářem ve zlínské nemocnici. Jako šéflékař u zlínského podnikatele Tomáše Bati v této nemocnici založil a vybudoval oddělení zabývající se pracovním lékařstvím.
  • Tolar ve světě medicíny platí za celebritu. Magazín Forbes jej například loni zařadil do top 5 tuzemských vědců v medicíně.
  • Se svou společností Alzheon usiluje Tolar o lék na potlačení devastující Alzheimerovy choroby.
  • Optimistické předpoklady hovoří o komerčním uvedení jeho pilulky s názvem ALZ-801 ještě v letošním roce. Zatím jsou pacientům k dispozici pouze infuze.

Nejčtenější

Otevírací doba na Velikonoce 2025: Tuto neděli má zavřeno jeden velký řetězec

Velikonoce letos připadají až na druhou polovinu dubna. V křesťanské tradici jde o nejvýznamnější období roku, které vrcholí takzvaným svatým týdnem. Jako státní svátky jsou však oficiálně uznány...

Zpomalený čas v podzemí. Víte, který úsek pražského metra působí nekonečně dlouze?

Pražské metro každý den přepraví více než jeden milion cestujících. Věděli jste, že se ve zdejších tunelech nachází úsek, během kterého máte pocit, že cesta nikdy neskončí? Našli jsme ho.

Vzhůru dolů. Která stanice pražského metra je nejhlubší v celé Evropské unii?

V labyrintu pražského metra by se i krtek ztratil. Jak dlouhý eskalátor vede do největších hlubin našeho hlavního města? A jak dlouho trvá jízda po něm? Hledali jsme odpovědi.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Netflix, Max a T-Mobile se (opět) mění. Může za to spuštění nové videoslužby Oneplay

Streamovací platforma televize Nova – Voyo jde ve šlépějích slavnějšího a úspěšnějšího Netflixu, a dalších velkých internetových televizí, již několik let. Nástupem služby Oneplay to ovšem byla právě...

Radlická radiála. Štola není jen obyčejnou dírou v zemi, je to klíčový zdroj informací

Jedna z dopravně nejvytíženějších ulic v Praze, která se z městské ulice proměnila v tradiční výpadovkou směr západ od města, zůstává mezi dopravními stavbami prioritou pražského magistrátu. Radlická...

Na Zlínsku v centru obce zemřel cyklista, srazil se s osobním autem

V Brumově-Bylnici na Zlínsku se v sobotu pětatřicetiletý cyklista srazil s osobním autem a zemřel. Nehoda s tragickým koncem se podle policejního mluvčího Petra Jaroše stala před polednem. Okolnosti...

19. dubna 2025  13:32,  aktualizováno  17:14

Výbuch pyrotechniky před fotbalem zranil pět fanoušků Baníku, včetně dívky

Aktualizujeme

Při výbuchu pyrotechniky mezi fotbalovými fanoušky v Ostravě se v sobotu zranilo pět příznivců domácího celku, z toho jeden vážně. Neštěstí se stalo mimo stadion, uvedla policie. Podle mluvčího...

19. dubna 2025  16:42,  aktualizováno  17:09

Olomoucký kraj se znovu zapojí do Dnů dobrovolnictví, nabídne přes 60 aktivit

Více než šest desítek aktivit nabídnou zájemcům v Olomouckém kraji letošní Dny dobrovolnictví. Do celostátní akce se kraj zapojuje podruhé. Lidem, kteří si...

19. dubna 2025  15:08,  aktualizováno  15:08

V leteckém muzeu v Mladé Boleslavi staví repliku další anglické stíhačky

V Leteckém muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi začala stavba další repliky historického letounu, bude jí anglická stíhačka Sopwith Pup z roku 1916. Věrná...

19. dubna 2025  15:05,  aktualizováno  15:05

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Prostějov láká nejen cyklisty na nový Skrytý příběh, vede ze zámku na zámek

S novou turistickou sezonou láká Prostějov na další Skrytý příběh, který lze prožít pomocí aplikace v chytrém telefonu. Ke stávajícím dvěma – Čočkostroji a Válce s cholerou – přibyl Architekt z...

19. dubna 2025  16:43

Plzeňský kraj letos podpoří 3,9 mil. Kč výrobu 12 filmů, čtyři žádosti neuspěly

Plzeňský kraj letos podpoří 3,9 milionu korun výrobu 12 filmů, které se natáčely nebo budou natáčet v regionu. Je mezi nimi třeba teenagerské drama, humorné...

19. dubna 2025  13:45,  aktualizováno  13:45

Přenosy hokejového finále se v Pardubicích přestěhují na Pernštýnské náměstí

Zbývající zápasy finále play off hokejové extraligy mezi Dynamem Pardubice a Kometou Brno budou moci pardubičtí fanoušci od pondělí sledovat na velkoplošné...

19. dubna 2025  13:40

V Potůčkách na Karlovarsku se stále lyžuje, na svahu leží metr sněhu

Ve skiareálu v Potůčkách na Karlovarsku se zřejmě jako v posledním v zemi stále lyžuje. ČTK to dnes potvrdil majitel střediska Marek Plachý. Vlek by měl pro...

19. dubna 2025  12:55,  aktualizováno  12:55

Zimní sezona v Libereckém kraji skončila, i v Harrachově už lanovka vozí pěší

Zimní sezona v Libereckém kraji skončila, i v krkonošském středisku Harrachov, které zůstávalo jako poslední v kraji ještě v provozu, vozí ode dneška lanovka...

19. dubna 2025  12:38,  aktualizováno  12:38

Dobrodružství s Igráčkem: děti čekají vykopávky dinosaurů i poklady starého Egypta

Výstava Fenomén Igráček bude od 5. června hlavním tahákem muzea v Žebráku. Děti i dospělí se zde ponoří do světa výroby a vývoje této oblíbené české hračky a premiérově se setkají s dobrodružnou...

19. dubna 2025

Kubánské náměstí

Prodej sazenic začal v Praze 10-Vršovicích na Kubánském náměstí.

vydáno 19. dubna 2025  13:07

Povodně způsobily škody ve školách, opravy se protáhnou i na roky

Povodně způsobily v Krnově na Bruntálsku stamilionové škody v budovách základních i mateřských škol, jejich opravy potrvají ještě další měsíce či dokonce roky....

19. dubna 2025  11:30,  aktualizováno  11:30
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.