metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Pátek 14. června 2024. Svátek má Roland

Centru sociálních služeb Tloskov je 65 let a oslaví to ve velkém stylu

  16:22
Tuto sobotu 25. května se za branami domova pro lidi se zdravotním postižením bude konat hudební festival, který si tu vyzkoušeli už před pěti lety. U příležitosti oslav jsme pro deník Metro vyzpovídali ředitele centra Matěje Lipského, který je nejen psycholog, speciální pedagog a muzikoterapeut, ale i aktivní hudebník.
Matěj Lipský na pódiu | foto: archiv kapely

V neposlední řadě je Matěj Lipský také pokračovatelem slavného uměleckého roku, je vnukem slavného herce Lubomíra Lipského a prasynovec jeho bratra, známého českého režiséra Oldřicha Lipského.

Pro koho je centrum sociálních služeb určeno a proč jste se rozhodli slavit právě formou hudebního festivalu?
Našimi klienty jsou zejména lidé s mentálním a kombinovaným postižením. Vzhledem k tomu, že součástí našich každodenních aktivit a terapií je muzikoterapie, a to jak klasická, tak i komunitní – máme rockový klub, letní hudební scénu i vlastní internetové rádio Tloskov – bylo zcela logické, že jsme zkusili oslavit naše výročí formou hudebního festivalu. Před pěti lety se to osvědčilo, všichni na to rádi vzpomínali, obzvlášť v době covidu, kdy se nesmělo prakticky nic. Proto jsme se rozhodli půlkulatiny oslavit 25. května stejně.

V čem se liší Tloskov Fest od jiných festivalů?
Pravděpodobně svým přístupem. Cílem totiž není zisk, ale oslava, kterou si užijí jak naši klienti, tak i veřejnost. Navíc se vzájemně v areálu potkají, čímž boříme mýty a bariéry. Tomu se říká inkluze v praxi, tančí vedle sebe lidé s postižením i bez něj a společným jazykem je hudba. Zpětná vazba z prvního ročníku byla, že to byl nejkrásnější rodinný festival s duší, který právě svojí bezprostředností a radostí obohatili naši klienti. Navíc se festival odehrává v krásném prostředí zámeckého parku a nádvoří a není předimenzovaný. Díky sponzorům a především vystupujícím kapelám, které hrají za náklady, si můžeme dovolit upravit počet návštěvníků tak, aby byl prostor pro každého, jak pro tanec, poslech, tak i odpočinek.

Váš festival by se dal charakterizovat jako multižánrový, čím to je a kdo letos vystoupí?
Pravda je, že by asi žádný hudební dramaturg na jeden festival nepozval Adama Mišíka a XIII. století. Nicméně, v Tloskově vždy zveme interprety na základě přání klientů. Navíc, většina muzikantů již v Tloskově hrála. Mají zkušenost s našimi klienty a vědí, do čeho jdou. Podle zpětných vazeb se k nám všichni moc těší. Headlinerem letos budou kapely Divokej Bill a Vypsaná fixa, ale na své si přijdou i milovníci klubové scény, jež je bohatě zastoupena: Vltava, Vanua2, Totální nasazení, Precedens, Vilém Čok & Bypass, Mr. Loco. Pro mladší publikum vystoupí již zmíněný Adam Mišík s kapelou a skupina MC’s, což jsou šestnáctileté a sedmnáctileté holky a hrají fakt skvěle. I na ně jede spousta mladých lidí z Prahy. Pak nesmí chybět na Benešovsku velice populární kapely Keks a Lahvátor a především domácí kapela našich klientů Kabrňáci, kteří loni oslavili neuvěřitelných padesát let existence. A v neposlední řadě tu bude i maličko gotiky, protože se poprvé na jedné akci potkají XIII. století a moje kapela Projekt XIII.

Chystáte se připomenout i nedožité jubileum vašeho prastrýce Oldřicha Lipského...
Součástí vystoupení Projektu XIII. bude i velká vizuální show. Půjde o unikátní padesátiminutový videomapping přímo na budovu zámku Tloskov. Touto formou připomeneme nejen 65 let Tloskova, ale i 100 + 1 rok bratrů Lipských. Můj dědeček měl nedožitou stovku v loňském roce a letos má stejné nedožité jubileum prastrýc Oldřich. V rámci videomappingu připomeneme především film Limonádový Joe, ale nebudou chybět ani další slavné filmy, které Oldřich natočil a ve kterých hrál třeba i můj dědeček. Nechte se překvapit.

Uvidí návštěvníci i váš film Tloskov Fiction, který měl premiéru ve vyprodaném kině Lucerna v loňském roce?
Chvíli jsme zvažovali dát Tloskov Fiction na festival, ale nakonec jsme od toho upustili. Jednak tam bude hluk a navíc je film koncipován i s besedou s herci. Bez Jardy Duška, Ivana Fraňka a našich klientů to není ono. Film je teď na festivalu Mental Power, tak mu držíme palce. Jinak, festival je klasický, kromě hudby nabízí pár atrakcí pro děti, pozvání přijala i skupina cosplayerů, tak se během festivalu bude možno vyfotit s různými postavami ze sci-fi filmů. Také chystáme prodej výrobků klientů, občerstvení v areálu, parkoviště na louce.

Chystáte i něco na podzim?
Další velká akce oslaví naše výročí, a to 28. listopadu. Máme v plánu otevřít ve vestibulu zámku trvalou expozici minerálů, kterou připravujeme ve spolupráci s Národním muzeem. Půjde hlavně o kameny, které našli naši klienti na svých geo-terapeutických výpravách, a dále o dary z řad lidí, co nás sledují na našem YouTube kanálu. Tam zveřejňujeme krátké filmy o tom, jak hledání drahých kamenů pomáhá lidem se zdravotním postižením. Součástí vernisáže bude i akustický koncert kapely Tata Bojs, protože mají v repertoáru písničku Trilobeat, která se k otevření muzea tematicky hodí, a navíc jsou to kamarádi.

Autor: Petr Holeček Metro.cz

Hlavní zprávy

Být gamer už není stigma, říká muž, jenž pamatuje válku mezi Levelem a Score

vydáno 14. června 2024  5:17

Kde jsou ty časy, když si vývojáři videoher museli na všechno přijít sami – od napsání programu až po jejich vydání. Jak vznikly legendy jako Dungeon...  celý článek

Nájemní zabijáci neexistují? Vrah naoko je romantická komedie šmrncnutá krimi zápletkou

Strážce streamu
vydáno 14. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Skutečnými událostmi inspirovaná komedie o učiteli a policejním důstojníkovi v jednom, který se pro úspěch tajných akcí musí vydávat za nájemné zabijáky...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

vydáno 13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými osobami nebo třeba obcemi zajistilo boom střešních...  celý článek