metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 30 °C

Pátek 12. července 2024. Svátek má Bořek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

  8:32
Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič pro hospody.
V budoucnu se chtějí experti projektu Chytrej výčep v rámci snižování spotřeby vody zaměřit na mytí sklenic či například cestu piva ze skladu k výčepu. | foto: Plzeňský PrazdrojMetro.cz

Pivovary myslí i na přírodu. Aktivní je v tomto ohledu nošovický Radegast. Ten plánuje zadržet v krajině do roku 2030 více vody, než sám spotřebuje. Svého závazku chce dosáhnout například výstavbou či obnovou tůní v lesích po celé zemi. Do projektů investoval přes osm milionů korun.

Šetření vodou a péčí o vodní zdroje se pivovar zabývá dlouhodobě. Za uplynulých 15 let dokázali v Nošovicích technologickými úpravami snížit spotřebu vody v pivovaru o 44 procent. S hodnotou 2,29 hl vody na 1 hl vyrobeného piva nyní patří mezi nejlepší na světě. Český průměr je 3,4 hl vody na 1 hl piva.

Další oblastí, na kterou se pivovar v rámci šetření vodních zdrojů soustředí, je snižování spotřeby vody při pěstování surovin. Jedním z výsledků této snahy je projekt Odolchmel, jehož cílem je vyšlechtit nové odrůdy chmele s mnohem vyšší odolností vůči suchu než ty tradiční. Radegast z nich uvařil várku piva Rezist. Tu mohou lidé ochutnat například na festivalu Colours of Ostrava či na právě probíhajícím Rock for People.

Cestou šetření energií se pro změnu vydal Plzeňský Prazdroj. Ten vyvinul ve spolupráci se společností Sinop CB nový a úsporný systém chlazení piva, u kterého očekává třetinovou úsporu elektřiny. „Data nám potvrdila, že nejvíce elektřiny se spotřebuje v chladicích systémech, které jsou energetickým centrem každého výčepního pultu,“ říká Jakub Zaoral, vedoucí projektu Chytrej výčep z Prazdroje. Nový chladič nyní experti instalují v prvních deseti hospodách v Česku. Jeho výhodou je mimo jiné to, že ho lze využít i ve stávajících výčepech.

Šetřit přírodu jde i díky recyklování

  • Tuzemské pivovary pomáhají životnímu prostředí také svými obaly.
  • Například rodinný pivovar Bernard využil staré reklamní bannery a vyrobil z nich chladicí tašky na nápoje. Uvnitř je místo pro šest lahví nebo pětilitrový soudek piva. Izolace z termomateriálu udrží obsah chladný i několik hodin. „Po odstranění billboardů jsme viděli tu hromadu materiálu a bylo nám líto, že by měl skončit bez dalšího využití v odpadu. Kolegyně přišla s nápadem ušít z něj termotašky. Našli jsme firmu, která je schopna houževnatou plachtu zpracovat, a tašky jsou na světě,“ popsal vznik chladicích tašek manažer nákupu pivovaru Lukáš Zavadil. Znovupoužití starých billboardů není v pivovaru jediným nápadem tohoto druhu. Nové uplatnění tu mají třeba použité kartony. Nadrcené ve skartovači slouží jako výplň krabic, ve kterých odchází zboží z pivovarského e-shopu.
  • Pivovar Svijany zase místo smršťovací plastové fólie balí plechovky s pivem do papírové náhrady. Takzvaný TopClip dokonce získal ocenění Obal roku Světové obalové organizace za rok 2022.
  • Mnoho pivovarů také už nějakou dobu pivo vůbec neprodává v PET lahvi. Do těchto obalů už se nestáčí například Gambrinus, Radegast, Kozel, Primus nebo Klasik.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Slunce opaluje pokožku a také aktivuje pudy. Letní sexy románek může skončit třeba „čapí chůzí“

vydáno 12. července 2024  4:45

Je to už třiapadesát let, kdy se začínající lékař Roman Trýzna dostal k tomu, že se na pražské venerologii učil herec Petr Čepek, jak správně zahrát...  celý článek

Sbírky „venkovských“ galerií překvapí. Ukrývají jedinečná díla i světoznámých umělců

vydáno 11. července 2024  12:13

Vydat se za uměním do Prahy je logické. Jsou tu perly od gotiky po současnost, od manýrismu po kubismus. Vše na jednom místě. Jenže překvapivě hodnotná...  celý článek

Srnčata zachraňují před krutou smrtí, norování jim ale nevadí, diví se ochránci přírody

vydáno 11. července 2024  6:53

Myslivci a další dobrovolníci se v těchto dnech usilovně snaží bezmocná srnčata zachraňovat před ostrými sekačkami. Nově se k vyhledávání mláďat používají...  celý článek

Fotbalové léto Kaizen Gaming je tady!

vydáno 11. července 2024  6:00

Přední světová sázková společnost se stala oficiálním partnerem fotbalových turnajů UEFA EURO 2024™ i CONMEBOL Copa America™️ 2024, což je v tomto...  celý článek